Hormóny môžu byť využité na liečbu a prevenciu príznakov starnutia, ako sú vrásky a šedivenie vlasov. Uvádza to nová štúdie publikovaná v časopise Endocrine Reviews.
Doteraz sa v klinickej praxi na liečbu starnutia pleti používalo len obmedzené množstvo hormónov, predovšetkým topické retinoidy (retinol a tretinoín) a estrogén, ktorý sa typicky používa na liečbu vedľajších účinkov menopauzy. Táto štúdia preskúmala novú triedu hormónov a ich vlastnosti proti starnutiu.
Pokožka je najväčší orgán a podlieha nielen intrínznemu – chronologickému – starnutiu, ale aj extrínznemu starnutiu, ktoré je spôsobené environmentálnymi faktormi, ako je vystavenie slnku, uvádzajú autori štúdie.
„Pokožka nie je len cieľom rôznych hormónov, ktoré riadia procesy starnutia pleti, ale je tiež najväčším a najbohatším miestom pre produkciu hormónov okrem klasických endokrinných žliaz,“ povedal Böhm.
Aby lepšie porozumeli vzťahu medzi hormónmi a starnutím pleti, vedci skúmali kľúčové hormóny, ktoré riadia starnutie pleti, vrátane rastového hormónu, estrogénov, retinoidov a melatonínu.

Melatonín je obzvlášť zaujímavý ako potenciálna látka proti starnutiu pleti, pretože je to malá molekula, lacná, dobre tolerovaná a pôsobí ako priamy aj nepriamy antioxidant a regulátor mitochondriálneho metabolizmu. Niektoré zo študovaných hormónov majú navyše ohromujúce a nečakané biologické účinky na funkciu pleti a starnutie vlasov.
„Ďalší výskum týchto hormónov môže ponúknuť príležitosti na vývoj nových terapeutických prostriedkov na liečbu a prevenciu starnutia pleti,“ povedal Böhm.