Starostlivosť o pleť s poškodenou kožnou bariérou
So svojou pleťou ste spolu už nejaký čas. Ak sa na nej niečo zmení, všimnete si to okamžite. Medzi prvé príznaky, že s pleťou niečo nie je v poriadku patrí pnutie, drsnosť, začervenanie alebo svrbenie.
Deje sa to najmä v zime, kedy pleť viac trpí v dôsledku nízkych vonkajších teplôt, studeného vetra a častých prechodov z vykúrenej miestnosti do chladu. Výsledkom je postupné vysušovanie pokožky a poškodenie jej ochrannej bariéry, o ktorú sa potom treba špeciálne postarať.
Regenerácia poškodenej pokožky, našťastie, nemusí byť náročná. Stačí vedieť, čo vaša pleť potrebuje a nájsť správne produkty, ktoré jej potreby naplnia.
Prebiotiká a postbiotiká v kozmetike
Možno ste o nich počuli v súvislosti s trávením. Prebiotiká a postbiotiká však majú pozitívny vplyv aj na stav našej pokožky. Zdraviu pleti napomáhajú tým, že preukázateľne podporujú vytváranie ochranného mikrobiologického filmu, zabraňujú rozvoju ďalších infekcií a napomáhajú hydratácii pokožky.
Sú vhodné špeciálne pre citlivú, suchú a popraskanú pokožku, ktorej účinne uľavujú od svrbenia, zápalov, akné či ekzémov. Obnova kožnej bariéry je takýmto spôsobom možná aj pri pokožke trpiacej rosaceou, kuperózou alebo seboreou.
Kožný mikrobióm každého z nás je tvorený vrstvou baktérií (obsahuje viac ako 1000 rôznych druhov) a lipidov. Sú to tie isté mikroorganizmy, ktoré tvoria základ imunity v tráviacom trakte. Zachovanie, podporu a obnovu mikrobiómu na pokožke môžeme realizovať rôznymi spôsobmi. Patrí medzi ne kŕmenie tzv. “dobrých” baktérií pomocou prebiotík, čím podporíme ich rast alebo môžeme pleti pridávať priamo produkty “dobrých” baktérií postbiotikami.

Regenerácia pleti v štyroch krokoch
Každá pleť potrebuje starostlivosť. Otázka preto neznie „či“ sa o pleť starať, ale „ako“ sa o ňu starať. Platí to pre mladú aj zrelú pleť a rovnako pre zdravú aj poškodenú.
Pleť s narušeným mikrobiómom potrebuje už od začiatku jemnú a šetrnú starostlivosť. Prvým krokom je čistenie – ideálne olejové, pri ktorom si vystačíte aj s čistými umytými rukami. Nemusíte používať žiadne dráždivé čistiace hubky ani tampóny. Správny čistiaci olej dodá pleti hydratáciu už v prvom kroku.
Po opláchnutí čistiaceho produktu je na rade tonizácia pleti, ktorá na jej povrchu upraví pH a osvieži ju. Ideálne sú na to kvetinové a bylinkové vody, ktoré pôsobia jemne a pokožku nedráždia.
Pri výbere krému, ktorého primárnou úlohou je pleť chrániť a hydratovať, sa pri pohľade na zloženie zamerajte na spomínané prebiotiká a postbiotiká. Pre poškodenú pokožku je najväčšou výhrou, ak krém podporí jej lipidový aj mikrobiologický film. Ideálne, ak je bez obsahu parfumov, syntetických zložiek a akýchkoľvek alergénov.
Posledným krokom je nanesenie vrstvy SPF. Ak je kožná bariéra poškodená, znamená to, že jej vlastné ochranné mechanizmy zlyhali a musíme ju pred negatívnym vplyvom slnečných lúčov ochrániť sami.

Ak chcete niečo navyše
Dopriali ste pleti základné ošetrenie, no máte pocit, že si vaša pokožka ešte niečo pýta? Príjemnou nadstavbou k bežnej kozmetickej rutine sú séra a masky. Oba typy produktov majú výživné zloženie, ktoré pokožku na tvári „postaví na nohy“ takmer okamžite.
Séra sú produkty s vysokou koncentráciou aktívnych látok. Stačí teda naniesť len niekoľko kvapiek a s nedostatkami pokožky dokážete zabojovať oveľa účinnejšie a rýchlejšie. Takto séra napomáhajú potrebnej regenerácii. Treba si však pripomínať, že ani najlepšie sérum na pleť nerobí zázraky bez správneho vyčistenia pleti a následnej hydratácie vo forme krému.
Intenzívnu hydratáciu a upokojenie pokožky, posilnenie obranyschopnosti kožnej bariéry a podporu obnovy rovnováhy kožného mikrobiómu zase zabezpečia masky. Nájdite takú, ktorá obsahuje prebioticko-postbiotický komplex a zlepšite stav svojej pokožky čo najskôr.
Extra tip:
Čo je dobré pre najjemnejšiu pokožku našich najmenších, je dobré aj pre poškodenú pokožku dospelých. Stavte na starý dobrý ovsený kúpeľ. Uľavuje od nepríjemného svrbenia, podráždenia či začervenania. Má upokojujúce účinky a prirodzene obnovuje rovnováhu kožného mikrobiómu.
Čo poškodenej pokožke nesvedčí
Je dobré vedieť, čo treba použiť, aby obnova pokožky prebehla úspešne. Rovnako dôležité je však ovládať aj to, čo jej môže ešte viac uškodiť.
Ak chcete podporiť regeneráciu poškodenej pokožky, vyhnite sa:
- agresívnym pílingom a dermálnym valčekom,
- častému striedaniu kozmetických produktov a make-upu,
- nadmernému vystaveniu slnku a soláriám,
- kozmetike, ktorá pleť ešte viac vysušuje,
- umývaniu horúcou vodou,
- nadmernému stresu.
Extra tip:
Doprajte si radšej kvalitnú prírodnú starostlivosť, ktorá prirodzene podporí funkciu vašej pokožky. Slovenská ručne vyrábaná kozmetika Kvitok® čoskoro uvedie na trh Barrier Booster by Kvitok® – kolekciu vytvorenú špeciálne pre citlivú a poškodenú pleť. Produkty budú primárne zamerané na obnovenie pH rovnováhy pokožky a posilnenie jej prirodzenej ochrannej bariéry.