Nevyhadzujte deti do výšky!

Prudké zaklonenie hlavy dieťaťa pri jeho vyhodení do vzduchu alebo zatrasení možno prirovnať k čelnému nárazu pri dopravnej nehode...

10.06.2009 23:25
dieťa - plačúce batoľa
Ilustračné foto
debata

Trasenie alebo vyhadzovanie dieťaťa do výšky môže trvalo poškodiť jeho zdravie. O takzvanom syndróme natriasaného dieťaťa však množstvo rodičov nevie a často o ňom nevedia ani odborníci, povedal ČTK Petr Gál z kliniky detskej chirurgie, ortopédie a traumatológie Fakultnej nemocnice Brno.

„Tento syndróm vzniká tým, že rodičia dieťa natriasajú alebo ho vyhadzujú do výšky,“ povedal Petr Gál. Môžu tak nechtiac poškodiť mozgové cievy a nervy. Týka sa to najmä malých detí vo veku do jedného roku. Problémom je tiež skutočnosť, že poškodenie sa nedá spoznať ihneď, pretože sa vyvíja postupne – najčastejšie spomaleným vývojom a psychomotorickou retardáciou. Len ťažko sa to dá zvrátiť, uviedol.

Postihnutie je spôsobené prudkým zaklonením hlavy pri zatrasení s dieťaťom alebo pri jeho vyhodení do vzduchu. Možno to prirovnať k čelnému nárazu pri dopravnej nehode. Pri prudkom ohybe krčnej chrbtice sa poškodí mozgové tkanivo vplyvom nedostatočného prekrvenia ciev a hrozí aj poranenie nervov. K následkom patrí znížená pohyblivosť, postihnutie zmyslových funkcií a duševného vývoja dieťaťa, prípadne poruchy vedomia a kŕče.

Údaje o počte takto postihnutých detí sa podľa odborníkov zhromažďujú veľmi ťažko, pretože rodičia natriasanie s dieťaťom často nepriznajú. Dieťa s podozrením na uvedený syndróm by malo podstúpiť vyšetrenie zobrazovacou technikou, napr. röntgenom, kvôli možným sprievodným zraneniam. Malého pacienta by mal prezrieť aj očný lekár a neurológ.

Avšak aj nervózni a nevyspatí rodičia by mali byť pri manipulácii s malým kričiacim dieťaťom veľmi opatrní. „Nemali by s dieťaťom triasť. Amerika je napríklad vychovávaná v duchu ‚don't touch‘, nedotýkajte sa dieťaťa, samozrejme, okrem hladenia a podobne,“ upozornil Petr Gál, ktorý chce vzhľadom na neznalosť daného syndrómu presadiť preventívnu informačnú kampaň.

debata chyba