Pre zdravie detí je veľmi dôležitá správna kúpa aktovky a prezuviek. Za rovnú chrbticu sa rodičom o pár rokov poďakujú.
Sedemdesiat až osemdesiat percent Slovákov trpí bolesťami chrbtice. Anton Ghút z bratislavskej Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie varuje, že pohybový aparát zaťažuje už to, že dieťa musí chodiť do školy.
„V škole sú všetky možné aktivity zúžené na statické – sed alebo stoj. Normálne majú byť dynamické a statické svaly rovnako zaťažené, ale v škole ich našou statikou preťažujeme,“ vysvetlil Ghút. Aktovku odporúča kupovať pevnú a rodičia musia dozrieť na to, aby ju ich ratolesť nenosila v ruke, ale na chrbte.
Ak dieťa nosí zlú tašku, bude sa hrbiť a môže skončiť so skoliózou. Dôležité je tiež, aby boli na taške reflexné prvky kvôli bezpečnosti, aby nebola priveľmi ťažká a mala aj vonkajšie vrecká, napríklad na fľašu na dodržiavanie pitného režimu. Podľa prieskumu Pravdy stojí kvalitná aktovka približne od 40 do 60 eur.
Detská a športová lekárka Margita Suchá upozorňuje, že pre vývin chodidiel je dôležitý aj správny výber prezuviek. „Rozhodne nie sú vhodné žiadne šľapky a žabky bez uzavretej päty. Najlepšie sú papučky. V teniskách, ktoré sú dnes v školách módnym trendom, sa deťom môžu potiť nohy,“ vysvetlila.
Rodičia by sa mohli podľa Suchej obrátiť na predajne so zdravou obuvou. Dnes je totiž veľa obchodov, kde je cieľom len predaj a dosiahnuté tržby. „No chýbajú v nich odborníci, ktorí by pri nákupe rodičom vedeli poradiť,“ hovorí lekárka.
Detská noha je extrémne citlivá. V dôsledku nesprávneho výberu obuvi môže dôjsť k poškodeniu kostry chodidla, jeho deformovaniu, čo môže viesť k chybnému držaniu tela.
Nielen oblečenie, obuv či tašku treba vždy kupovať spolu s dieťaťom, aby si ich samo vyskúšalo. Aj z psychologického hľadiska nie je dobré darovať aktovku dieťaťu ako prekvapenie. Rodičia to zvyknú robiť napríklad na Vianoce.
„Dnes je v obchodoch už väčšina aktoviek kvalitných, no ak sa dieťaťu vybratá taška nepáči, rodič s ním musí hlavne vedieť komunikovať. Vždy mu treba dobre vysvetliť argumenty za aj proti,“ prízvukuje psychologička Daniela Bolgáčová. Rozhodne netreba dieťaťu rázne zaveliť a tým debatu skončiť. „Aby sa nestalo, že bude nosiť aktovku celý rok s nenávisťou.“