Ako trpí chrbtica školáka?
Preťaženie v sede a nesprávne nosenie aktovky provokujú stavy bolesti, nesprávne držanie chrbtice, predsunutie hlavy, oslabenie brušnej steny a mnohé ďalšie zdravotné problémy.
Na čo majú rodičia dbať pri výbere aktovky?
Mala by byť symetrická a symetricky zavesená dieťaťu na chrbát. Mimoriadne škodlivé je, keď si dieťa nesie aktovku v jednej ruke. Najdôležitejšie je, že aktovku treba „priklincovať“ dieťaťu na chrbát.
Skoliózu môže spôsobiť aj nesprávna obuv. Aké topánky sú ideálne?
Najlepšie by bolo, keby naše deti chodili ako ich starí rodičia, čiže naboso. A nie po asfaltke, ale po nerovnom teréne – po kameňoch, po štrku, aby sme stimulovali body na plôškach nôh.
Keď už nevieme chodiť naboso, aké topánky sú najzdravšie?
Pre deti je najlepšia športová obuv. Hlavne výrobcovia obuvi pre športovcov dbajú na to, aby mali topánky vyznačenú aj priečnu, aj pozdĺžnu klenbu.
Kedy sa začínajú prejavovať bolesti chrbtice?
V školskom veku sa problémy s chrbticou neprejavujú subjektívne, ale pri vyšetrení sa už začínajúce popisované zmeny dajú zistiť. Dôsledky vídame v našich ambulanciách až po niekoľkých rokoch. Väčšinou začínajú zapĺňať ambulancie pacienti po dvadsiatke.
Koľko Slovákov trpí bolesťami chrbtice?
Štatistiky sa pohybujú okolo 70 až 80 percent.
Na aké ďalšie zlozvyky detí aj dospelých treba upozorniť?
Najdôležitejší je pohyb. Lenže človek je tvor lenivý a študent zvlášť. Treba sa hýbať aj v práci – napríklad keď nám kolega z druhého poschodia telefonuje, vybehnime za ním radšej osobne, nesnažme sa telefonovať aj my. A poznámku v žiackej knižke ,,Žiak cez prestávku behal!" treba zrušiť. Za behanie ho treba pochváliť. Škôlkar či školák nech radšej príde domov zo zašpinenými kolenami, ako keby v škôlke sedel ako päť peňazí.