Systém striedavej starostlivosti je prospešný. Pre dieťa i pre rodičov

Kým vo väčšine vyspelých štátov je striedavá osobná starostlivosť o neplnoleté dieťa už roky samozrejmosťou, na Slovensku ju Zákon o rodine umožňuje len krátko - od 1. júla 2010.

06.05.2011 06:00
Vadim Kusý Foto:
Vadim Kusý so svojím synom Richardom.
debata

Len čo sa táto informácia objavila v médiách, otca šesťročného Richarda, Vadima Kusého, inšpirovala k tomu, aby tento model s bývalou partnerkou vyskúšali a ich dieťaťu ostal domov, ale v prvom rade obaja rodičia. „Nikto nebránil rodičom ani pred sto rokmi, aby vychovávali dieťa na striedačku. Jediný rozdiel je v tom, že kým v minulosti išlo len o dobrovoľnú dohodu, dnes striedavú starostlivosť môže určiť aj súd,“ objasnil Vadim Kusý zmysel zákona. Aby súd zveril dieťa do striedavej starostlivosti, stačí, ak o to požiada len jeden z rodičov.

Motorkárovi a majiteľovi motopredajne Buldog, Vadimovi Kusému, sa zopakoval scenár z minulosti. Vtedy bojoval o prvorodeného syna, ktorého mal s bývalou manželkou. Súd však dieťa určil do výchovy starým rodičom. Podľa jeho slov „hlavný záujem matky bol, aby som syna nedostal ja. Kto iný ho dostane, jej bolo jedno.“ Syn napokon spáchal samovraždu.

„V približne 97 percentách prípadov určia slovenské súdy dieťa do opatery jednému rodičovi, inak povedané, jednému z nich, spravidla otcovi, dieťa vezmú,“ poukázal na realitu, ktorá už neznie tak „prívetivo“ Kusý. Podľa neho tým súdy len potvrdzujú, že muž je len na to, aby ženu oplodnil a potom jej platil. „Ide o dieťa, nie o rodiča,“ zdôrazňuje Riškov otec a dodáva, že ak matky bránia bývalým partnerom v styku s potomkom alebo protestujú proti striedavej starostlivosti, neberú dieťa otcovi, ale v prvom rade otca dieťaťu.

„Matky to neberú tak, že dieťaťu vzali rodiča. Veď sú spolu každý druhý víkend! Je však nelogické, aby malo dieťa v mesiaci 26 dní matku a len štyri dni otca. Nezmyselným párnovíkendovstvom vyrábajú z detí citových mrzákov. Ak sa otec môže starať o svoje dieťa štyri dni v mesiaci, tak neexistuje dôvod, aby ho nemohol vychovávať rovnocenne s matkou. Žena, ktorá sa snaží obrať svoje dieťa o otca, ako matka zlyháva.“

Riško je v striedavej starostlivosti približne rok. Znamená to, že týždeň žije s matkou, týždeň s otcom. Bývalých partnerov od seba delí približne 30 kilometrov. Keď sa malého Riška pýtajú, aký je rozdiel medzi ním a ostatnými deťmi, odpovedá, že on má dve detské izby. „Preňho je to výhoda, pretože má všetko dvojnásobne,“ hovorí nadnesene jeho otec. Vraví, že keď poňho po týždni príde, teší sa naňho, no na konci týždňa je už zas zvedavý na mamu. „Uvedomujem si, že ideálny stav by bol mať oboch rodičov naraz a "jednu izbu“. No keďže to nejde, museli sme nájsť „najmenej zlé“ riešenie," skonštatoval.

„Hlavný dôvod, prečo má mnoho otcov problém s platbou výživného, je neochota platiť niekomu, kto im ukradol dieťa,“ myslí si Kusý. Na bankovke, ktorá žene putuje, nie je vyryté: „tento peniaz je pre dieťa“. Je presvedčený o tom, že keby existovala možnosť posielať dieťaťu peniaze na jeho vlastný účet, bolo by v našej krajine oveľa menej neplatičov.

Organizácia Liga otcov, ktorá na Slovensku iniciovala uzákonenie striedavej osobnej starostlivosti, momentálne bojuje o ďalšiu zásadnú vec. Doposiaľ neexistoval paragraf, ktorým by súdy rovnosť rodičov automaticky akceptovali. Rodičia sa buď dohodli alebo nedohodli. Ak sa dohodnú a na súde prednesú, ako by to chceli, súd prikývne. No keď sa nedohodnú, súd dá za pravdu tomu rodičovi, ktorý robí prieky a urobí z dieťaťa polosirotu. To, že sa rodičia nedohodnú je pravdepodobné asi v polovici prípadov, myslí si Kusý.

„Rozchádzajú sa predsa preto, lebo si nerozumejú a niekedy silné emócie ochladnú až po rokoch. Práve rovnosť v prístupe nedovolí urobiť z dieťaťa prostriedok pomsty, či rukojemníka sporu.“ Za dnešný stav, kedy k dieťaťu po rozchode nemajú prístup obaja rodičia, môže jedno slovko v zákone. Uvádza sa v ňom, že súd môže dať dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obom rodičom. Liga otcov bojuje za to, aby sa slovo „môže“ zmenilo na „musí“. A až potom, ak to z akýchkoľvek príčin nebude možné, nech súd rozhodne inak.

Čo Vadimovi Kusému prekáža zo všetkého najviac, je slovenský konzervativizmus. Možnosť striedavej osobnej starostlivosti tu už máme, v praxi však zatiaľ nefunguje. Rodič, ktorý nechce prísť o dieťa, musí skutočne „zatlačiť“, aby ho získal. Vadim Kusý vraví: „Sudcovia so svojimi zaužívanými spôsobmi nezačnú zo dňa na deň rozhodovať v prospech dieťaťa, pretože ich k tomu nič nenúti. Dnes neváhajú dokonca určiť dieťaťu kontakt s rodičom len na pár hodín v mesiaci, dokonca bez toho, aby uňho prespalo. Ako si má potom dieťa vytvárať k rodičovi vzťah?“ 

Na otázku, či sa im s bývalou partnerkou od rozhodnutia striedavej osobnej starostlivosti zlepšil vzťah, Vadim Kusý odpovedá: „Oveľa.“ Dnes je príkladom toho, že systém striedavej starostlivosti je prospešný. Pre dieťa, aj pre jeho rodičov.

Zaujímavosti o tzv. striedavke:
- Dieťa si môžu rozídení partneri striedať nielen po týždni, ale napríklad po dvoch, po mesiaci, dokonca po roku, v prípade malých detí aj systémom dva dni-tri dni.
- Najideálnejšia je v prípade, ak rodičov od seba nedelí veľká vzdialenosť, ale fungujú aj medzištátne striedavky
- Podľa detských psychológov je dieťa v striedavej osobnej starostlivosti zdravšie, spokojnejšie a sebavedomejšie.
- Slovenské súdy len za prvý polrok od platnosti zákona rozhodli o zverení do striedavej starostlivosti vyše 200 detí.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy