Dieťa si zaslúži čistý bozk

Detské ústa sú po narodení sterilné, bez baktérií. Baktérie sú tie, ktoré spôsobujú zubný kaz a prenášajú sa aj bozkami. "Bozk si vždy zaslúži čisté ústa a v prípade dieťaťa, ktoré sa zapáchajúcemu bozku nevie brániť, to platí predovšetkým," tvrdí zubný lekár MUDr. Pavol Andel.

15.08.2014 06:00
kefka, zuby, umývanie zubov, čistenie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ja viem, že ten môj syn nemá zuby zdravé, keď bol malý, jedol veľa antibiotík. Tak ospravedlňujú niektoré mamičky pokazené zúbky svojich detí. „Lenže zubný kaz spôsobujú baktérie, nie antibiotiká. Antibiotiká predsa baktérie zabíjajú,“ oponuje MUDr. Andel. „Každé dieťa, až na veľmi vzácne výnimky, dostáva do vienka zdravý chrup. Nedovoľme, aby dieťa na ústa bozkávali ľudia, ktorí nedbajú na dôležitosť svojej ústnej hygieny. Ústa po práve dofajčenej cigarete a nečistoty nahromadené po nesprávnej hygiene totiž nie sú vidieť. To isté platí aj o oblizovaní predmetov, ktoré potom vkladáme dieťaťu do úst.“

U dojčaťa sa ako prvé medzi 4. až 11. mesiacom prerezávajú dva dolné rezáky a okolo tretieho roku ako posledné druhé dolné stoličky. V troch rokoch veku je mliečny chrup úplný a tvorí ho dvadsať zubov. Asi všetci rodičia už počuli o tzv. medových zuboch. „Cukor je droga,“ podotýka stomatológ. „Dieťa ho nepozná, kým mu prvýkrát neosladíte čaj. Ak dávate dieťaťu džúsy, začnite v čase, keď už vie piť z hrnčeka a najlepšie zo slamky. Džús rieďte, je to kyselina.“

Samozrejme, zuby sa nekazia zo samotného cukru. Vďaka nemu však baktérie dokážu v ústach veľmi rýchlo produkovať kyselinu. „Nejedz sladké, pokazia sa ti zuby, zvykneme hovoriť. Lenže cukrom len kŕmime baktérie v našom zubnom povlaku. Sladkosti teda pokazia zuby len tomu, kto si ich nedostatočne čistí. Ak dáte svojmu potomkovi kilo čokolády denne, bude obézny, bude mať zlú pleť či neskôr získaný diabetes, ale ak si dobre čistí zuby, resp. mu ich dočisťujete, nebude ich mať pokazené.“

Hoci mliečne zuby skoro vypadajú, ich čistenie je rovnako dôležité ako čistenie trvalých zubov. V opačnom prípade treba znášať následky vo forme bolestí zubov a dieťa si zbytočne vytvára odpor ku stomatológovi, pretože oprava kazu už nie je len „priateľskou návštevou“. Na prvú zubnú prehliadku by malo prísť už dieťa s prvým zúbkom v ústach a zubný lekár by mal zachytiť nesprávne čistenie u dieťaťa skôr, ako vznikne prvý kaz, a poučiť rodičov o čistení mäkkou zubnou kefkou a o výžive. MUDr. Andel tvrdí, že medzizubné priestory treba medzizubnou kefkou alebo šabličkou, v ktorej je natiahnutá zubná niť, dočisťovať od chvíle, keď sa vytvoria. Najneskôr však po vyrastení prvej stálej stoličky – šestky. Je to zub s najčastejším výskytom kazu a najskôr extrahovaný zub u dospelých vôbec. Mnohí rodičia ani nevedia, že ide o prvý trvalý zub!

„Pečatenie zubov odporúčam len v prípade, že dieťa do vienka dostalo veľmi zvrásnený povrch zubov, akési Vysoké Tatry. Na žuvacie plôšky sa urobí pečať, ktorá zaleje všetky údolia na zube. Predtým však musia byť perfektne vyčistené. Ak v nejakej škáre ostanú zabudnuté zvyšky jedla, zub pod pečaťou sa kazí. Lajdácky urobené pečatenie nepomôže, ale ublíži. Dobre zapečatiť jeden zub znamená pri spolupracujúcom dieťati aj 20 minút poctivej roboty,“ upozorňuje MUDr. Pavol Andel. „Zub pred pečatením treba dôsledne vyčistiť pomocou rotačných kefiek a pasty, niektoré fisúry sa otvárajú aj vrtáčikom, keď "roklinu“ treba trocha rozšíriť, niekde sa aplikuje ozón, ktorý má antimikrobiálne vlastnosti a povrch zuba sa pieskuje, aby sa materiál lepšie nalepil. Niektorí zubní lekári to robia alternatívne s pomocou leptania.

Správne umytie zubov odporúča doktor Andel kontrolovať pomocou povlak kontrolujúcich tabliet alebo roztokov. Tie sfarbia usadené nečistoty a nedostatky umývania zubov sú tak aj pre rodičov dobre viditeľné. „Ja odporúčam pri detekcii roztoky. Tie ukážu aj vek povlaku, staré nečistoty sfarbia na fialovo, nový povlak je ružový, ešte neškodný. Baktérie sú prirodzenou súčasťou života a to, že sa dostanú do tela, je v poriadku. Nemali by sme ich mať v ústach priveľa. Každé osemročné dieťa vie, že si má utrieť zadok, ale veľká časť z nich bez problémov ide spať s neumytými zubami. Správna zubná hygiena je návyk. Veďte k nej deti odmalička a nešetrite pri tom časom.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bozk #zubný kaz #baktérie #dentálna hygiena