Budú bolestivé menštruácie patriť čoskoro do minulosti?

, 07.02.2018 06:00
menštruácia, menštruačné bolesti, perióda
Ilustračné foto. Autor:

Každá žena, ktorá trpí silnými menštruačnými ťažkosťami, vie potvrdiť, ako zle jej je, keď znova má "svoje dni".

No nový, priekopnícky výskum, týkajúci sa príčin extrémneho menštruačného krvácania môže prispieť k tomu, že ťažkosti počas menštruácie budú čoskoro patriť do minulosti.

Lekári na univerzite v škótskom Edinburghu sa pozreli na to, ako maternicová výstelka súvisí s poklesom kyslíka počas menštruácie. Menštruačná tekutina pozostáva z krvi maternice a častí sliznice maternice. Aby sme znížili množstvo krvi, musí sa povrch maternice liečiť.

Štúdia ukázala, že telo pri hypoxii (nedostatok kyslíka) produkuje proteín HIF-1. Produkcia HIF-1 opäť posúri proces liečenia endometria. Ženy s veľmi silným krvácaním mali v porovnaní so ženami s normálnym mesačným krvácaním (celkovo asi 150 ml krvi) zníženú hladinu HIF-1. Vedci aktuálne skúmajú, ako pomôcť ženám na celom svete, zvýšiť prostredníctvom hormonálnej liečby túto hladinu počas menštruačného krvácania.

Doktorka Jackie Maybin, klinická docentka pre pôrodníctvo a gynekológiu v centre lekárskeho výskumu univerzity v Edinburgu: „Ide o skutočný prielom. Silné mesačné krvácanie oslabuje tisícky žien a dievčat každý mesiac. Zmierniť možno aj kŕče.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bolesť #maternica #menštruácia #kŕče #hypoxia #endometrium
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku