Jedno dieťa, jeden zub. Skutočne trpia zuby tehotných žien?

, 27.03.2018 06:00
zuby, zubár, stomatológ, zubná hygiena
Ilustračné foto. Autor:

Hovorí sa "jedno dieťa, jeden zub". Zakladá sa táto "bájka" na pravde? Skutočne trpia zuby tehotných žien?

Táto „bájka“ sa skutočne zakladá na pravde, pretože tehotenstvo mení hormonálny stav žien do takej miery, že sa to môže odzrkadliť aj na zuboch.

Otázka „ako veľmi trpia zuby budúcich mamičiek“ zaujala aj výskumný tím z holandskej univerzity Radboud v meste Nijmegen. Chceli vedieť, či existuje súvislosť medzi týmto úslovím a skutočnosťou. Pre tento účel analyzovali dáta 34-tisíc žien.

Mamičky rozdelili do dvoch skupín. V prvej skupine boli matky, ktoré porodili dve deti rovnakého pohlavia a potom mala tretie dieťa. (Vedci vychádzali z toho, že sa tieto matky snažili ešte o dieťa opačného pohlavia). Druhú skupinu tvorili matky, ktoré mali dve deti: syna a dcéru.

Štúdia ukázala, že tehotenstvo skutočne môže mať negatívny vplyv na zdravie zubov. Predovšetkým po treťom dieťati stúpa riziko straty zubov. Táto štúdia, žiaľ, neposkytuje informácie o tom, čo spôsobuje toto horšie zdravie v ústach.

Našťastie sú k tejto téme aj iné výskumy. A tie ukazujú, že problémy matkám spôsobujú najmä ďasná. Ústna dutina je citlivejšia a náchylnejšia na zápaly a krvácanie ďasien je na dennom poriadku. V tomto prípade pomôže len dôkladná starostlivosť o chrup, dentálna hygiena a pravidelné návštevy u zubára.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#tehotenstvo #zuby #hormóny #dentálna hygiena #ďasná #chrup
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku