Detské zuby ničí cukor

Zubný kaz je globálny celosvetový zdravotný problém spôsobujúci zdravotné, sociálne a ekonomické následky. Jednou z hlavných príčin jeho vysokého výskytu je zvýšený príjem cukrov v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou. S prevenciou treba začať hneď po narodení dieťaťa.

25.10.2018 06:00
zubár, dieťa, zuby Foto:
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je výskyt pokazených a plombovaných zubov u detí na Slovensku alarmujúci.
debata

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je výskyt pokazených a plombovaných zubov u detí na Slovensku alarmujúci. „Ústne zdravie je zaradené do skupiny dominantných a významných neprenosných ochorení navzájom súvisiacich: kardiovaskulárne ochorenia, diabetes, onkologické ochorenia a chronická obštrukčná choroba pľúc. Všetky tieto skupiny majú spoločné rizikové faktory s ochoreniami ústnej dutiny, ktorých prevencia je vo vzťahu so zdravým životným štýlom,“ upozorňuje profesorka Neda Markovská, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo.

Zubný kaz je chronické neprenosné infekčné ochorenie, spôsobené baktériami z úst a cukrami v potrave. Dôsledok nadmernej konzumácie cukrov v potrave už od narodenia je príčinou zubného kazu raného detstva, ktorého výskyt sa výrazne zvýšil za posledných 10 až 15 rokov. „Zvýšený výskyt zubného kazu je v úzkej súvislosti so stúpajúcim počtom obéznych a diabetických detí,“ konštatovala profesorka Markovská.

Preto Slovenská komora zubných lekárov oslovila Úrad verejného zdravotníctva SR so žiadosťou o spoluprácu v súvislosti s prevenciou zubného kazu u detí v predškolských zariadeniach. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že frekvencia podávaných sladených nápojov v predškolských zariadeniach je alarmujúca. Deti dostávajú počas desiat a obedov sladené nápoje. Väčšinou ide o čaje sladené medom alebo cukrom. Výnimkou nebola ani sirupová voda. Našli sa však aj škôlky, kde mali deti k dispozícii čistú vodu.

„Na základe získaných výsledkov je nevyhnutné dohliadať na to, aby receptúry a normy pre školské stravovanie plne rešpektovali revidované odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo Slovenska v rámci vekovej skupiny predškolských detí, vrátane sacharidov a spotreba voľného cukru u mladších detí neprekročila 30 gramov/deň. U detí s rizikom zubného kazu by spotreba voľných cukrov mala byť pod 5 % celkovej prijatej energie, teda jedna čajová lyžička, čo sa rovná 5 až 6 gramom cukru,“ informovala docentka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Princípom prevencie zubného kazu je správna... Foto: SHUTTERSTOCK
zubná hygiena, zubná kefka, zubná pasta Princípom prevencie zubného kazu je správna výživa, ústna hygiena, cielená individuálna remineralizácia a fluoridácia skloviny zuba a preventívne vyšetrenia.

Princípom prevencie zubného kazu je správna výživa, ústna hygiena, cielená individuálna remineralizácia a fluoridácia skloviny zuba a preventívne vyšetrenia. „Snahou zdravotníckych pracovníkov v zubnom lekárstve je edukácia našej populácie, opakovane od narodenia podľa jednotlivých vekových období po celý život – vzdelávanie s cieľom naučiť pacientov základy správnej životosprávy a spôsoby, ako predchádzať ochoreniam, čiže dosiahnutie vyššej zdravotnej gramotnosti. Aktuálnosť tejto témy vychádza nielen z nedostatočného stavu ústneho zdravia u nás, ale aj z vysokého percenta detí a dospelých, ktorí pravidelne nenavštevujú zubného lekára,“ dodala profesorka Neda Markovská.

Hygiena ústnej dutiny? Od narodenia

 • S hygienou chrupu začať hneď po prerezaní prvého mliečneho zuba.
 • Po prerezaní mliečnych zubov je potrebné začať používať detskú zubnú kefku.
 • Jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie vzniku zubného kazu je čistenie zubov zubnou kefkou a fluoridovanou zubnou pastou.
 • Čistiť zuby dvakrát denne, ráno a večer. Večerné čistenie je poslednou vecou pred spaním. Čistenie dvakrát denne ponúka zvýšenú ochranu, večerné čistenie je obzvlášť efektívne vzhľadom na retenciu fluoridov v ústnej dutine počas noci.
 • Všeobecne sa odporúča doba čistenia zubov minimálne 2 minúty, pričom hlavným cieľom je dôkladné odstránenie zubného plaku.
 • Používať správne množstvo zubnej pasty s obsahom fluoridov zodpovedajúcim ve­ku.
 • Dieťa má po čistení zubnú pastu vypľuť a nevyplachovať (platí pre deti v školskom veku, deti v predškolskom veku by mali po čistení vyplachovať).
 • Deťom dočisťovať zuby minimálne do 7 rokov, najlepšie do 9 rokov. Deti dosahujú dostatočnú manuálnu zručnosť pri čistení zubov najskôr od 7. roku veku, preto do tej doby musí prevziať zodpovednosť rodič.
 • Pokračovať v dohľade pri čistení zubov aj u detí starších ako 7 rokov, až do doby, kým získajú správne návyky.

Preventívna prehliadka u detí

Ročné dieťa = prvá preventívna prehliadka

 • Vyšetreniu musí predchádzať podrobná anamnéza doplnená o výživové návyky, o nápojoch, čistení zubov, s poučením rodiča a záznamom v kartotéke dieťaťa. Záznam ako informovaný súhlas podpíše rodič.
 • Zubný lekár urobí vizuálnu kontrolu zúbkov, pri ktorej zaznamenáva nánosy plaku. Dieťa nemusí sedieť v zubnom kresle. Vo väčšine prípadov u ročného dieťaťa zubný kaz ešte nevzniká.
 • Ročné dieťa má prerezané všetky rezáky a na čistenie sa odporúča detská zubná kefka. Zúbky čistia rodičia ráno a večer. Lekár rodiča informuje, že po 12. mesiaci sa začínajú prerezávať mliečne prvé stoličky a o spôsobe ich čistenia.
 • Informácia o potrave pre batoľatá so zdôraznením, že rovnako ako hygiena ovplyvňuje riziko vzniku zubného kazu. Riziko potravy bohatej na cukry predstavuje podávanie sladeného a ochuteného mlieka, ovocných štiav alebo iných sladených nápojov v dojčenskej fľaši. Tieto nápoje by samotné neboli závažným problémom. Ich škodlivosť však výrazne stúpa, ak má dieťa fľašu s nápojom stále pri sebe a počas dňa z nej opakovane popíja. Zvlášť nebezpečné je, ak sa sladené nápoje alebo príkrmy podávajú večer pred spaním alebo dieťa s fľašou aj zaspáva. To isté platí aj o prikrmovaní v noci. Počas spánku totiž klesá množstvo sliny, ktorá nemôže prirodzene, tak ako cez deň omývať povrch zubov. Rodičom detí, ktoré už sedia bez pomoci, sa odporúča, aby pili nápoje z hrnčeka. Treba naučiť dieťa od útleho detstva od smädu piť čistú vodu.
 • Zubný lekár by mal rodičom vysvetliť škodlivosť namáčania cumľov do medu, cukru a sirupov.
 • V prípade, ak dieťa užíva antibiotiká, lekár by mal rodičov informovať o negatívnom vplyve antibiotík, vo forme sirupov, sirupov proti kašľu, bolesti a nachladnutiu na detské zuby. Tieto lieky pre deti do dvoch rokov obsahujú veľké množstvo cukru. Ak dieťa opakovane užíva dlhší čas tieto lieky, ústna hygiena by mala byť obzvlášť starostlivá – po užití lieku počas dňa očistiť ústa, rodič dokonale očistí zuby ráno a večer.

18– a 24-mesačné dieťa

 • Kontrola stavu prerezaných zubov, ústnej hygieny a inštruktáž o čistení zubov, kontrola výživových návykov, záznam zmeny celkového zdravotného stavu a prípadná liečba.
 • Ak dieťa nenavštívilo zubného lekára vo veku 12 mesiacov, tak do odporúčaní treba zahrnúť aj poučenie.

30– a 36-mesačné dieťa

 • Okrem klasickej preventívnej prehliadky zubný lekár zistí, či dieťa už vie vypláchnuť a vypľúvať obsah z ústnej dutiny; ak áno, odporúča rodičovi čistiť dieťaťu zuby zubnou pastou s obsahom fluoridov pre príslušný vek.
 • V tomto období sú prerezané všetky mliečne zuby, je potrebná opakovaná inštruktáž o čistení. Rodič by mal dostať informáciu o význame mliečneho chrupu: dôležitosť pri odhrýzaní a rozdrobovaní potravy, pre polohu trvalých zubov, pre podporu správneho rastu čeľuste a sánky. Má dôležitú úlohu pre správnu výslovnosť, ale aj pre výzor dieťaťa. Zdravé mliečne zuby sú vizitkou toho, ako sa rodičia starajú o hygienu ústnej dutiny svojich detí. Iba zdravý mliečny zub splní svoje poslanie, vypadne a uvoľní miesto pre trvalý zub v správnom čase a v správnom slede.

3– až 5-ročné dieťa

 • Dieťa, ktoré pravidelne navštevuje zubnú ambulanciu, bez problémov dokáže zubný lekár vyšetriť, zaznamenať stav v ústnej dutine so záznamom v zdravotnej dokumentácii.
 • V tomto období sa rozširuje sortiment prijímanej potravy; je potrebné opakovane upozorňovať na cukry obsiahnuté v potrave. Rovnako neprijateľné ako cukrom sladené nápoje sú džúsy a ovocné šťavy. Džúsy so 100 % podielom ovocnej zložky obsahujú okrem prirodzene sa vyskytujúcich ovocných cukrov aj pridané potravinárske kyseliny. Kyslosť džúsov a ovocných štiav je taká vysoká, že zubná sklovina sa pri kontakte s nimi začína rozpúšťať.
 • Po dovŕšení 5. roku veku dieťaťa upozorní lekár rodiča na erupciu prvej trvalej stoličky, informuje o nevyhnutnosti jej čistenia jednozväzkovou zubnou kefkou.
Zubný preukaz dieťaťa od mája dostávajú mamičky... Foto: SHUTTERSTOCK
dieťa, zubná kefka, mliečne zuby Zubný preukaz dieťaťa od mája dostávajú mamičky priamo v pôrodniciach na Slovensku.

6– až 15-ročné dieťa

 • Zahŕňa diagnostiku a terapiu zubného kazu v 6-mesačných intervaloch. Od 9. roku veku je potrebné sledovať postavenie zubov a vzťah čeľuste a sánky a v prípade čeľustno-ortopedických anomálií odoslať dieťa k čeľustnému ortopédovi.
 • Zuby je potrebné si čistiť zubnou pastou s obsahom fluoridov pre túto vekovú skupinu. V období výmeny chrupu, ako aj v súvislosti s nástupom puberty dochádza k vzniku rizika chronického zápalu parodontu, na čo zubný lekár rodičov upozorní.
Zdroj: Zastavme zubný kaz teraz pre budúcnosť bez zubného kazu, Národné odporúčania pre jednotné vzdelávanie našich pacientov.

Zubný preukaz

Zubný preukaz dieťaťa od mája dostávajú mamičky priamo v pôrodniciach na Slovensku. Pripravila ho Slovenská komora zubných lekárov v spolupráci so zdravotnými poisťovňami.

Slúži na zápis informácií pre odborníkov i rodičov o tom, či je dieťa v pravidelnom ošetrení zubného lekára a ako je dodržiavaná prevencia zubného kazu. Zároveň pomáha rodičom, ako sa starať o zdravé ústa hneď od narodenia do prvej preventívnej prehliadky.

„Preukaz postupne od prvých dní života dieťaťa poskytuje rady rodičom a vysvetlí im jednotlivé postupy, ako vykonávať ústnu hygienu, aký druh nápojov a potravy je vhodný pre zdravé zúbky dieťaťa, kedy začať používať zubnú pastu a podobne. Vysvetľuje význam a obsah prvej preventívnej prehliadky dieťaťa po dovŕšení jedného roku života. Zároveň obsahuje záznam od prvej preventívnej prehliadky v dvanástom mesiaci postupne v polročných intervaloch do veku 6 rokov.

Zubný preukaz uvádza náplň a zároveň výsledok každej preventívnej prehliadky s odporúčaniami pre rodiča," konštatovala hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo, profesorka Neda Markovská.

Dlhoročným zámerom komory je primárna prevencia ochorení ústnej dutiny. Z vedeckých štúdií, ale aj z výsledkov mnohých krajín Európy je dokázané, že zubný kaz je ochorenie, ktorého dôsledná prevencia ho redukuje na minimum. A práve prevencia je výhradne v rukách rodiča, resp. každého z nás. Základné piliere prevencie zubného kazu sú výživa s redukovaným príjmom cukrov, dokonalá ústna hygiena, fluoridácia a preventívne prehliadky. Mnohé z týchto zásad naša populácia nedodržiava alebo podceňuje, často ich považujú za banálne.

„Preukaz dieťaťa je ilustrovaný a je obdobou Pediatrického preukazu dieťaťa. Zároveň predpokladáme, že sa stane aj pomôckou pre pediatra, pre ľahšiu diagnostiku celkových ochorení ovplyvňovaných následkami neliečeného zubného kazu,“ dodala Markovská.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #ústna hygiena #detské zuby