Až šesť rokov po pôrode sa rodičia znova dostatočne vyspia

, 27.06.2020 06:00
rodičia, dieťa, bábätko
Po narodení prvého dieťaťa môže trvať až šesť rokov trvať, kým sa mladí rodičia znova vyspia. Autor:

Po narodení prvého dieťaťa môže trvať až šesť rokov, kým sa mladí rodičia znova vyspia a začnú spávať pravidelne tak, ako boli zvyknutí pred pôrodom. Zistili to vedci z univerzity Warwick vo Veľkej Británii.

Dostatok spánku až po 6 rokoch

V rámci dlhodobej štúdie sa počas rokov 2008–2015 analyzovali údaje od približne 2500 matiek a 2100 otcov z Nemecka. Výsledky hovoria jasnou rečou. Mladí rodičia sa zdravo vyspia až po šiestich rokoch. Najmä matky trpia dlhodobo po pôrode poruchami spánku.

Matky spia o hodinu menej

Štúdia ukázala, že v prvých troch mesiacoch po pôrode spia matky v priemere o hodinu menej ako pred pôrodom. Otcovia prišli v priemere len o 15 minút spánku denne. Hlavným dôvodom ostáva, že matky stále bývajú tými hlavnými „opatrovateľkami“. Je to tiež dôvod, prečo vo väčšine prípadov trpia poruchami spánku častejšie, ako otcovia detí. Hoci sa situácia ohľadne spánku zlepšuje s vekom dieťaťa, matkám po štyroch až šiestich rokoch po pôrode stále chýba asi 20 „nočných“ minút spánku. U otcov ostáva konštantných 15 minút. Tieto účinky pociťujú matky, ktoré dojčia a mladí rodičia s príchodom prvého dieťaťa, najmä počas prvých šiestich mesiacov oveľa viac, ako skúsení rodičia s niekoľkými deťmi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#poruchy spánku #pôrod #dojčenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku