Predčasniatka dostanú po narodení kofeín v dávke 25 káv

Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov čierneho moku – kávy. Jeho hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom. Nie všetci však vedia, že najväčšími konzumentmi kofeínu sú predčasne narodené deti.

01.10.2020 10:00
novorodenci, deti, predčasne narodené, inkubátor Foto:
Kofeín je látkou, ktorá predstavuje pomoc pre predčasne narodené deti a podáva sa im počas prvých hodín po ich príchode na svet.
debata

Prvý október má prívlastok „deň kávičkárov“. Je to deň, keď sa oslavuje káva, jej pôvod, výroba, príprava, rozmanité druhy a chute. Kofeín, hlavná zložka kávy, má na ľudský organizmus pozitívne účinky, pôsobí ako stimulant, čím zlepšuje vitalitu životne dôležitých orgánov a odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350–400 mg. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurologických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus.

Kofeín je však látkou, ktorá predstavuje aj pomoc pre predčasne narodené deti a podáva sa im počas prvých hodín po ich príchode na svet. Podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zabezpečiť okysličenie mozgu a pľúc, keďže pre nezrelosť u nich dochádza k problémom s dýchaním a celkovému poklesu hladiny kyslíka v krvi. „Hneď po narodení dostane predčasniatko kofeín v dávke, ktorá by prepočítaná na kilo hmotnosti, predstavovala vypitie približne 25 káv pre dospelého človeka,“ povedala MUDr. Vanda Chovanová, primárka oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny DFN v Košiciach.

Práve tu, v metropole východu, vznikol projekt Bam-beano café (Coffee bean + baby = Bam-beano café), keď kúpou kávy v istej košickej kaviarni podporia kávičkári starostlivosť o predčasne narodené deti na tomto oddelení. „Chceli sme spojením milovníkov kávy a kofeínu so svetom predčasne narodených detí dostať do povedomia verejnosti, že títo výnimoční bojovníci sú medzi nami, potrebujú našu starostlivosť, ale aj finančnú podporu, aby niekedy v budúcnosti mohli aj oni sedieť v kaviarni, čítať, diskutovať alebo len tak obyčajne sa pri káve tešiť zo života,“ dodala k tejto spolupráci primárka Chovanová.

„Rozhodli sme sa osláviť Medzinárodný deň kávy v kontexte predčasne narodených detí, keďže sú to práve títo najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životobudičom, a aj prostredníctvom tohto dňa prispieť k zvýšeniu povedomia o problematike predčasných pôrodov a špecifických požiadavkách predčasniatok,“ uviedla Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ Malíček, ktoré vzniklo z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Združenie už takmer desať rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a okrem iného svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o tejto problematike. Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Bežné tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Okolo 700 predčasniatok ročne je mimoriadne rizikových, ich váha pri narodení nepresiahne 1 500 gramov.

Cieľom Medzinárodného dňa kávy je priblížiť ľuďom kávovú kultúru. Celú cestu zrna, od jeho zasadenia, pestovania cez zber až po praženie a samotné vychutnanie lahodného dúška kávy. Je to dlhá cesta, akou musia prejsť aj predčasne narodené deti a ich rodičia, kým sa mnohými zdravotnými prekážkami prebojujú z oddelení nemocníc až do ich náručia a odchádzajú po náročných týždňoch či mesiacoch spolu domov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kofeín #káva #predčasne narodené deti #predčasne narodené dieťa