Príbeh: Z dvojčiat žije len usmievavý Janko - napriek diagnózam

Keď manželia Ivana a Ján z Detvy očakávali dlho vytúžené dvojčatá, nič nenasvedčovalo tomu, že nakoniec niečo nebude v poriadku. Jedno bábätko po komplikáciách zomrelo ešte v brušku, druhému diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a ďalšie vážne ochorenia. Rodičia sa však nevzdávajú a veria, že ich ležiaci Janko (4) raz bude ako ostatné deti.

20.11.2020 10:21
Janko, detská mozgová obrna, plyšák, tučniak,... Foto:
Janko s detskou mozgovou obrnou, syn Jána a Ivany z Detvy.
debata

Pani Ivana mala do 20. týždňa bezproblémové tehotenstvo. Potom však lekári zistili, že bábätká sa v brušku nevyvíjajú rovnako. Išlo o takzvaný „twin-to-twin syndróm“, keď si jedno bábätko bralo všetky živiny od mamy a druhé prestávalo rásť. Deti sa však postupne začali vyvíjať rovnako a zdalo sa, že sú zo zlého vonku. O niekoľko týždňov nato však jedno dieťa zomrelo. Príčina vraj nesúvisela s „twin-to-twin“ syndrómom a nedalo sa jej zabrániť.

Pozná svoju rodinu aj domov

Dva týždne po tom, čo sa Ivane a Jánovi narodil malý Janko, nastalo u dieťatka masívne krvácanie do mozgu, ktoré mu tento orgán poškodilo. „Ani my, ani lekári sme si to nevedeli vysvetliť. Po pôrode bol totiž Janko v inkubátore čulý, dvíhal hlavičku, sám papal z fľašky. Keď magnetická rezonancia potvrdila, že Janko má poškodený mozog, začal sa náš každodenný boj,“ hovorí Jankova mama.

Chlapček má detskú mozgovú obrnu, k tomu sa pridala skolióza chrbtice a atrofia očného nervu, takže dobre nevidí. Stravu v mixovanej podobe dokáže prehĺtať sám, nepotrebuje brušnú sondu. Napriek hendikepu Janko vníma svoje okolie, vie, kedy je doma a kedy inde. „Vidno to na výzore jeho tváre, vie vyjadriť emócie. Keď je v neznámom prostredí, býva nepokojný, ale keď je všetko v poriadku, krásne sa usmieva,“ opisuje s láskou svojho synčeka pani Ivana.

Pomáhajú terapie a rehabilitácie

Jankov zdravotný stav zlepšujú rehabilitácie, najmä terapia biofeedback, ktorá prispieva k zvýšenej vnímavosti a pozornosti dieťaťa. Zlepšuje motoriku, držanie celého tela, ale aj spánok. Funguje pomocou prístroja a jeho senzorov, ktoré zaznamenávajú dýchanie, pulz, svalové napätie či kožnú vodivosť. Dá sa tak zistiť, ako telo reaguje na rôzne podnety. „Vďaka tejto terapii sa podarilo výrazne znížiť napätie v Jankovom mozgu. Synček je po tejto terapii pokojnejší a lepšie spáva. Je aj vnímavejší, presne vie, keď sa o ňom s manželom rozprávame,“ vyjadruje spokojnosť s biofeedbackom Jankova mama.

Rodičia okrem toho so synčekom chodia na rôzne rehabilitácie a podporné terapie. Dvakrát ročne sú aj na kúpeľnom pobyte v Kováčovej. Od jesene minulého roka Janko navštevuje špeciálnu materskú školu, v ktorej denne trávi štyri hodiny. Páči sa mu tam a už cestou do škôlky vie vyjadriť, že sa do nej teší.

Mozog je nevyspytateľný

Ivane a jej manželovi Jánovi v neľahkej životnej situácii pomáha najmä to, že majú jeden druhého a môžu sa zo všetkého vyrozprávať. „To, čo sa nám stalo, nás ešte viac spojilo. Spoľahnúť sa môžeme aj na svojich rodičov a súrodencov, ktorí sa nám nikdy neotočili chrbtom,“ povedala Jankova mama. Stretávajú sa tiež s rodinami, kde sú deti s rovnakými problémami, ako má ich syn. Manželia z Detvy veria, že zdravotný stav malého Janka sa postupom času bude len zlepšovať. „Nečakáme, že hneď začne chodiť a rozprávať, ale tešíme sa z každého pokroku. Mozog je nevyspytateľný a neprebádaný orgán ľudského tela, treba ho cvičiť a pravidelne stimulovať. Pomaly, ale predsa sa Janko posúva vpred,“ hovorí s nádejou v hlase pani Ivana.

Projekt CHLEBODARCA poskytne Jankovi a jeho rodine okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty aj príspevok na terapiu biofeedback a ďalšie rehabilitácie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dvojčatá #detská mozgová obrna