V rámci Svetového dňa Downovho syndrómu si ľudia obúvajú rôzne ponožky

Dnes je Svetový deň Downovho syndrómu. Symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu (DS) sa stali rozdielne ponožky, pretože chromozóm má práve tvar ponožky.

21.03.2021 14:30
Downov syndróm, trizómia 21, ponožky, ponožková... Foto:
Svetovým dňom Downovho syndrómu je 21.3. Pretože ľudia s DS majú o jeden chromozóm navyše na 21. páre chromozómov. Namiesto dvoch majú tri.
debata (1)

Dátum 21.3. je tiež symbolický, lebo ľudia s DS majú o jeden chromozóm na 21. páre chromozómov naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. V každej bunke človeka s Downovým syndrómom je teda 47 chromozómov namiesto štyridsiatich šiestich. Nie je to choroba, a preto sa DS nedá liečiť. Je na nás, či týmto ľuďom pomôžeme nájsť si miesto v spoločnosti. Možností prijatia je veľa.

Ľudia s „chromozómom navyše“, s Downovým syndrómom, sa v súčasnosti na Slovensku dožívajú viac ako 50 rokov. Priemerný vek „downíkov“ bol pritom pred druhou svetovou vojnou desať rokov. „Je to zlepšením zdravotnej a sociálnej starostlivosti, zlepšením kvality života,“ konštatuje odborníčka z Ambulancie Downovho syndrómu Slovenskej zdravotníckej univerzity prof. MUDr. Mária Šustrová. Sama je príkladom matky, ktorá zo svojho syna Jurka s mentálnym postihnutím vychovala samostatného človeka, ktorý každý deň rozdáva dobrú náladu.

"V Národnom centre zdravotníckych informácií registrujú cca 1 300 ľudí s Downovým syndrómom na Slovensku, ale je ich raz toľko. Ja mám 1260 pacientov s Downovým syndrómom,“ hovorí profesorka Šustrová. "Od roku 1993 sme toho veľa urobili v tejto oblasti – aj na poli zdravotníctva, aj v školstve, v rámci integrácie ľudí s DS, pri ich zamestnávaní. Veľa sa podarilo, niečo sa aj nepodarilo. Napríklad presadiť to, aby ľudia s DS boli uprednostnení ako imunodeficientní pri očkovaní proti novému koronavírusu,“ konštatuje vo videu, ktoré nahrala pre rodičov detí s DS, priateľov a priaznivcov Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku. Ročne sa na Slovensku narodí približne 40 detí s Downovým syndrómom. Okrem typického vzhľadu a rôzneho stupňa znevýhodnenia majú ďalšie zdravotné problémy. "Veľmi často sú to srdcové chyby, ktoré detskí kardiochirurgovia operujú už v ranom veku tak ako u akýchkoľvek iných detí. Obdobne treba zachytiť a riešiť čo najskôr vrodenú kataraktu – sivý zákal a poruchy sluchu. Neskôr sa častejšie vyskytujú poruchy funkcie štítnej žľazy a problémy s oneskoreným vyzrievaním imunitného systému.

Dnes sa móda nosiť každú ponožku trochu inú,... Foto: Dedoles
žena, matka, dcéra, mrkva, ponožky Dnes sa móda nosiť každú ponožku trochu inú, stáva čoraz populárnejšou. Pár ponožiek sa navzájom dopĺňa.

Z autoimunitných porúch majú ľudia s DS častejšie celiakiu, reumatoidnú artritídu a skôr u nich prejavia príznaky osteoporózy. Tieto deti sa vyhýbajú pobytu na slnku a aj preto treba u nich dbať najmä dostatočný príjem vitamínu D. Vzhľadom na genetickú predispozíciu majú zvýšenú potrebu stopových prvkov, ako je zinok a meď.

Na Slovensku žije približne šesť detí s Downovým syndrómom, ktoré pochádzajú z dvojčiat: Jedno dieťa sa teda narodilo s DS a druhé zdravé. „Nemám prípad, že by obe z dvojčiat mali Downov syndróm, ale v Česku žijú trojčatá, kde obaja chlapci majú túto chromozómovú odchýlku, kým dievčatko ju nemá. Takisto na Slovensku máme rodinu, v rámci ktorej majú DS dvaja súrodenci. Ide však o ľahkú formu translokácie, keď sa neprenesie celý chromozóm 21, ale len jeho časť. Svetom sa dnes šíri ponožková výzva, v rámci ktorej si treba obuť dve odlišné ponožky, odfotografovať sa a zdieľať svoju fotografiu na sociálnych sieťach s hashtagom #ponozkovavyzva.

Ľudská individualita totiž robí svet pestrejším a farebnejším, bez predsuvkov a bariér.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Downov syndróm #trizómia 21 #Svetový deň Downovho syndrómu