Zhoršil sa deťom zrak používaním laptopov či mobilov za posledných 10 rokov? Odpoveď vás možno prekvapí

Ak má vaše dieťa 10-14 rokov, mali by ste mu dať preventívne skontrolovať zrak. Podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne totiž práve v tomto veku predpisujú oční lekári najviac okuliarov.

11.08.2022 08:00
dieťa, očná optika, okuliare, radosť Foto:
Ak má vaše dieťa 10-14 rokov, mali by ste mu dať preventívne skontrolovať zrak. Prečo práve v tomto veku?
debata

Ak má vaše dieťa 10–14 rokov, mali by ste mu dať preventívne skontrolovať zrak. Podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne totiž práve v tomto veku predpisujú oční lekári najviac okuliarov. „Očné pomôcky nosia častejšie dievčatá, ako chlapci – približne o 10 %. Začínajú už v škôlkarskom veku, avšak detí s ochorením zraku v tejto vekovej skupine je len veľmi málo. Zhoršenie dioptrií prichádza väčšinou na druhom stupni základnej školy,“ vysvetľuje Ingrid Dúbravová, revízna lekárka Unionu.

Zaujímavé však je, že napriek zvýšenému používaniu techniky, ako sú laptopy či mobilné telefóny, sa deťom za posledných 10 rokov zrak vo všeobecnosti nijako rapídne nezhoršil. Ak by sme si totiž porovnali roky 2012 a 2022, zistili by sme, že oční lekári predpísali detským poistencom o 20 % menej poukazov na okuliare.

Video
Optometristka poradí aj ukáže, ako vybrať dieťaťu vhodné okuliare.

Ako zistím, že moje dieťa zle vidí?

U starších detí je pomerne jednoduché zistiť, že niečo nie je v poriadku. Dieťa buď vie pomenovať, že zle vidí, alebo si všimnete príznaky ako problémy pri písaní a čítaní, časté bolesti hlavy či žmúrenie. Deti v predškolskom veku si dávajú predmety bližšie k tvári, alebo sedia bližšie pri televízore, zakopávajú alebo škúlia.

„U najmenších detí, t.j. do troch rokov, môže ísť aj o vrodené chyby, ktoré sa diagnostikujú buď v pôrodnici, alebo v prvých mesiacoch života, keď si rodičia všimnú, že dieťa nereaguje na podnety alebo nesleduje hračku,“ hovorí Ingrid Dúbravová.

Ako prebieha očné vyšetrenie u detí?

Deti, ktoré vedia čítať a písať, podstúpia v zásade veľmi podobné vyšetrenie ako dospelí. Ak dieťa ešte nevie čítať, čaká ho vyšetrenie prístrojmi, následne číta obrázky a pomocou skúšobných skiel sa oční lekári snažia vykorigovať zrakovú chybu. U detí je dôležité podať kvapky na rozšírenie zreničiek, ktoré oslabia zaostrovanie, pretože malé deti vedia zaostriť aj 5 až 6 dioptrií a meranie so zúženou zrenicou je tak nepresné.

Rámy vyberajte odľahčené a nárazuvzdorné

Dioptrické sklá do okuliarov vám v optike vyrobia presne podľa predpísaného „receptu“. Vy ešte musíte vybrať ten správny rám. Je vaše dieťa veľmi živé a hrozí väčšie riziko poškodenia rámu? Pýtajte si rámy z acetátu, ocele alebo z kovu s ohybnými stranicami.

V prípade najmenších detí predávajú optiky rámy aj s gumičkami, aby nepadali z tváre. Takisto vyberajte odľahčené rámy, aby dobre sedeli a netlačili.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #okuliare #zrak #dioptrie