Malým deťom sa stačí vo vode hrať

Kurzy plávania dojčiat a batoliat nie sú dnes ničím výnimočným. Je nespochybniteľným faktom, že pobyt vo vode má aj pre takéto malé deti svoj význam z hľadiska rozvoja psychomotoriky, otužovania, nadväzovania prvých sociálnych kontaktov. Len rodičia nesmú očakávať, že dieťa sa na takomto kurze naučí plávať.

07.08.2012 06:00
plávanie, dieťa, kurz plávania, pod vodou Foto:
Na detskom kurze plávania.
debata

Dvojročný Jakub z Bratislavy opakovane skáče do vody z okraja bazéna. Ponorí sa pod vodu, otecko ho vysmiateho vytiahne spod hladiny a ide sa znova. Je to typ dieťaťa, ktoré s pobytom pod vodou nemá vôbec problém. Svoje určite urobilo aj to, že pred kurzom plávania dojčiat strávil dvanásť dní pri mori a veľa času vo vode. Odmieta akékoľvek plávacie pomôcky, koleso, rukávniky, plávací opasok. Chce byť vo vode voľný a najradšej sám, akoby si ani neuvedomoval, že ruky dospelého ho vždy musia vytiahnuť nahor, aby sa mohol nadýchnuť vzduchu. Kamikadze, ktorého rodičia musia byť pri vode v permanentnej záchrannej akcii.

Samozrejme, sú deti, ktoré prídu na kurz a panicky sa vody boja. Psychologička Petra Jelinková sa problematike dojčenského plávania venuje už desať rokov. „Mala som mamičku, ktorá s dieťaťom asi sedem lekcií presedela pri bazéne. Ono jednoducho potrebovalo svoj čas. Väčšinou sa to však do troch lekcií poddá. Keď dieťa vidí, čo robia tie ostatné, že sú v bazéne šťastné, na úvod ho trochu ošpliechame, potom sa len čľapkáme, postupne začne tomu prostrediu dôverovať. Má vysokú motiváciu. Nikdy sa mi nestalo, že by sme museli rodičovi vrátiť peniaze, pretože dieťa odmietalo vojsť do vody. V období vzdoru už väčšinou ide o čistý truc. Ak je mama dostatočne tvrdohlavá, posadia sa k bazénu a dieťa si to po čase samo rozmyslí. Alebo im poviem: Dajte si pauzu a príďte na kurz neskôr,“ hovorí Jelinková.

Strach z vody je získaná skúsenosť

„V našom klube plávame od piatich mesiacov veku,“ hovorí psychologička. „Osobne som však najradšej, ak má dieťatko v našom bazéne aspoň pol roka a viac. My rodičom trojmesačných dojčiat v rámci akéhosi prvého kontaktu len ukážeme, čo s nimi môžu robiť doma vo vani, ako zanoriť ušká do vody, ako špliechať. O pár týždňov k nám prichádzajú takéto deti dobre pripravené na veľkú vodu.“

Pobyt vo vode môže dieťa absolvovať hneď od narodenia. Hovoríme však o večernom kúpaní doma vo vani, ktoré má svoje opodstatnenie nielen z hygienického hľadiska, ale ovplyvňuje aj prirodzený psychomotorický vývoj dojčiatka. Pohoda pri takomto kúpaní je základom toho, aby sa dieťa v budúcnosti vody nebálo. Strach z vody je výlučne získaná skúsenosť, ktorá do budúcnosti ovplyvní rýchlosť, ako sa dieťa reálne naučí plávať.

Na kurzoch plávania dojčiat sa deti určite plávať nenaučia. „Pomenovala by som to inak – naučia sa kamarátiť s vodou,“ upresňuje Petra Jelinková. „Nedávno mi jedna mamička farbisto opisovala, ako jej štvormesačné dieťa samo prepláva dva metre. Súhlasím s tým, že dieťa je živel, že vnímanie pod vodou je celkom iné. Snažila som sa jej vysvetliť, že keby som zobrala kameru a pod hladinou nafilmovala, ako sa to bábätko tvári a čo mu to spôsobuje, asi by sa jej to nepáčilo. Pýtala som sa jej, prečo je pre ňu tak strašne dôležité, aby jej dieťa už v tomto veku samo preplávalo tie dva metre. Často sa totiž stretávam s podobnými ambíciami rodičov, ktorí sa ma už na prvej lekcii pýtajú, kedy pôjdeme s deťmi pod vodu. Túžia mať fotografiu svojho dieťaťa pod hladinou. Ja rodičov vždy prosím, aby o tom všetkom trochu porozmýšľali, predsa nechceme deti nasilu topiť. Držíme sa hesla: Robme všetko tak, aby to dieťa chcelo robiť samo!“

Optimálny vek na nácvik techniky plávania

Dojčenské kurzy plávania určite majú svoj význam. Dieťa sa oboznamuje s vodným prostredím, lepšie papá, spí, získava bohatšie motorické reflexy, pohyb vo vode ovplyvňuje silu, výdrž, dychovú kapacitu atď. „Na osvojovanie plaveckých zručností a samotné učenie sa plávať si však treba počkať do predškolského a mladšieho školského veku, keď sú na to z hľadiska bio-psycho-sociálneho rozvoja najvhodnejšie podmienky,“ tvrdí v mesačníku Dieťa doc. Yvetta Macejková, PhD., ktorá je vedúcou katedry športov v prírode a plávania na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. „V súčasnosti všetko chceme akosi veľmi rýchlo. Je pravda, že aj 4-ročné dieťa možno naučiť plávať, ale podľa mojich dlhoročných skúseností s plávaním detí, ako aj výskumov plaveckých odborníkov, vhodný vek na nácvik plaveckých zručností nastáva okolo 5–6 rokov, optimálny vek na nácvik techniky plávania je až 8–9 rokov. Dovtedy je vhodné vodu využívať na hranie sa detí.“

„Ja považujem za základný medzník vek okolo troch rokov,“ dopĺňa Petra Jelinková. „Vtedy dieťa začne svoj pohyb koordinovať, vie sa otočiť na chrbát a oddýchnuť si na vodnej hladine, uvedomí si vzdialenosť, ktorú dokáže nad vodou bez pomoci prekonať. Získa pred vodným prostredím potrebný rešpekt. Stane sa samostatnou jednotkou a mamička ho môže pozorovať z okraja bazéna. Samozrejme, stále musí byť pod prísnym dozorom dospelej osoby.“

Aktívny pohyb je dôležitý, pre dieťa prirodzený a v spojení s vodným prostredím so sebou prináša výnimočné emócie. „Pohyb rozvíja psychiku a psychika pohyb,“ tvrdí inštruktorka Hups Baby klubu a psychologička v jednom. A život je vraj potom trochu iný…

debata chyba