Stavebné výrobky pritom majú svoje „rodné listy“ označované skratkami EPD a HPD, ktoré obsahujú informácie o vplyve výrobkov na životné prostredie a naše zdravie. V EPD nájdeme informácie o celom životnom cykle výrobku od ťažby surovín použitých na jeho výrobu až po jeho recykláciu, vrátane pôvodu týchto surovín a presného zloženia finálneho tovaru. Vieme napríklad zistiť, akú má produkt uhlíkovú stopu, ako vplýva na ozónovú vrstvu či vznik kyslých dažďov, koľko vody sa pri výrobe spotrebovalo a aký je podiel použitých obnoviteľných zdrojov. „Zákazníkov najčastejšie zaujíma uhlíková stopa. No vo všeobecnosti platí, že sa o zloženie materiálov na výstavbu domu či kancelárie a ich vplyv na zdravie a okolie zaujíma na Slovensku nateraz len malá hŕstka z nich,“ hovorí technická špecialistka spoločnosti Ecophon, Diana Fiľarská.
„Ide doslova o zdravie,“ varuje Peter Petraško, segment developer Ecophonu. V interiéri totiž trávime väčšinu nášho života. Napríklad v prípade mladej indoor generation (generácia, ktorá trávi väčšinu času vo vnútri) je to až 90 percent času. „Význam kvality vnútorného prostredia potvrdzuje aj existencia tzv. syndrómu chorých budov, ktorý vyvoláva pobyt v nezdravom vnútornom prostredí. Spájajú sa s ním zdravotné problémy ako bolesť hlavy či hrdla, upchatý nos, podráždená pokožka, únava alebo problémy s koncentráciou,“ dodáva Petraško.
Čítajte viac Sme obklopení jedmi. Záleží len na dávkeKto nám povie pravdu?
HPD je nezávislé prehlásenie o zdravotnej neškodnosti výrobku overené treťou stranou, ktoré obsahuje kompletný zoznam a screening chemických látok s presnosťou na 0,01 percenta. Látky sa následne porovnajú s verejne dostupným zoznamom. Prehlásenie tak poskytuje kompletné informácie o vplyve produktov na zdravie ľudí. Zahŕňa napríklad informácie o prítomnosti škodlivého formaldehydu, ktorý dráždi sliznicu, vyvoláva pálenie očí a zhoršuje alergie. „Takéto prehlásenie zatiaľ vyžaduje len málo investorov na Slovensku, hoci spolu s certifikátom Eurofins Indoor Air Comfort Gold pre výrobky neznižujúce kvalitu vzduchu v interiéri umožňuje každému, kto má záujem, posúdiť, v akom zdravom prostredí bude bývať a fungovať, a či bude budova spĺňať požiadavky na tzv. ekologické budovy,“ vysvetľuje odborník Ecophonu.
Ako premeniť priestor, kde žijeme či pracujeme, na lepší
Všetko o zdravom domove si prečítate aj v novej knihe Zdravý domov (100 spôsobov, ako premeniť svoj priestor na lepší). Možno tu nájsť kapitoly o tom, ako obnoviť sústredenie pri práci doma, ako maximalizovať svetlo v zime, vybrať dobrý matrac, regulovať teplotu v spálni, zamaskovať nežiaduci hluk, vyberať netoxický nábytok, ale aj konkrétne odporúčané rastliny do spálne, obývačky, pracovne, kuchyne či kúpeľne. Kapitola 99 je venovaná zdravému mikrobiómu a posledná je o téme „Zašpiňte si ruky“, pretože aj „zdravá špina“ na rukách môže byť prínosom!
- Aké rastliny sú vhodné do spálne?
Mnohé rastliny detoxikujú vzduch, ktorý dýchame, odstraňujú znečisťujúce látky a pomáhajú vytvárať zdravý životný priestor.
Existuje mnoho bežných izbových rastlín, ktorým sa darí v interiéri a pomôžu nám uvoľniť sa a rýchlejšie zaspať. Napríklad tieto majú jedinečné vlastnosti v priestore, kde spíme:
- levanduľa, jazmín, valeriána, aloe vera, lopatkovec, sansevieria trojpása (známa aj ako svokrin jazyk).