60 percent rodičov predčasniatok trápi bezmocnosť

Pred štrnástimi rokmi sa stal 17. november Svetovým dňom predčasne narodených detí. Tento rok vyzdvihuje dôležitosť rodičovského objatia a kontaktu ako ten najlepší liek a najúčinnejšiu terapiu pre drobčekov v prvých týždňoch života.

17.11.2022 09:00
predcasniatko, predčasne narodené dieťa,... Foto:
,,Neobedy s rukami". Tieto špeciálne podložky do inkubátorov pre predčasniatka boli vyrobené práve na to, aby popri zdravotnej starostlivosti pomohli bábätkám v nemocniciach ,,dorásť" až do náručia svojich rodičov.
debata

Celosvetovo sa narodí predčasne už každé desiate dieťa. Na Slovensku je štatistika lepšia, a to vďaka vynikajúcej starostlivosti gynekológov a neonatológov. Podľa perinatálnych výsledkov z roku 2020 sa narodí predčasne každé 12. dieťa, čo predstavuje asi 4 500 detí, ktoré prídu na svet medzi 24. až 36. týždňom. Keď sa rodičom narodí bábätko neočakávane skoro, podľa zistení má zásadný význam v tomto období práve láskyplný dotyk. Výrazne pomáha pri zdravom vývine dieťatka, na čo upozorňuje aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si pripomenieme už vo štvrtok 17. novembra. Tento rok sa spojil s myšlienkou, že rodičovské objatie je tá najúčinnejšia terapia. "Preto sa snažíme prostredníctvom našich aktivít zabezpečiť predčasniatkam také prostredie, aby im čo najviac pomohlo v ich vývoji. Aby sa čo najskôr a v čo najlepšej kondícii dostali do náručia svojich rodičov,“ vysvetľuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré už jedenásť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku.

Inkubátor – prechodný domov predčasniatok

Predčasne narodené deti sa po narodení zvyčajne vkladajú do inkubátorov, ktoré im vytvárajú potrebné podmienky na ich ďalší vývin, udržiava sa v nich aj stabilná teplota a vlhkosť. Dieťatko je zároveň napojené na niekoľko monitorov, ktoré kontrolujú jeho životné funkcie. Z inkubátora sa teda pre predčasniatka stáva prechodný domov, ktorý opúšťajú až keď sú dostatočne silné, preto potrebujú pokoj a pohodlie. „Potrebujú dostatok spánku, ktorý má vo všeobecnosti liečivé účinky. V prípade predčasne narodených detí to platí viacnásobne, pretože tieto bábätká prídu na svet krehké a svoj boj o život a zdravie musia zvládať v čase, keď ešte mali byť chránené v bezpečí tela svojej mamy a vyvíjať sa v rámci fyziologických podmienok,“ zdôrazňuje význam spánku u detí narodených pred ukončeným 36. týždňom Ľubica Kaiserová.

dieťa, novorodenec, pôrodnica, inkubátor Čítajte rozhovor Sestra z novorodeneckej kliniky: Ja som si syna privinúť nemohla

Špeciálna zdravotná starostlivosť

Aby predčasne narodené deti odchádzali z nemocnice domov čo najzdravšie, k tomu výrazne napomáha technické vybavenie neonatologických oddelení na Slovensku. "Z našich prieskumov vieme, že zhruba 60 % rodičov predčasniatok má pocit bezmocnosti a trápi ich to, že nemajú kontrolu nad tým, čo sa deje s ich dieťatkom. Snažíme sa preto prispievať k tomu, aby bolo o ich ratolesti čo najlepšie postarané a pravidelne podporujeme materiálne vybavenie týchto oddelení,“ hovorí Denisa Žideková, Brand Manager Pampers, Procter & Gamble. K tým najlepším pomôckam patria "neobedy s rukami“. Tieto špeciálne podložky do inkubátorov pre predčasniatka boli vyrobené práve na to, aby popri zdravotnej starostlivosti pomohli bábätkám v nemocniciach "dorásť“ až do náručia svojich rodičov. "Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova, bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ‚do dlane‘ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ uzavrela Ľubica Kaiserová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #novorodenec #predčasne narodené deti #inkubátor #predčasniatka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy