Pri liečbe kašľa pomáhajú aj fytofarmaká. Najznámejší je extrakt z brečtana

V zimnom období ho počuť prakticky všade: v triedach, kanceláriách, dopravných prostriedkoch i obchodoch. Občasné decentné odkašľanie si je také bežné ako dýchanie. Záchvaty dráždivého alebo "chrchľavého" kašľa sú už dôvodom zostať doma a preliečiť sa z vírusovej či bakteriálnej infekcie. Pri kašli totiž dosahuje rýchlosť vzduchu silu uragánu a kvapôčková infekcia sa tak rýchlo šíri.

01.02.2023 10:00
brečtan, kvapky, čaj, kašeľ Foto:
Brečtan popínavý. Niektoré z preparátov s brečtanom sú mukolytikum (na riedenie hlienov) a expektorans (na podporu vykašliavania) v jednom, iné sa používajú ako expektorans pri produktívnom kašli.
debata

Kašeľ je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest oproti uzatvoreným hlasivkám. Ide o automatický pokus tela vyčistiť dýchacie cesty, reflex, ktorý slúži na ochranu pľúc. Najčastejšími príčinami kašľa sú infekcie spôsobené vírusmi, prípadne baktériami. Kašeľ môže byť príčinou porúch spánku, bolestí hlavy, problémov s dýchaním, u starších ľudí dokonca porúch srdcového rytmu. So začiatkom chrípkovej sezóny, zvýšeným počtom bežných prechladnutí či infekčných ochorení dýchacích ciest sa kašeľ stáva témou číslo jeden v ambulanciách lekárov. U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov. U dospelých bývajú, samozrejme, častejšie aj iné príčiny kašľa ako akútne respiračné infekcie.

Kašeľ akútny a chronický

„Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, riasinky, ktoré pokrývajú ich sliznicu, sa snažia votrelcov kmitavými pohybmi vypudiť. Pri kašli vzniká vysoký pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmu,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Jana Káčeríková.

Akútny kašeľ obyčajne sprevádza infekcie horných dýchacích ciest (spôsobené obyčajne vírusovou infekciou, keď kašeľ väčšinou mizne do týždňa bez špecifickej liečby). Nákaza v dolných dýchacích cestách už môže viesť k vážnejšej infekcii pľúc. Spôsobujú ju tiež vírusy alebo baktérie, pričom bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami. Akútny kašeľ môže sprevádzať aj zápal prinosových dutín, keď zatekajúci hlien dráždi zadnú stenu hltana, príležitostný akútny kašeľ môže vznikať pri astme (niektorých astmatikov dráždi chladný vzduch, námaha alebo kašlú predovšetkým nadránom). Prostredníctvom kašľa sa telo zbavuje aj cudzieho telesa v dýchacích cestách.

Obľúbené bylinky pri liečbe kašľa

  • brečtan, prvosienka, skorocel, tymian, eukalyptus, pelargónia

Chronický kašeľ spôsobujú závažnejšie ochorenia v podobe astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, návratu žalúdočnej kyseliny (tzv. reflux), laici málo vedia o negatívnom vplyve liekov, keď kašeľ môžu spôsobovať napríklad niektoré medikamenty na liečbu vysokého krvného tlaku. Za chronický sa však považuje kašeľ, ktorý trvá týždne až mesiace, v takomto prípade sa už bežná infekcia považuje za málo pravdepodobnú. Typický je napríklad pre fajčiarov, pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a podobne.

Je vyčepávajúco dráždivý alebo aj pomáha uvoľniť hlieny?

V Anglicku a severských krajinách hľadia na kašeľ úplne inak ako u nás, možno aj preto, že tam majú hmlisté počasie, ktoré kašeľ stimuluje. Z ambulancie tam rodiča s dieťaťom vyprevadia so slovami: „Veď deti kašlú“. U nás je to inak, hoci je pravda, že netreba s každým zakašľaním utekať k lekárovi. V počiatkoch infekcie je vhodné skúsiť prostriedky domácej medicíny a bezpečné voľnopredajné prípravky účinné na oba druhy kašľa – suchý aj vlhký. Najmä v prechodnej fáze od suchého dráždivého kašľa k počiatkom vykašliavania sa totiž nemusí dať jednoznačne odlíšiť druh kašľa.

Kašeľ sprevádza mnohé vírusové respiračné... Foto: SHUTTERSTOCK
kašeľ, nádcha, chrípka, vírus, žena, choroba Kašeľ sprevádza mnohé vírusové respiračné ochorenia. Suchý treba tlmiť, vlhký treba podporiť prípravkami na riedenie hlienov a vykašliavanie.

„Rozoznávame dva základné druhy kašľa,“ pokračuje detská lekárka. „Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Telo nevykašliava prakticky nijaký hlien. Tento druh kašľa môže spôsobiť napríklad cigaretový dym, prach, rôzne plynové alebo chemické výpary. Suchý dráždivý kašeľ sa vyskytuje aj v prvých dňoch počínajúceho infektu. Druhým typom je produktívny kašeľ charakteristický výraznou tvorbou hlienu rôzneho charakteru. Pri tomto druhu kašľa ide o obranný reflex tela, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest.“ Pri kašli je nevyhnutné prijímať dostatok tekutín. Sú potrebné na to, aby riedili hlieny a aby účinkovali lieky na vykašliavanie, prípadne aj lieky proti horúčke (ak má malý pacient virózu spojenú so zvýšenou teplotou). Kašľajúci človek by sa mal vyhýbať príliš studenému aj príliš teplému vzduchu, ktoré vyvolávajú ďalšie záchvaty kašľa.

Aké skupiny liekov na kašeľ poznáme?

antitusikum – na suchý, dráždivý alebo nočný, záchvatovitý kašeľ. Potláča dráždenie na kašeľ. Silnejšie antitusiká obsahujú kodeín, ale také sú už na lekársky predpis.

mukolytikum a expektorans – obyčajne v kombinácii – na vlhký, produktívny kašeľ. Mukolytikum riedi, skvapalňuje hlieny a expektorans napomáha ich vykašliavanie (napríklad Hedelix).

Dráždenie na kašeľ vyvoláva aj suché prostredie. Miestnosť, v ktorej sa pacient nachádza, je potrebné nárazovo vetrať a zvlhčovať, udržiavať teplotu 19–21 stupňov Celzia. Pomôže zvlhčovač vzduchu, izbové fontánky, mokré uteráky na radiátore, na udržiavanie zdravej mikroklímy v miestnostiach vo všeobecnosti pomáhajú izbové rastliny. Pomáha aj inhalovanie minerálnej vody cez kompresorový inhalátor, ktorý produkuje studenú paru.

Na suchý a dusivý kašeľ sa používajú lieky, ktorých cieľom je tlmiť tieto prejavy. Nazývajú sa antitusiká a môžu byť kodeínového (na predpis, kodeín je druh opiátu) alebo nekodeínového typu. Ak už sa tvorí hlien, jeho vykašliavaniu treba pomôcť. Riasinky bývajú pri ochoreniach dýchacích ciest často poškodené, redukované až úplne zlepené hustým hlienom. Preto nie sú schopné samy odvádzať vrstvu hlienu, na ktorej sú usadené cudzorodé čiastočky, smerom k hltanu. Slizovité látky z lišajníka islandského sú ideálne na suchý a dráždivý kašeľ – upokojujú podráždenú sliznicu a dráždenie na kašeľ ustáva. Pri stagnácii hlienu s choroboplodnými zárodkami sa vytvára ideálne prostredie pre škodlivé baktérie. Produktívny kašeľ tým napomáha prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Tu pomáhajú lieky, ktoré sa nazývajú mukolytiká a expektoranciá. Riedia hlieny a pomáhajú ich vykašľať von z dýchacích ciest. Mnohé z liekov určených na kašeľ sú vyrobené z extraktov rastlín a pri ich použití môžeme hovoriť o fytoterapii – liečbe pomocou liečivých rastlín. Najznámejší je výťažok z listov brečtana popínavého, čo je jedna z najviac preskúmaných rastlín s liečivými účinkami pri kašli. Iné fytofarmaká môžu obsahovať prvosienku, skorocel, tymian či pelargóniu.

Brečtan popínavý (obsahujú preparáty ako Hedelix, Bronchipret, Herbion brečtanový sirup a iné). Niektoré z preparátov sú mukolytikum a expektorans v jednom, iné sa používajú ako expektorans pri produktívnom kašli. Ako uvádza ŠÚKL, Hedelix je určený na liečbu zápalov dýchacích ciest sprevádzaných tvorbou hlienu a liečbu príznakov chronických zápalových ochorení dýchacích ciest. Brečtan popínavý je jednou z najviac preskúmaných bylín, ktoré majú pozitívne účinky pri kašli. Liečebný význam mu pripisovali už v stredoveku. Podporuje produkciu a riedenie hlienu, čiže je to mukolytikum, ale je vhodný aj na vykašliavanie (expektorans), navyše má aj protizápalový a spazmolytický (uvoľňujúci kŕče) účinok. Za to sú zodpovedné tzv. triterpénové saponíny. Na overenie účinnosti sa uskutočnili klinické štúdie s veľmi dobrým výsledkom. Vďaka moderným technológiám sú dnes už k dispozícii prírodné bylinné extrakty z brečtana s presne definovaným obsahom účinnej látky, ktoré sú veľmi dobre znášané a tolerované s minimálnym výskytom nežiaducich účinkov. „Brečtanový extrakt je vysoko efektívny a účinný spôsob boja s kašľom,“ hovorí doktorka Káčeríková a dopĺňa: „Niektoré produkty s obsahom brečtana sú vhodné pre deti už od 0 rokov (konkrétne Hedelix). Treba sa tiež zmieniť aj o tom, že vzhľadom na mechanizmus účinku sa extrakt z brečtana neodporúča u pacientov, ktorí majú žalúdočné vredy a tehotné a dojčiace ženy by sa radšej pred užívaním mali poradiť so svojím lekárom.“ Liečivý prípravok na kašeľ by nemal obsahovať alkohol, konzervačné látky, nemal by mať pridaný cukor a jeho účinok by mal byť overený výskumami.

Ako účinkujú fytofarmaká

  • podpora a navýšenie tvorby hlienu
  • podpora vykašliavania
  • znižujú oxidačný stres
  • niektoré pôsobia protizápalovo (napr. brečtan vďaka saponínom)
  • znižujú priľnavosť baktérií a pozitívne ovplyvňujú účinok antibiotík

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #nádcha #kašeľ #brečtan #vírusové ochorenia