Najrýchlejšie sa rozvíjajúca diagnóza za posledných päť rokov. Ako súvisí s februárom?

Zakončiť náročný deň pohárom piva či vína je pre mnohých bežnou praxou, rovnako ako dopriať si viac pohárikov na oslave. Výsledkom je vypitých takmer 12 litrov čistého alkoholu ročne na každého Slováka staršieho ako 15 rokov. Tento rok sa tzv. suchý február nesie v duchu zdravotne-osvetovej kampane, ktorej hlavnou témou je: Nepiť je umenie.

12.02.2023 09:00
alkohol, žena Foto:
Závislosti, depresie, sebapoškodzovanie, samovraždy majú korene v ranom detstve. Rodina, spôsob výchovy, prostredie v ktorom vyrastáme, nás ovplyvňujú aj v tomto smere.
debata (4)

Závislosť od alkoholu je za posledných päť rokov z môjho pohľadu najrýchlejšie sa rozvíjajúcou diagnózou. Potvrdzuje to naša každodenná prax,“ opisuje rastúci trend MUDr. Jana Grešková, hlavná lekárka siete ProCare a Svet zdravia pre psychiatrickú liečbu.

Nárast tohto druhu závislosti podľa lekárky nemožno spájať len s covidom-19 a nútenou sociálnou izoláciou. Súvisí podľa nej vo všeobecnosti s konzumným spôsobom života. Správa Národného centra zdravotníckych informácií o psychiatrickej starostlivosti za rok 2021 uvádza, že poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu predstavovali až štvrtinu (25,8 percenta) všetkých hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach. Medzi pacientami výrazne prevažovali muži.

Odborníci súčasne upozorňujú na takzvanú poddiagnostiko­vanosť alkoholizmu. Odhaduje sa, že iba 10 percent pacientov so závislosťou od alkoholu je diagnostikovaných, percento liečených je ešte nižšie. „Problém s alkoholom začnú riešiť ľudia až vtedy, keď majú problém v práci, v rodine alebo sa dopustia trestného činu pod vplyvom alkoholu. Je veľmi zriedkavé, aby niekto sám od seba začal tento problém riešiť predtým,“ konštatuje MUDr. Jana Grešková.

Základom úspešnej liečby je odhalenie skutočného dôvodu pitia. „Treba si uvedomiť, že závislosti, depresie, sebapoškodzovanie, samovraždy majú korene v ranom detstve. Rodina, spôsob výchovy, prostredie v ktorom vyrastáme, nás ovplyvňujú aj v tomto smere. Aj „nadstarostlivosť“ rodičov môže dieťa negatívne poznačiť na celý život,“ upozorňuje odborník na závislosti, riaditeľ odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore Vladimír Stanislav. V tomto zariadení sa za posledné dva roky znížil priemerný vek pacientov – v roku 2021 to bolo 41,07 roka, aktuálny priemerný vek odliečených pacientov je 38,1 roka.

Závislosť od alkoholu je najrozšírenejšia forma závislosti nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Rizikovo u nás pije viac ako 400-tisíc ľudí. Už štyri týždne bez alkoholu však dokážu odhaliť, či sa u človeka začala rozvíjať závislosť. Poukazuje na to aj celoslovenská kampaň Suchý február, ktorá vyzýva ľudí vzdať sa na mesiac všetkého alkoholu.

Medzi Slovákmi dominuje pitie liehovín, tvrdého alkoholu, teda vysoko koncentrovaného v relatívne malom množstve tekutiny. „Cieľom kampane je prispieť k tomu, aby verejnosť vzala na vedomie riziká, ktoré vyplývajú z užívania alkoholu v akomkoľvek množstve. Iba necelých 20 % našej populácie neužíva alkohol vôbec. Väčšina populácie teda patrí medzi konzumentov. Konzum alkoholu však nie je samozrejmosť, ktorú by nebolo možné zmeniť a ktorú musíme akceptovať. Preto chceme v rámci tejto kampane podporiť jednotlivcov aj skupiny v tom, aby zmenili konzum alkoholu aspoň na krátke obdobie a posúdili benefity tejto zmeny,“ hovorí Boris Bodnár, lekár, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Košice a predseda Sekcie medicíny závislostí Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

Kampaň Suchý február sa tento rok prepojil netradične s umením. Tí, ktorí majú záujem vyskúšať si výzvu vydržať mesiac bez kvapky alkoholu, môžu tak urobiť na stránke www.suchyfebruar.sk. Počas kampane zároveň môžu prejaviť svoje umenie a vytvoriť niečo nové. „Dielo stačí natočiť, odfotiť, nahrať, napísať, namaľovať, vymodelovať, ale hlavne zdieľať. A to s hashtagmi #nepitjeumenie a #suchyfebruar,“ spresňuje za organizátorov Petr Freimann, riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor, ktorá kampaň organizuje.

Vedeli ste, že umelecká tvorba uvoľňuje hormón šťastia, dopamín, rovnako ako alkohol? Tvorivosť tiež môže hrať dôležitú úlohu v liečebnom procese od závislosti. „Najčastejšie sa využíva arteterapia – kreatívna neverbálna terapia. Ide o veľmi účinný prostriedok, ako pracovať s využitím výtvarných techník a procesom tvorby. Tvorba môže byť pozitívnou alternatívou k sebadeštruk­tívnemu správaniu sa a k strate zmyslu života či existencie, ktorou sa závislosť od alkoholu často prejavuje,” dodáva Petr Popov, primár Kliniky adiktológie 1. LF UK a VFN v Prahe.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #závislosť od alkoholu #suchý február