Ďalej píše: „Na začiatok poviem, že s odberovými miestami NTS na Slovensku mám len dobré skúsenosti. Darúval som krv v Trnave a potom aj v Bratislave-Ružinove. Nikdy som tam nemal žiadne problémy. Bohužiaľ, niekoľkokrát som bol darovať krv aj na hematologicko-transfúznom oddelení v jednej nemenovanej okresnej nemocnici a tam vznikol môj prvý problém. Dozvedel som sa, že s mojou diagnózou nedostatočnej glukózovej tolerancie musím byť vyradený z darovania a viac nemôžem darovať krv. Takže som sa s tým zmieril.“
Čítajte aj 20-ročná Sára išla po prvýkrát darovať krv. Toto je všedný príbeh z odberného centraAké však bolo jeho prekvapenie, keď mu po deviatich (!) rokoch zavolali z NTS v Trnave, aby prišiel darovať krv. Samozrejme, vysvetlil im, že on krv predsa darovať nemôže, ale šokovali ho oznámením, že jeho diagnóza nijako nebráni darovať krv. „Dokonca, že krv chodia darovať aj cukrovkári! Tak som opäť začal…“ pokračuje vo vysvetľovaní. „Teoreticky som stratil štyrikrát (muži môžu darovať celú krv štyrikrát do roka – pozn. aut.) deväť rokov, čo je 36 odberov. Ale stratilo najmä zdravotníctvo a pacienti, ktorí tú krv mohli potrebovať. Mne osobne z toho plynie poučenie, že už nikdy nepôjdem darovať krv do nejakej nemocnice, ale každému na Slovensku odporúčam jedine Národnú transfúznu službu (NTS),“ dodáva.
Opýtali sme sa na túto situáciu Mgr. Martiny Frigovej, ktorá je riaditeľka marketingu a komunikácie Národnej transfúznej služby SR. Potvrdila nám, že „pacient s poruchou glukózovej tolerancie môže darovať krv“.
A môžu darovať krv diabetici? „Pacienti s diabetom na liečbe inzulínom nemôžu darovať krv. Sú trvalo vyradení. Ale pacienti s kompenzovaným diabetom 2. typu na diéte alebo na liečbe perorálnymi antidiabetikami krv darovať môžu. Ak je však ich stav napriek terapii antidiabetikami nestabilný, sú takisto vyradení z darovania natrvalo.“ Z toho všetkého vyplýva, že vždy záleží na invidivuálnom posúdení zdravotného stavu u konkrétneho človeka. Samozrejme, že je optimálne, ak je darcom krvi úplne zdravý človek, ktorý neužíva nijaké lieky.
Video relácie „Ide o zdravie“
Marek G. reaguje ešte na iný problém: „Hlavným problémom darcov pracujúcich v zahraničí nie je objednávanie – to sa dá aj digitálne, cez internet – ale to, že na Slovensku je od pandémie zavedená podmienka, že darca po návrate zo zahraničia nesmie darovať krv dva týždne. Lenže kto z nás, čo pracujeme v zahraničí (a umožňuje nám to bez problémov EÚ) sa doma zdrží dva týždne?“ pýta sa. Aktuálne usmernenie pre darcov krvi však možno nájsť TU .
Z neho vyplýva, že darca, ktorý navštívil európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv sedem dní po opustení krajiny. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny „V prípade návštevy mimoeurópskych krajín sa vyradenie môže predĺžiť až na šesť mesiacov, ak ide o región s výskytom malárie,“ dodáva Mgr. Frigová.
Čo je porucha glukózovej tolerancie a kedy sa už diagnostikuje diabetes?
Prediabetes, predcukrovkový stav či porucha glukózovej tolerancie – tak sa označujú stavy, keď pacient ešte nemá cukrovku, ale neodvratne sa k nej blíži. Na základe kritérií WHO sa prediabetes definuje ako hraničná glykémia nalačno – medzi 5,6 až 6,9 mmol/l. Porušená je glukózová tolerancia, to znamená, že po vypití „cukrovej vody“ (75 g glukózy rozpustenej vo vode) je po dvoch hodinách hladina cukru v krvi 7,8 – 11 mmol/l. Glykovaný hemoglobín (priemer glykémií cca za tri mesiace, udáva sa v percentách) je pri tejto poruche medzi 6,1 až 6,4 %.
Glykémia nalačno 7 mmol a viac už znamená cukrovku, samozrejme, meranie je potrebné potvrdiť. Príznakmi cukrovky sú najmä časté močenie, zvýšený smäd, suchá, svrbiaca koža, ťažké hojenie rán, mykózy, pri pokročilejšej neodhalenej cukrovke už paradoxne dochádza k nevysvetliteľnej strate hmotnosti (bez toho, aby človek vedome chudol diétou a pohybom), pretože telo nedokáže správne využívať cukor, a tak siahne na tuky a bielkoviny. Cukrovka sa diagnostikuje aj s pomocou tzv. orálneho glukózovotolerančného testu (OGTT), ktorému sa medzi laikmi hovorí "pitie cukrovej vody“. Poznajú to najmä "tehuľky“, u ktorých je potrebné vylúčiť tehotenský diabetes. Ak je hladina v druhej hodine po vypití glukózového roztoku rovná alebo vyššia ako 11,1 mmol/l, problém s diabetom je na svete.