Pokračovanie článku: Ekzém? Vylieči ho látka, ktorá je symbolom pekla. Navyše znižuje bolesť až o polovicu

Ako sa kožná bariéra odlišuje u atopickej a normálnej pokožky?

Zdravá koža plní určité funkcie, medzi ktoré patrí aj zabezpečenie ochrany voči rôznym fyzikálnym a chemickým činiteľom. Ale taktiež má koža schopnosť regulovať prienik vody oboma smermi – dovnútra do kože a von z kože. V koži u atopického pacienta chýbajú špeciálne tukové zložky, tzv. ceramidy a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou medzibunkových spojení. Preto sú bunky v tejto koži chaoticky rozmiestnené a koža je akoby „deravá“. Táto koža neplní svoju ochrannú funkciu, vyparuje sa z nej príliš veľa vody a do kože sa môžu ľahko dostať rôzne škodlivé látky – alergény, ale aj vírusy a baktérie, čím sa môže spustiť zápalová reakcia.

„Práve preto je základom liečby atopickej dermatitídy v prvom rade vyhýbanie sa vytestovaným alebo odpozorovaným alergénom a pravidelné premasťovanie kože tzv. emolienciami – prípravkami na premastenie kože – ktoré obnovia kožnú bariéru a majú schopnosť udržiavať v koži vodu,“ dodáva vedúca lekárka Kúpeľov Smrdáky.

Čo všetko ovplyvňuje atopickú dermatitídu? Aké faktory môžu zhoršovať jej priebeh?

Dôležitými zásadami atopickej životosprávy sú dietetické opatrenia. Pacientovi sa odporúča vylúčiť zo stravy tie zložky, na ktoré bola diagnostickými testami potvrdená precitlivenosť, ale aj tie potraviny, ktorých vplyv na zhoršovanie ochorenia vypozoroval sám. Medzi známe potraviny s vysokým alergizujúcim potenciálom patria: bielkoviny kravského mlieka, vajcia, obilniny, rajčiny, zeler, citrusy, mango, kivi, čokoláda, kakao, korenie, kyslé uhorky, kyslá kapusta, morské ryby, exotické ovocie, orechy, mak, med, sója. Najvýraznejší vplyv výživy je do prvého roku života dieťaťa pri zavádzaní potravín, v neskoršom veku postupne slabne.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kúpele #dermatológ #koza #Smrdáky #ekzém #atopický ekzém #sírovodík