Nové mutácie koronavírusu sa prejavujú do troch dní

Je vo vašom okolí každý chorý? Trápi aj vás nepríjemný kašeľ, teplota, bolesti hrdla či svalov? Za týmito príznakmi môže stáť obyčajná nádcha, nepríjemná chrípka, ale aj COVID-19. Všetky tri ochorenia za posledný týždeň zaznamenal aj Úrad verejného zdravotníctva a chorobnosť na Slovensku stúpla o 9,1 %. Ako rozpoznať tieto choroby a ako zmierniť ich príznaky?

30.11.2023 06:00
urady cotrebanahlasit chripka nemocenske Foto:
Bolesti hlavy a svalov, ktoré sú výrazným príznakom chrípky a tiež koronavírusu.
debata

S respiračnými ochoreniami, predovšetkým prechladnutím, chrípkou či ochoreniami spôsobenými RS vírusmi, sa na Slovensku stretávame každoročne, zvyčajne od 40. kalendárneho týždňa. To, že je tradičná chrípková sezóna v plnom prúde, potvrdzujú aj čísla Úradu verejného zdravotníctva.

Podľa neho v 45. kalendárnom týždni bolo nahlásených 42 048 akútnych respiračných ochorení. Najvyššia chorobnosť je v Trnavskom kraji a najnižšia v Trenčianskom. Ochorenia tak hlásilo 53 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 39 % všeobecných lekárov pre dospelých. Aj keď už mnoho ľudí nevenuje pozornosť ochoreniu COVID-19, vírusová infekcia stále existuje a šíri sa. Počas rovnakého týždňa bolo ochorenie potvrdené u 484 ľudí, pričom najčastejšie s chorobou bojujú ľudia starší ako 65 rokov.

Je ľahké si ich zameniť

Chrípka, prechladnutie i COVID-19. Všetky choroby, ktoré na nás v jesennom období číhajú na každom kroku, sú sprevádzané mnohými nepríjemnými príznakmi. Kým prechladnutie je typické kýchaním, vodnatou nádchou, únavou či bolesťou hlavy, chrípka a zároveň COVID-19 sa prejavujú výraznejšími príznakmi. Medzi ne patrí okrem bolesti svalov, hlavy či hrdla aj suchý kašeľ, zimnica, únava a vysoká horúčka nad 38 stupňov Celzia. Inkubačná lehota prechladnutia trvá 1 až 3 dni, pri chrípke je to zvyčajne týždeň. S podobnou inkubačnou lehotou sme sa v minulosti stretávali aj pri respiračnom ochorení COVID-19. Dnes sa však nové mutácie vírusu prejavujú do troch dní. Aj to je dôvod, prečo si mnoho ľudí všetky tri ochorenia zamieňa.

chripka, viroza, rodina, posteľ, choroba, nádcha, teplota, horúčka Čítajte viac Ako najefektívnejšie bojovať s príznakmi chrípky či nachladnutia? Kedy pomôže vstrek do nosa?

Podľa aktuálnej vyhlášky domáca karanténa ani nosenie rúška či respirátora nie sú povinné. Stále však platí, že ak pociťujete príznaky podobné chrípke či COVID-19, odporúča sa oddych doma na lôžku a obmedzenie návštevy verejných priestorov, škôl či práce. „Pri príznakoch respiračnej infekcie zostaňte radšej doma a nešírte chorobu vo svojom okolí,“ odporúča MUDr. Marek Pytliak.

Ako vyzerá liečba?

Samotná liečba ochorení pozostáva zo zmierňovania príznakov. To platí pri všetkých troch ochoreniach rovnako. Základom je oddych na lôžku a dostatok tekutín – vody, ale aj bylinkových čajov či čaju napríklad so zázvorom. Medzi povinnosti patrí aj zvýšený príjem vitamínov – v tomto období najmä v podobe suplementov.

Dráždivý a suchý kašeľ sa odporúča tlmiť voľnopredajnými antitusikami. Na uvoľnenie upchatého nosa, ktoré je typické najmä pre nachladnutie, sa odporúčajú spreje či kvapky do nosa (dekongestíva určené na spľasnutie nosovej sliznice užívať maximálne týždeň), preplach nosa, naparovanie, nahrievanie nad infralampou či inhalácia studenej pary z inhalátora.

Bolesti hlavy a svalov, ktoré sú výrazným príznakom chrípky a tiež koronavírusu, je vhodné tlmiť liekmi, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú. K ním patrí napríklad Acylpyrín, Acifein, Aspirín, Anopyrín a iné. „Kyselina acetylsalicylová je antipyretikum, analgetikum a má protizápalové účinky. Navyše blokuje zhlukovanie krvných doštičiek, takže pôsobí preventívne na vznik trombózy. Všetky tieto efekty sa dajú využiť pri liečbe príznakov všetkých vírusových ochorení, ktoré sú spojené so zápalom, s horúčkou či s bolesťami hlavy a svalov,“ dodáva MUDr. Marek Pytliak. Vo svojej lekárničke je však vhodné mať aj lieky s obsahom ibuprofénu alebo paracetamolu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #teplota #chrípka #prechladnutie #nádcha #horúčka #koronavírus