Hospitalizované deti sa venujú jedinečnej aktivite. Spokojní sú aj rodičia

Jedinečný projekt prináša knižnú kultúru priamo k detskému pacientovi. Za šesť mesiacov, odkedy Základná škola s materskou školou pri žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou v spolupráci s Krajskou knižnicou v Žiline odštartovali výnimočnú knižnú aktivitu, sa na stretnutiach zúčastnili desiatky hospitalizovaných detí. Projekt podporuje čitateľskú gramotnosť a pomáha prekonávať zdravotné ťažkosti.

20.05.2024 12:00
dieťa, nemocnica, detský pacient Foto:
Pobyt detí v nemocnici spríjemňuje knižná aktivita.
debata

Hospitalizované deti sa do knižných príbehov „ponárajú“ raz za mesiac. S myšlienkou prišla špeciálna pedagogička Základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení Adriana Puchoňová, ktorá sa školopovinným pacientom dlhodobo venuje.

„Hlavnou myšlienkou aktivity bolo skvalitnenie vyučovacieho procesu hospitalizovaných detí a podpora čitateľskej gramotnosti rôznych vekových kategórií. Počas hospitalizácie spoznávajú nové príbehy a zabavia sa na aktivitách, ktoré sú cielené práve na zlepšovanie čitateľskej gramotnosti,“ vysvetlila učiteľka Adriana Puchoňová.

Deti sa v nemocnici venujú knižným aktivitám. Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
zilina knihy Deti sa v nemocnici venujú knižným aktivitám.

„Aktivitu oceňujú i rodičia, ktorí sú hospitalizovaní spolu s menšími deťmi. Prídu na iné myšlienky a aspoň na chvíľu sa odpútajú od nemocničného prostredia,“ doplnila koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti Krajskej knižnice v Žiline Jana Neslušanová. Knižnica je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kra­ja.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici Čítajte viac Nemocnica uprostred Slovenska má už toho dosť: Pacienti, prestaňte si k nám dovoľovať!

Veľká podpora

Za hospitalizovanými pacientmi z oddelení pediatrie a pediatrickej ortopédie prichádza knihovníčka krajskej knižnice Michaela Pastorková. Vzdelávacia aktivita sa od začiatku teší veľkej podpore. „Podporujeme čitateľskú gramotnosť detí, informujeme ich o zaujímavých a kvalitných knižných tituloch, realizujeme tiež podporné aktivity zamerané na správnu interpretáciu čítaného textu. Za celé obdobie fungovania projektu sme prečítali stovky strán a vyskúšali sme si množstvo tvorivých aktivít. Zo zrealizovaných podujatí spomeniem napríklad témy Priateľstvo, Kniha, Vianoce, Sviatky, Maľované čítanie či Braillovo písmo,“ uviedla knihovníčka Michaela Pastorková.

vŕtačka nemocnica Zvolen Čítajte viac Slovenská nemocnica podáva lieky vŕtačkou

Základná škola s materskou školou pri zdravotníckom zariadení má dlhoročnú tradíciu. „Spoluprácu s krajskou knižnicou považujeme za mimoriadne prínosnú, pretože po vyše šiestich mesiacoch vidíme úžasné výsledky. Okrem toho, že detskí pacienti sa u nás môžu aj napriek hospitalizácii vzdelávať, absolvujú knižné stretnutia, ktoré podporujú ich rozvoj. Deti prichádzajú na iné myšlienky a kniha v mnohých prípadoch pomáha aj pri liečebnom procese. Ďakujeme za možnosť spolupráce s krajskou knižnicou a tešíme sa na ďalšie stretnutia,“ uzavrela primárka oddelenia pediatrie žilinskej nemocnice Zuzana Cigániková.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #nemocnica #hospitalizácia v nemocnici #deti a choroby #Fakultná nemocnica Žilina