„Pôrod som nemala prežiť, zo strachu mi zošediveli vlasy, doma dve deti...“ Slovenskí lekári zachránili nielen Luciu, ale aj jej synčeka

Keď tehotná Lucia odchádzala z morfologického ultrazvuku, celú cestu domov preplakala. Gynekológ jej totiž povedal, že počas tehotenstva môže kedykoľvek vykrvácať a zomrieť. Dnes sa však teší zo zdravého synčeka Samka.

20.05.2024 06:00
Mamička Lucia s prednostom Erikom Dosedlom. Foto:
Mamička Lucia s prednostom Erikom Dosedlom.
debata (1)

Tretie tehotenstvo mamičky Lucie prebiehalo úplne bez problémov. Až do momentu, keď jej lekári urobili morfologický ultrazvuk. „Absolvovala som ho v 20. týždni tehotenstva. Na vyšetrení som bola aj s 15-ročnou dcérou. Keď ju lekár poslal za dvere, vedela som, že niečo nie je v poriadku. Doslova ma tam pochovali. Lekár mi povedal, že pôrod neprežijem, keďže placenta sa usadila tak, že určite nebudem môcť rodiť prirodzene a pri cisárskom reze môžem masívne vykrvácať a rovno zomrieť. Od lekára som odchádzala otrasená. Nedokázala som ani šoférovať. Celú cestu som preplakala a rozmýšľala som nad tým, čo budem robiť. Po príchode domov som okamžite išla za mojou gynekologičkou, ktorá mi povedala, že by som mala ísť za tým najlepším lekárom, ktorý to zvládne,“ priblížila Lucia, ktorá sa s ním ihneď skontaktovala.

Odborník na plodnosť: Chcete deti a máte po štyridsiatke? Aké sú vaše šance?
Video
Zdroj: TV Pravda

Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Erik Dosedla ju už pri prvej návšteve upokojil. Dohodli sa, že zostane pod jeho kontrolou, a preto do košickej nemocnice pravidelne dochádzala z mesta, v ktorom býva.

„Termín pôrodu som mala naplánovaný na 22. mája, čo by bol 38. týždeň tehotenstva. Žiaľ, pre vysoký krvný tlak ma museli už v 34. týždni neplánovane hospitalizovať v inej nemocnici na východnom Slovensku. Nakoniec mi ale povedali, že musím ísť na špecializovanú gynekologickú kliniku,“ opísala mamička, ktorá dlhé štyri mesiace žila v strachu. V Košiciach-Šaci ju okamžite hospitalizovali a 7. mája podstúpila plánovaný cisársky rez.

porodnictvo pre kazdeho Čítajte viac Uznávaný pôrodník Jozef Záhumenský napísal knihu pre tehotné ženy

„Každý deň som myslela na to, čo sa stane, keď zomriem. Polovica hlavy mi zošedivela. Doma ma čakali dve staršie deti. Až prednosta Dosedla ma utešil, že síce to bude ťažké, ale zvládneme to. Cesta na zákrok bola najhoršia, ale keď ma doviezli na sálu a videla som svetlá a pána prednostu, už to bolo dobre. Následne som sa prebrala až na izbe. Povedali mi, že Samko sa narodil s hmotnosťou 2 870 gramov a dĺžkou 48 centimetrov, dozvedela som sa, že sa im podarilo oddeliť placentu a dokonca mi zostala aj maternica,“ teší sa Lucia, ktorá sa po pôrode cítila veľmi dobre.

Rekonvalescenciu zvládla dokonca ešte lepšie ako pri predchádzajúcich dvoch sekciách. „Je to super pocit, keď viete, že sa o vás niekto dokáže postarať a dá vám nádej, že všetko bude v poriadku, že nezomriem,“ dodala na záver šťastná mamička.

„Išlo o vážny stav,“ vysvetľuje pôrodník Erik Dosedla

„Pri prvej návšteve sme pacientku ju poučili o jej diagnóze (placenta praevia accreta) ako aj o prognóze komplikácií spojených s patologicky implantovanou placentou. Na ultrazvukovom vyšetrení placenta nevykazovala známky prerastania cez celú stenu maternice s inváziou do močového mechúra. Napriek tomu išlo o vážny stav nízko lokalizovanej placenty s vrastaním do dolného segmentu svaloviny maternice. Pacientku sme následne poučili o možnostiach liečby tejto komplikácie tehotnosti, keďže máme s uvedenými komplikáciami pomerne bohaté skúsenosti. Operačné ukončenie tehotnosti sme naplánovali tak, aby bol k dispozícii skúsený gynekologický operačný tím. Komunikovali sme aj s cievnymi chirurgami z Kardiocentra Košice-Šaca, ktorí boli pripravení s nami v prípade potreby spolupracovať. Operačný výkon prebehol štandardne, s primeranou krvnou stratou, pričom sme zachovali reprodukčné zdravie rodičky.“

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #tehotenstvo #placenta #cisársky rez