Zomrela šesťročná Nina, prehrala boj s nádorom na mozgu, nepomohla ani experimentálna liečba v cudzine

Pre rodinu to nebol šťastný záver minulého roka. U vtedy šesťročnej dcérky Niny objavili agresívny nádor na mozgu, ktorý prežije len málokto. Aj napriek experimentálnej liečbe vo Francúzsku, do ktorej rodičia vkladali veľa nádejí, dievčatko, žiaľ, neprežilo.

08.06.2024 06:00
sviečka, zapálenie sviečky Foto:
Srdiečko dievčatka dotĺklo.
debata (4)

Ninka sa na nádor mozgu, konkrétne na agresívny difúzny glióm mozgového kmeňa, liečila len zopár mesiacov, zomrela ešte v apríli tohto roka. Deti s touto diagnózou zväčša nežijú dlhšie ako jeden rok. U Ninky išlo všetko veľmi rýchlo, počas troch týždňov sa z nej stalo nepohyblivé dieťa.

Ako sa pre český portál idnes.cz ešte na začiatku tohto roka vyjadril otec dievčatka Martin Chovanec, mimochodom primár ORL oddelenia pražskej nemocnice Kráľovské Vinohrady, počas minuloročných vianočných sviatkov si všimli, že dievčatko nie je vo svojej koži, no pripisovali to únave. Potom Ninka začala nakláňať hlavičku, rodičia si mysleli, že zrejme zle vidí. Očné vyšetrenie nič neodhalilo a tak na odporúčania oftalmológov podstúpilo dievča neurologické vyšetrenia, ktoré odhalilo krutú pravdu. „Vtedy sa nám zastavilo srdce,“ spomínal otec, podľa ktorého dovtedy žila rodina dokonale spokojný život.

Nereagujú na liečbu

Nádory sa mozgu sa u detí aj dospelých stále liečia len veľmi ťažko, odpoveď organizmu na rádioterapeutickú a chemoterapeutickú liečbu býva veľmi často nedostatočná. Vedci a lekári preto v súčasnosti skúšajú veľké množstvo experimentálnych liekov a postupov, ktoré majú vážne ochorenie zastaviť. Nina vstúpila do štúdie, ktorá hodnotila prínos nového lieku. Liečbu podstúpila v zime vo Francúzsku, úspech však nepriniesla, hoci prvé výsledky vyzerali sľubne, magnetická rezonancia ukazovala, že glióm na liečbu reaguje.

Rodičia Kristýna a Martin Chovancovci založili Nadačný fond Nina, ktorý experimentálnu liebu pomáhal financovať, peniaze budú teraz slúžiť ďalším detským pacientom, pôjdu tiež na rozširovanie možností liečby či vzdelávanie lekárov.

„Nina už nie je medzi nami. Dnes v noci nás opustila obklopená svojimi blízkymi. Ďakujeme vám všetkým za neuveriteľné množstvo pozitívnej energie a podpory, ktorú ste nám poslali. Chceme vás ubezpečiť, že ju v budúcnosti využijeme v prospech ďalších detí a ich rodín, ktoré to potrebujú. Jej rodičia verili, že Nina jedného dňa zmení svet. Vďaka vám urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa tak stalo,“ informoval v apríli nadačný fond o tom, že malá bojovníčka vydýchla naposledy.

Pacienti s nádorom na mozgu sa postupom času môžu stať nepohyblivými, ochrnúť, nedokážu dobre komunikovať (nerozumejú povedanému, nedokážu odpovedať), sú buď apatickí, alebo naopak agresívni. Nie sú schopní sa o seba prakticky postarať. Môžu mať dvojité videnie, často zvracať. Starostlivosť o nich je extrémne náročná a vyčerpávajúca.

Už dnes, v sobotu 8. júna sa v Prahe pri príležitosti Svetového dňa boja proti nádorom mozgu koná prvá verejná akcia nadačného fondu, na ktorej predstaví svoju činnosť. Záujemcovia budú mať možnosť povoziť sa na historickom kolotoči.

Nádory detského veku

Najčastejším onkologickým ochorením u slovenských detí je akútna lymfoblastová leukémia, ktorú ročne diagnostikujú približne 30 detským pacientom. Nasledujú nádory mozgu, lymfómy (rakovina lymfatického tkaniva) a solídne (pevné) nádory, ako sú napríklad neuroblastóm a Wilmsov nádor. Pri včasnom zachytení ochorenia má dnes detský pacient veľkú šancu na vyliečenie, hoci sa to netýka všetkých diagnóz. Nádory na mozgu patria v tomto smere k tým vôbec najagresívnejším.

V samotných začiatkoch úsilia o liečbu detskej rakoviny bola vo všeobecnosti iba asi trojpercentná šanca na zotavenie sa z choroby. Dnes, vďaka moderným liečebným postupom a podpornej starostlivosti, je to 80 percent.

Na Slovensku sa začala rozvíjať detská onkológia v Banskej Bystrici. Detské onkológie sú aj v Bratislave a Košiciach. Na týchto pracoviskách spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #nádor #nádor mozgu #rakovina mozgu