Prejavy tohto ochorenia postihujú kĺby, oči i kožu. A problém je pritom úplne inde ako v nich

Chronické zápalové ochorenia čriev (IBD), ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, sa môžu prejaviť nielen zápalom v tráviacej sústave, ale aj v kĺboch, očiach či na koži. Ide o tzv. mimočrevné prejavy, ktoré postihujú až polovicu pacientov.

01.07.2024 06:00
črevo, mikrobióm, mikrobiota, hrubé črevo,... Foto:
Chronické zápalové ochorenia čriev (IBD), ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, sa môžu prejaviť zápalom nielen v tráviacej sústave.
debata

IBD sa nevzťahuje len na jednu krajinu a ani na jeden orgán v ľudskom tele. V Európe žijú viac ako tri milióny ľudí s Crohnovou chorobou alebo s ulceróznou kolitídou. Na Slovensku predpokladáme približne 15-tisíc pacientov, v Českej republike približne 60-tisíc. Ide o celoživotné ochorenie, ktoré sa týka najčastejšie mladých ľudí v produktívnom ve­ku.

hemoroidy, toaleta, záchod, toaletný papier, zápcha Čítajte aj Hygiena tam, kam aj králi chodia pešo. Koľkokrát by mal zdravý človek chodiť na veľkú potrebu?

V súvislosti s IBD sa najčastejšie hovorí o zápale tráviaceho traktu. Ochorenie sprevádzajú hnačky, teploty, bolesti brucha, chudnutie a krv v stolici – ide o tzv. alarmujúce príznaky, keď by už pacient nemal zbytočne vyčkávať a čo najskôr vyhľadať lekára – najlepšie gastroenterológa. „V prípade Crohnovej choroby môže zápal postihovať ktorúkoľvek časť tráviacej sústavy, v prípade ulceróznej kolitídy ide o postihnutie hrubého čreva. U pacientov sa striedajú obdobia bez príznakov, teda remisie, a obdobia relapsu, keď, naopak, pociťujú problémy a ťažkosti. Pri Crohnovej chorobe môžu vzniknúť kanáliky – fistuly vyplnené hnisom, ktoré vyúsťujú v oblasti konečníka. Ide o mimoriadne bolestivý a nepríjemný prejav ochorenia,“ vysvetľuje gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Gastroenterologička: Pacienti so zápalom čriev musia všade hľadať toaletu
Video
Gastroenterologička MUDr. Anna Gojdičová, PhD., o liečiteľných, ale nevyliečiteľných nešpecifických zápaloch čreva (IBD). / Zdroj: TV Pravda

Už menej známe sú však mimočrevné prejavy ochorenia. Zápal sa totiž môže prejaviť aj v iných častiach tela, ako sú kĺby, oči či koža. Tieto prejavy, ktoré sa na prvý pohľad môžu javiť ako zdanlivo nesúvisiace s IBD, sa v niektorých prípadoch objavia ešte skôr ako črevný zápal. Ich správne vyhodnotenie je dôležité aj pre samotný diagnostický proces. Presnú diagnózu stanoví lekár pomocou endoskopického vyšetrenia, pri ktorom určí typ ochorenia, ako aj jeho rozsah. Niekedy je však na určenie rozsahu postihnutia tenkého čreva potrebné realizovať aj iné vyšetrenia, ako je sonografia a magnetická rezonancia. „Stanovenie diagnózy je väčšinou založené na endoskopickom vyšetrení, spolu s odberom vzoriek biologického materiálu na analýzu pod mikroskopom. Okrem toho vyšetrujeme aj krv a vzorku stolice,“ priblížila diagnostiku črevných zápalových ochorení gastroenterologička doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD.

Vďaka modernej liečbe je dnes možné držať IBD úspešne držať pod kontrolou a pacienti tak môžu žiť dlhšie obdobie bez príznakov ochorenia. Môžu cestovať, študovať, zakladať si rodiny, robiť to, čo ich baví, a to všetko bez hraníc. Môže im pomôcť aj aplikácia IBD Pod Kontrolou, pomocou ktorej dokážu sledovať priebeh svojho ochorenia.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Crohnova choroba #ulcerózna kolitída #zápalové ochorenia čriev