Viete, aké lieky zaberajú na hnačku? Každý účinkuje inak, treba si vedieť správne vybrať

Hnačka je najčastejší zdravotný problém cestovateľov v zahraničí. "V niektorých oblastiach sveta postihuje až 80 % návštevníkov z mierneho klimatického pásma," tvrdí doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., v publikácii Zdravie - najlepší spoločník na cestách.

02.07.2024 06:00
hnačka, záchod, wc, toaletný papier, kŕče,... Foto:
Najčastejšie je len reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy, stravovacích návykov či stres, ktorý sa s cestovaním spája.
debata (1)

Tri a viac riedkych stolíc denne, občas mierne zvýšená teplota. Niekedy aj vracanie, bolesť brucha, slabosť, závraty, suchosť a nepríjemná chuť v ústach. To je typický priebeh cestovateľskej hnačky. Ak by sa objavila horúčka, zimnica alebo krv v stolici – treba vyhľadať lekára.

Najčastejšie je len reakciou organizmu na náhlu zmenu klímy, stravovacích návykov či stres, ktorý sa s cestovaním spája. Pri takejto hnačke netreba mať obavy o svoje zdravie. Okrem klimatických zmien, únavy, nezvyčajnej stravy či nadmerného pitia sladených a studených nápojov ju však môžu spôsobiť aj baktérie, vírusy, zárodky niektorých parazitov. Tieto hnačky z infekčných príčin sú už podstatne vážnejšie.

črevo, toaletný papier, vyprázdňovanie, zápcha, hnačka, kolorektálny karcinóm Čítajte aj d-Test testoval toaletný papier. Ako sa dá spoznať ten kvalitný?

Domácu liečbu hnačky asi každý pozná. Dôležité je často piť a v malých dávkach, niekedy z dôvodu vracania doslova po lyžičkách. Čaj sa odporúča čierny a zásadne nesladený. K slovu sa dostávajú aj minerálne vody (pozor, v zahraničí je voda v uzatvorených fľašiach málokedy dostatočne mineralizovaná), rôzne rehydratačné roztoky, ryžový alebo mrkvový odvar. Počas prvého dňa gastroenterológovia odporúčajú piť len tekutiny. Hutnú stravu až na druhý deň – bielu ryžu, sucháre, varené zemiaky, banány. Treba vylúčiť korenené a mastné jedlá.

Voľnopredajné lieky možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

  • Antiperistaltické lieky spôsobujú útlm pohybu čriev, zahusťujú stolicu, znižujú jej častosť. „Nie sú vhodné pre infekčné hnačky a ich nasadenie je vhodné krátkodobo napríklad pri ceste autobusom alebo vlakom bez dostupnej toalety,“ píše sa v odbornom časopise o cestovnej medicíne.
  • Črevné antiseptiká potláčajú aktivitu choroboplodných baktérií v tráviacom trakte. Patril sem známy a obľúbený Endiex (nifuroxazid), ktorý už na Slovensku nie je k dispozícii. Mnohí dovolenkári, ktorí si v Egypte alebo Tunise zháňajú miestny Antinal, pretože počuli, že im najlepšie zaúčinkuje proti tamojšiemu vyvolávateľovi hnačky, nevedia, že Antinal (iné názvy Ercefuryl, Drotazide, Diax) má tú istú účinnú látku nifuroxazid ako kapsuly niekdajšieho Endiexu.
  • K známym liekom na liečbu hnačiek patria adsorbenciá. Ide o lieky, ktoré na seba priamo v čreve viažu škodliny. Patrí sem napríklad aktívne uhlie alebo prírodný íl.
  • Poslednou skupinou sú doplnky výživy alebo lieky s obsahom živých bakteriálnych kultúr, probiotík v prášku, kapsulách i kvapkách. Môžu dobre poslúžiť v rámci prevencie či ako podporná liečba hnačky, aby sme dovolenku nepresedeli na toalete. Ak sa v Egypte, v Tunise, v Turecku alebo kdekoľvek vo svete bojíte hnačky, nasaďte si preventívne probiotiká. Konkrétne liek, ktorý obsahuje živé probiotické kultúry kvasinky Saccharomyces boulardii. Táto kvasinka sa používa pri liečbe a prevencii hnačky na podporu črevnej flóry. U nás sa dá tiež kúpiť vo forme liečiva aj doplnku výživy pod rôznymi obchodnými názvami, ale lacnejší je určite v Egypte alebo v Turecku. Kúpte si ho včas a užívajte hneď od začiatku dovolenky – alebo ešte doma pár dní pred odletom.

Akýsi vtipkár raz napísal do komentára k téme hnačky: „Na hnačku si kúpte Xanax. Pos…te sa tak či tak, ale nebude vás to tankovať.“

S týmito príznakmi lekárovi!

  • hnačka trvajúca viac ako dva dni, pričom ju sprevádza horúčka (nad 38,5 stupňa Celzia)
  • silné kŕče v bruchu
  • vyrážky a fľaky na koži
  • zožltnutie očných bielok a pokožky
  • výskyt krvi, hnisu alebo slizu v stolici
  • závažné oslabenie organizmu, nemožnosť dostatočného príjmu tekutín pre úporné vracanie

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #hnačka #cestovateľská hnačka