Kúpili sme lieky v Turecku. Koľko stojí liek na kŕčové žily, na herpes či populárne liečivo proti hnačke?

V obľúbenej dovolenkovej destinácii, v Turecku, je možné nakúpiť si mnohé liečivá aj doplnky výživy podstatne lacnejšie ako u nás. Navyše prakticky všetky lekárne v okolí dovolenkových rezortov na tureckej riviére sú na pomerne vysokej úrovni, čo sa týka čistoty i zásob liečiv. Mnohí lekárnici hovoria po rusky, po anglicky či nemecky. Minulý rok sme nakupovali v blízkosti mesta Kemer (západne od Antalye), tentoraz to bolo pri Manavgate, čiže z letiska pri Antalyi v smere na opačnú, východnú stranu. Ako sa zmenili ceny?

09.07.2024 08:35
lieky, Turecko Foto:
Turecké lekárne majú vysokú úroveň. Lekárnici hovoria po rusky, anglicky či nemecky.

Turecko podľa všetkého na rozdiel od minulého roka o niečo zdraželo, ale na rozdiel od predraženého letiska v Antalyi sa nákup v tunajších lekárňach stále oplatí. Dvojgramový originálny Zovirax krém s obsahom acykloviru, antivirotika, ktorý sa v tomto malom balení používa najčastejšie na liečenie oparu (herpetická infekcia) na pere, resp. na tvári, stojí na Slovensku v internetovej lekárni cca 11 eur. V troch tureckých lekárňach, kde sme sa naň opýtali, stál 3 eurá (minulý rok sme ho kúpili za 2 eurá). Samozrejme, budú vám ponúkať aj lacnejšie generické náhrady tejto účinnej látky, ktoré vyjdú lacnejšie v Turecku, ale aj u nás. Podľa štúdií liečba týmito lokálnymi antivirotikami v géloch či krémoch skracuje dobu trvania oparu.

hlavna fotka letisko Antalya, letisko Antalya Čítajte aj Pivo 11 eur, sendvič od 9.50 eura. Z dovolenkovej destinácie lacnejšej ako Slovensko z letiska s vysokými cenami odlietajú tisícky Slovákov

Tak ako minulý rok, aj teraz sme hľadali alternatívu jedného z najpredávanejších liečiv na Slovensku, Detralex, ktorý obsahuje mikronizované flavonoidy diozmín a hesperidín a pomáha na boľavé, či opuchnuté nohy a kŕčové žily. Tiež lieči príznaky akútnej hemoroidálnej epizódy. Na Slovensku v známej sietí lekární, stojí online 60 tabletové balenie 500 mg Detralexu okolo 14 eur. Minulý rok sme kúpili v Turecku Daflon 500 mg, mikronizované flavonoidy, jedno 60 tabletové balenie, za 5,50 eura. Tentoraz sa nám podarilo zohnať 60 tabletové balenie za 10 eur! Čo je nárast ceny takmer o dvojnásobok. V dvoch lekárňach ho nemali vôbec, tvrdili, že je výpadok vo výrobe a snažili sa nám predať niečo iné.

Treba zdôrazniť, že liečiv a doplnkov výživy na problémy s kŕčovými žilami a tzv. venóznu insuficienciu (žilovú nedostatočnosť) je aj na Slovensku viac, treba však vždy porovnávať porovnateľné. Musí ísť o liečivo a v tomto prípade aj mikronizovanú frakciu. Mikronizácia je proces, pri ktorom sa šetrným mechanickým rozdrobením častíc dosahuje niekoľkonásobné zväčšenie ich povrchu, čím sa zlepší vstrebateľnosť. Aj v tureckej lekárni ponúkajú množstvo produktov a veľmi ľahko môžete kúpiť niečo „iba podobné“. Daflon 500 mg má presne rovnaký tvar aj farebnosť tabliet ako Detralex (čo by za iných okolností nič neznamenalo, ale vyrába ich jeden a ten istý výrobca, vidíte to napísané na škatuľke produktu).

Prevenciou hnačky môže  byť aj jogurtový nápoj... Foto: Bianka Stuppacherová
Turecko, Ayran, probiotiká Prevenciou hnačky môže byť aj jogurtový nápoj Ayran. Vychladený chutí skvele a zaženie smäd.

V Turecku naďalej dostanete kúpiť aj populárny liek proti „faraónovej kliatbe“, čiže cestovnej hnačke, aký si našinci nosia z Egypta – Antinal. V Turecku sa však volá Diafuryl Fort (16 kapsulové balenie za tri eurá) a obsahuje taktiež 200 mg nifuroxazidu v kapsule. Liek s touto účinnou látkou používanou pri liečbe infekčnej hnačky (iné názvy vo svete Ercefuryl, Drotazide, Diax) sa v slovenských lekárňach už nepredáva. V minulosti sa u nás predával pod názvom Endiex, ale už nie je k dispozícii. Účinná látka nifuroxazid v tomto lieku predávanom vo svete s mnohými obchodnými názvami má lokálny účinok len v tráviacom systéme, nenarúša črevnú mikroflóru a nebol zistený vznik bakteriálnej tolerancie ani rezistencie. Už ho však možno zohnať jedine v zahraničí. Čo je dôležité zdôrazniť, určite nie je správne užívať ho preventívne. Užíva sa až vtedy, keď sa objavia problémy. Patrí medzi črevné antiseptiká, resp. črevné dezinficiens. Sú to lieky, ktoré potláčajú aktivitu choroboplodných baktérií v tráviacom trakte.

O niečo zdražel aj Stilex jel, 30 gramový gél určený na štípance, svrbiace pupienky, na alergické prejavy na koži. Minulý rok sme ho kúpili za dve eurá, teraz už za tri. Tento turecký výrobok však obsahuje tri účinné látky: protilaergickú látku (mepiramín maleát), ďalej znecitlivejúcu látku lidokaín (potlačí svrbenie, pálenie) a hojivý dexpantenol. Ťažko k nemu hľadať presnú alternatívu na Slovensku, ale známy Fenistil gél obsahuje ako hlavnú účinnú látku výlučne protialergicky pôsobiaci dimentindénium maleát a 30 gramové balenie stojí v online lekárni 8 až 9 eur.

Populárny Stilex gél na štípance. Obsahuje tri... Foto: Bianka Stuppacherová
lieky, Turecko Populárny Stilex gél na štípance. Obsahuje tri účinné látky: protilaergickú látku (mepiramín maleát), ďalej znecitlivejúcu látku lidokaín (potlačí svrbenie, pálenie) a hojivý dexpantenol. 30 gramové balenie stojí 3 eurá.

Samozrejme, treba objektívne povedať, že nákup liečiv a doplnkov výživy v Turecku má aj svoje riziká. Tých, ktorí liekovej problematike veľmi nerozumejú, môže turecký lekárnik aj ľahko oklamať, predať im niečo podobné alebo niečo úplne iné. Takto sme kúpili hydrokoloidné náplaste na pľuzgiere, kde nám povedali cenu v eurách a po stiahnutí z účtu bola cena o tri eurá vyššia – vyšli nás napokon drahšie ako na Slovensku (ale v danej chvíli sme ich potrebovali). Pritom boli menej kvalitné a už po 24 hodinách sa odlepili. „Dajte si prosím pozor, myslím, že nás lekárnik dosť oklamal, blok nám nedal. najskôr nákup vyrátal za 90 eur, vravím mu, že nemám toľko pri sebe, tak odrazu to bolo 60 eur. Obabral nás určite,“ píše na sociálnych sieťach v skupine špecializujúcej sa na dovolenku v Turecku pani Veronika.

Lekáreň neďaleko mesta Kemer na tureckej riviére.
Zovirax, účinná látka acyklovir, určený na...
+6Daflon 500 vyrába rovnaká firma ako Detralex....

Problémom môže byť aj jazyková bariéra. „Tých firiem a liekov v lekárňach sú tisíce a nedá sa povedať, že v každej lekárni majú to isté. Najhoršie je, že predajú iný liek, ako si pacient žiada, alebo má nebodaj napísaný na slovenskom recepte, ten sa potom vráti domov, je chorý, užíva to a je to niečo celkom iné,“ upozorňuje Mária Tuncer, ktorá už roky žije a pracuje ako slovenská zdravotná sestra v Turecku a v oblasti od Kemeru po Alanyu pomáha našincom so zdravotnými problémami, pričom ošetrenie je hradené poisťovňou.

Známy autorky článku si kúpil počas dovolenky v Turecku liečivo na lekársky predpis s účinnou látkou rivaroxaban určenou na „riedenie krvi“ (skupina liekov s názvom antitrombotiká), pretože v minulosti prekonal žilovú trombózu a pľúcnu embóliu a liek si musí na Slovensku plne hradiť. V tureckej lekárni vyšla škatuľka originálneho lieku s tým istým obchodným názvom, od tej istej farmaceutickej spoločnoti, o desať eur lacnejšie. Predali mu ho bez problémov. Vie, že ho bude užívať dlhodobo. Prípady, keď si však v zahraničí našinec kúpi liek na lekársky predpis, užíva ho svojvoľne a neinformuje svojho lekára, však môžu byť aj nebezpečné.

V Turecku sa bez receptu podstatne lacnejšie ako u nás predávajú aj originálne liečivá na erektilnú dysfunkciu s účinnými látkami ako sildenafil (Viagra) či tadalafil (Cialis), podobne aj turecké generiká týchto liečiv. Predovšetkým pacienti s ochorením srdca, po mozgovej príhode, s neuropatiou zrakového nervu, s neliečeným vysokým tlakom krvi alebo takí, čo užívajú nitráty, tí všetci idú do vysokého rizika, ak sa pred užitím podobných liečiv neporadia so svojím lekárom.

Výklad v lekárni na letisku v Antalyi. Foto: Bianka Stuppacherová
lieky, Turecko Výklad v lekárni na letisku v Antalyi.

Treba si uvedomiť aj to, že Turecko nie je člen EÚ a môžu sa tu predávať liečivá či zdravotnícke pomôcky obsahujúce látky zakázané v EÚ. Typickým príkladom je medzi Slovákmi populárny krém Expigment proti pigmentovým škvrnám. Obsahuje hidrochinón, látku používanú od roku 1961 na bielenie pigmentových melanínových škvŕn. Až donedávna bolo použitie hydrochinónu považované za bezpečné a zároveň najefektívnejšie zosvetlenie kože. Dnes však nové výskumy poukazujú na toxicitu a karcinogenitu hydrochinónu, preto je jeho použitie v niektorých štátoch zakázané, vrátane členských štátov EÚ. V USA táto látka zakázaná nie je a v Turecku tiež nie. Toxický je pre imunitný a dýchací systém a pokusy na zvieratách dokazujú endokrinné poškodenie. U nás teda patrí na zoznam zakázaných látok v kozmetických výrobkoch. Používanie takéhoto „zosvetľujúceho“ krému si preto treba radšej rozmyslieť a nájsť nejakú bezpečnejšiu alternatívu.

Posledné upozornenie pri nákupoch v tureckých lekárňach – pozrite si vždy dátum exspirácie. Ak viete, že výrobok nechcete používať či užívať ihneď, požiadajte lekárnika, nech vám prinesie zo skladu produkt s dlhšou exspiráciou. Nám takto chceli predať liek na hnačku Diafuryl Fort, ktorý exspiruje už v októbri tohto roka, ale požiadali sme o výmenu a zo skladu nám priniesli ten istý produkt s exspiráciou 02/2026.

Riziká nákupu v tureckých lekárňach:

  • môžu vám predať iné, alebo len podobné liečivo, ako žiadate
  • mnohé lieky, doplnky výživy či zdravotnícke pomôcky majú príbalový leták výlučne v tureckom jazyku, takže neviete, ako ich (po)užívať
  • ak nemáte zakúpené dáta a ste v lekárni offline, pri platbe kartou vám môužu naúčtovať v tureckých lírach vyššiu cenu, ako vám sľúbili v eurách (a zistíte to až pri kontrole platby v eurách online na svojom účte, keď sa v hoteli pripojíte na wifi), poznajte preto oficiálny prepočet euro-líra a kontrolujte si to, alebo plaťte presne v eurách cash

Odporúčania

  • navštívte dve-tri lekárne, najlepšie, ak budú vo vzájomnej blízkosti a konkurujú si a spýtajte sa v nich na cenu jedného-dvoch rovnakých produktov a porovnajte
  • vždy pred kúpou sa spýtajte na cenu a dohliadnite, aby ju lekárnik dodržal (na produktoch v lekárňach obyčajne nie sú cenovky)
  • kontrolujte si exspiráciu lieku/výživového doplnku
  • nekupujte lieky, ktoré majú zatečené alebo špinavé či stlačené obaly, nekupujte produkty, ktorým sa blíži doba exspirácie
  • nekupujte liečivá ani výživové doplnky, ak neviete/nemáte možnosť zistiť, ako sa správne užívajú (príbalový leták môže byť výlučne v tureckom jazyku) a neviete sa jednoznačne dohovoriť s lekárnikom (alebo na vás nemá čas, pretože v lekárni stojí rad ľudí)
  • neužívajte liečivá z Turecka, ktoré sú na Slovensku výlučne na lekársky predpis, bez konzultácie s lekárom (napr. medzi ľuďmi populárne a na sociálnych sieťach odporúčané turecké antivirotikum Enfluvir s účinnou látkou oseltamivirom, u nás je tá istá účinná látka v lieku Tamiflu proti chrípke, je výlučne na lekársky predpis, predpisuje sa v prípade globálnej epidémie chrípky a môže mať aj závažné nežiaduce reakcie, ktoré si prečítate v príbalovom letáku Tamiflu na internete!)

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #lieky #Turecko #lieky v zahraničí