Lekár vdýchol idúc na bicykli včelu. Zosadol, zavolal 155 a odpadol

Človek ani nemusí byť alergický na bodnutie včelou či osou, v oblasti úst alebo krku býva žihadlo vždy životu nebezpečné. Opuch v oblasti úst a hltana ohrozuje život človeka bez ohľadu na alergiu či anafylaktický šok. Spomínaný lekár sa, samozrejme, čoskoro začal dusiť a stratil vedomie. Bol sám. Našťastie, dnes už na Operačnom stredisku ZZS dokážu volajúceho lokalizovať. Prežil.

11.07.2024 11:18
vcela Foto:
Po bodnutí treba čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo, ak zostalo v koži.
debata

Tento príbeh porozprával alergológ a imunológ prof. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., z Bratislavy. MUDr. Július Pavčo, lekár Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) má za posledné dva týždne tri ďalšie, hoci možno nie také dramatické.

Prvý pacient alergický na bodnutie blanokrídlym hmyzom si musel zavolať záchranku, pričom adrenalínové pero nevyhnutné v takýchto prípadoch si zabudol doma.

Druhý pacient – alergik – adrenalínové pero (Epi-Pen, autoinjektor s adrenalínom) použil, ale vytiahol ho priskoro, ihlu treba podržať vo svale desať sekúnd (po kliknutí pera treba počítať do desať), aby sa všetok adrenalín dostal do tela.

sofer v panike, šofér, panika, bezmocnosť, strach Čítajte aj Mužovi vletel sršeň do rozkroku. Čo urobiť po takomto bodnutí?

V treťom prípade, keď sa operátor na linke opýtal, či dotyčný má adrenalínové pero, áno, mal, ale bál sa ho použiť. V takýchto prípadoch, najmä ak už človek má špecialistom predpísané adrenalínové pero, znamená to, že anafylaktický šok už niekedy v živote mal, netreba váhať použiť ho. Adrenalín neublíži, nanajvýš pacientovi začne búšiť srdce. Pri zbytočnom použití sa nič závažné nedeje.

Včelie žihadlo aktívne uvoľňuje jed až do... Foto: SHUTTERSTOCK
vcela Včelie žihadlo aktívne uvoľňuje jed až do vyprázdnenia jedového vačku aj po tom, čo sa oddelí od tela včely.

Platia základné pravidlá:

  • po bodnutí čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo (nestrácať čas hľadaním pinzety, vytiahnite ho nechtami, podvihnúť ho viete bankomatovou kartou), priložiť ľad (kryovrecúško), čo zníži prekrvenie v mieste bodnutia (a roznesenie jedu do tela)
  • nosiť adrenalínové pero (laická striekačka) stále so sebou (ak ho máte doma v byte a včela vás bodne na chalupe, veľmi vám to nepomôže)
  • neváhať ho použiť, ak ste alergik, bodne vás blanokrídly hmyz (včela, osa, sršeň) a začínate sa cítiť „čudne“ (príznaky anafylaxie nižšie v článku)
  • Epi-Pen sa síce nazýva „perom“, ale nedrží sa v prstoch ako pero, pri aplikovaní ho držíte v dlani všetkými prstami s palcom v opozícii (ako keď sa držíte tyče postojačky v autobuse)
  • po kliknutí pera (ihla sa vysunie, bodne do svalu a aplikuje adrenalín) treba rátať do desať, až potom autoinjektor vytiahnuť
Ako sa použije adrenalínové pero? Má zmysel chladiť miesto bodnutia?
Video
Profesor Hrubiško vysvetľuje a ukazuje, ako presne použiť adrenalínové pero, autoinjektor Epi-Pen. Zároveň vysvetľuje, prečo v panike nevyháňať z auta včelu či osu. / Zdroj: TV Pravda

„Obyčajne platí, že čím rýchlejšie nastupuje alergická reakcia, tým je závažnejšia. Ak sa objaví len malý, mierne bolestivý lokálny opuch, ide o nealergickú reakciu, ktorá nie je nebezpečná. Ak sa však opuch rýchlo rozširuje a sprevádza ho sťažené dýchanie, nevoľnosť či vracanie, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože ide o závažnú až život ohrozujúcu reakciu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Miloš Jeseňák, imunoalergológ a prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie. Vtedy už ide o systémovú reakciu, keď prudko klesne tlak krvi a je ohrozená cirkulácia. Práve vtedy pomôže vpraviť do tela adrenalín, čo je vlastne stresový hormón.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR v roku 2023 vyslalo záchranku k 246 prípadom spojeným s bodnutím hmyzom, z toho 106 pacientov museli záchranári previezť do nemocnice.

Záchranný balíček pre alergika. Adrenalínové... Foto: Bianka Stuppacherová
zachranny balicek, Ventolin sprej, adrenalínové pero, Epi-Pen, balíček prvej pomoci Záchranný balíček pre alergika. Adrenalínové pero Epi-Pen, Ventolin sprej do priedušiek, antihistaminikum rozpustné v ústach, tabletka kortikoidu.

Adrenalínové pero so sebou v rámci tzv. balíčka prvej pomoci nosia iba pacienti, ktorí už majú dokázanú alergiu na jed osy či včely, to znamená, že v minulosti anafylaktickú reakciu prežili. Človek, ktorý už niečo také zažil, tak si to naozaj zapamätá. Predpísať autoinjektor s adrenalínom na Slovensku môže iba špecialista a je potrebné si strážiť exspiráciu. Platí však aj to, že v prípade potreby je lepšie použiť preexspirovaný autoinjektor ako nijaký. Súčasťou balíčka prvej pomoci, ktorý by alergik mal nosiť so sebou, je aj tabletka protialergického lieku (antihistaminika), prípadne tabletka kortikoidu, ak však ide o rýchlo sa rozvíjajúcu, závažnú alergickú reakciu, ktorá nastupuje do pár minút, takéto liečivá nestihnú výraznejšie zaúčinkovať (trvá to min. hodinu). Dôležitý je preto adrenalín a otázka, či máte so sebou adrenalínový autoinjektor, bude jedna z prvých, ktorú položí aj operátor na tiesňovej linke 155. Pretože v závislosti od miesta, kde sa niečo stalo, trvá 5–15 minút, kým dorazí záchranka. 90 % život ohrozujúcich reakcií vznikne v takomto prípade do 15 minút, menej často do hodiny.

Pre ľudí prudko alergických na jed osy či včely je účinným riešením tzv. alergénová imunoterapia. Pretože prvá pomoc je už len reakciou na vážny problém, akési hasenie požiaru. Tomu však treba predchádzať.

MUDr. Július Pavčo, 155, tiesňová linka, operátor Čítajte rozhovor Rozhovor: Na tiesňovej linke 155 operátor zažil vraždu v priamom prenose

„Podstatou alergénovej imunoterapie je prevencia prostredníctvom podávania postupne sa zvyšujúcich dávok alergénu, čo zabezpečí ochranu pred ťažkou alergickou reakciou,“ hovorí prof. MUDr. Martin Hrubiško, PhD. V prípade jedu osy a včely existuje alergénová imunoterapia v injekciách (v prípade iných alergénov jestvuje v roztoku či dokonca v tabletách rozpustných pod jazykom). Alergénová imunoterapia je nádejou pre včelárov a všetkých milovníkov prírody. Jej jedinou nevýhodou je, že liečba trvá 3–5 rokov, aby si organizmus postupne zvykol na alergén. Účinnosť liečby však dosahuje 84–96 %.

Určite je to však lepšie, ako žiť život v strachu z bodnutia blanokrídlym hmyzom každé leto.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #jed #osa #včela #bodnutie hmyzom #bodnutie #anafylakticky šok #anafylaxia