Jeden z najpozoruhodnejších vedeckých objavov 20. storočia. Práve tak sa dodnes označuje narodenie Angličanky Louise Joy Brownovej. Na svet sa prvýkrát pozrela 25. júla 1978 v meste Oldham. A spolu s Louise sa zrodila aj metóda oplodňovania mimo ženského tela.
Práve včerajšok sa oslavuje ako Svetový deň umelého oplodnenia. Zázrak medicíny sa spája s menom lekára Roberta G. Edwardsa, ktorý sa považuje za zakladateľa liečby neplodnosti a najvýznamnejšieho priekopníka umelého oplodnenia. Výsledky jeho výskumu sú dodnes synonymom nádeje pre neplodné páry na celom svete.
„Britský vedec pracoval na metóde mimotelového oplodnenia vajíčok a ich následného prenesenia do maternice už od 50. rokov minulého storočia. Poznatky získané z experimentov mu v praxi pomohol aplikovať britský gynekológ Patrick Steptoe, ktorý bol priekopníkom v laparoskopii a pomocou tejto techniky odoberal vajíčka z vaječníkov,“ pripomína si túto udalosť Ministerstvo zdravotníctva SR.
Oplodnenie v Petriho miske
Dievčatko sa narodilo operačnou cestou, s pomocou cisárskeho rezu. Jej rodičia sa o dieťa pokúšali neúspešne dlhých deväť rokov, ale mama Lesley mala problémy s upchatými vajíčkovodmi. Keďže počatie nebolo možné prirodzenou cestou, v novembri 1977 podstúpila zákrok, ktorý je dnes známy ako IVF. A hoci sa metóda označuje ako oplodnenie zo skúmavky, v skutočnosti sa počatie uskutočnilo v Petriho miske. Zaujímavosťou je, že umelou cestou bola o štyri roky neskôr počatá aj mladšia sestra dievčatka, ktorá sa tak stalo 40. dieťaťom na svete zo skúmavky.
Aj keď Lousie „vznikla“ za vtedy jedinečných okolností, jej život je viac ako normálny. Žije stále v Anglicku a má dvoch synov, ktorí boli počatí prirodzenou cestou. Na svadbe s manželom sa zúčastnil aj sám doktor Edwards. Louisini rodičia už ale nežijú. Žena sa dnes angažuje v propagácii umelého oplodnenia po celom svete a má aj vlastnú internetovú schránku.
Umelé oplodnenie metódou IVF (in vitro fertilizácia) je proces, pri ktorom sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, v laboratóriu. Tento postup začína hormonálnou stimuláciou vaječníkov ženy tak, aby produkovali viacero vajíčok. Tie sa potom odoberú a v laboratóriu sa spoja so spermiami partnera alebo darcu. Oplodnené vajíčka sa kultivujú niekoľko dní, kým sa z nich nevytvoria embryá. Vybrané embryá sa následne prenesú do maternice ženy, kde sa uhniezdia a môže začať vývoj tehotenstva. IVF sa používa pri rôznych problémoch s plodnosťou, ako sú nepriechodné vajíčkovody, nízka kvalita spermií alebo aj neobjasnená neplodnosť.
„Aj napriek nespornému prínosu umelého oplodnenia Edwards čelil celý život množstvu útokov na nemorálnosť takýchto postupov. Najvyššej vedeckej pocty sa dočkal v roku 2010, kedy mu Kráľovská švédska akadémia udelila Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu,“ pripomína rezort zdravotníctva.