Pijete energydrinky"? Koľko obsahujú jednotlivé značky kofeínu i cukru v jednom balení? Jeden je na hranici celodennej bezpečnej dávky

Dnes je Medzinárodný deň energetických nápojov. Výživoví špecialisti, psychológovia aj pedagógovia v posledných rokoch varujú pred rastúcou obľubou energetických nápojov medzi deťmi. Takýto drink je možné kúpiť si rovnako jednoducho ako malinovku - môže však mať škodlivé účinky. Problematický je najmä vysoký obsah kofeínu a cukru. Problematike sa venoval časopis dTest ešte vo svojom júnovom vydaní.

15.08.2024 11:00
plechovka, nápoj, nealko, limonáda, kola Foto:
Niečo také ako odporúčané či bezpečné množstvo energetického nápoja pre deti neexistuje.
debata

Časopis cituje nutričnú epidemiologičku MUDr. Eriku Selinger zo Štátneho zdravotného ústavu, ktorá tvrdí: „Niečo také ako odporúčané či bezpečné množstvo energetického nápoja pre deti neexistuje.“ Riziká konzumácie energetických nápojov vyplývajú z obsahu kofeínu, ale aj z ich sladkej chuti. Nadmerná konzumácia môže spôsobiť nepravidelný srdcový rytmus, problémy s dychom, úzkosť alebo nevoľnosť. Znepokojujúci je predovšetkým vysoký obsah kofeínu. Ako ukázalo testovanie, na prekročenie bezpečnho množstva u detí a mládeže stačia dve balenia energetického nápoja, pri niektorých výrobkoch (najmä tých v pollitrových baleniach) aj jediné.

Známe je aj riziko popíjania kombinácie energydrinkov a alkoholu. Za zmienku stojí aj vysoký obsah cukru, kde riziká nadmerného príjmu hádam netreba ani rozpisovať. Je známe, že obezita najmä v prípade detskej populácie súvisí okrem nedostatku pohybu najmä s príjmom sladených nápojov.

Za zmienku určite stojí vysoký obsah cukru. Foto: SHUTTERSTOCK
hypoglykémia, hyperglykémia, diabetes, cukrovka, cukor Za zmienku určite stojí vysoký obsah cukru.

Energetické nápoje s nižším alebo nulovým obsahom cukru obsahujú umelé sladidlá. V komentári komisia dTestu často hodnotila ich príchuť ako umelú, chemickú, s pachuťou sladidiel. Dokonca Prime Energy Drink hodnotili ako príliš sladký, napriek tomu, že neobsahuje nijaký cukor (iba náhradné sladidlá). Zaujímavé je, že Monster Energy s 56 gramami cukru v balení (omnoho viac ako iné energetické nápoje) obsahoval ešte aj konzervanty, aj umelé sladidlá, ale komisia ohodnotila jeho chuť „bez chýb“ a pachutí. Obsahoval zo všetkých aj najviac aminokyseliny taurín, ktorý je ďalšou typickou zložkou energydrinkov, ale je menej rizikový v porovnaní s kofeínom.

Čo sa týka kofeínu, jeho prijateľná dávka závisí od veku a zdravotného stavu konkrétneho človeka. Zdraví dospelí môžu podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) bez rizika prijať 400 mg kofeínu denne a najviac 200 mg v jednorazovej dávke. Pri tehotných a dojčiacich ženách by celkový denný limit kofeínu nemal prekročiť 200 mg. Pre deti a mladistvých sa maximálna bezpečná dávka kofeínu určuje na základe hmotnosti. Na kilogram telesnej hmotnosti pripadajú maximlne 3 mg kofeínu. Napríklad deti vo veku 12 rokov s váhou okolo 42 kg by za celý deň nemali dostať viac ako 126 mg kofeínu, priemerní pätnásťroční 176 mg.

Nebezpečná je kombinácia alkoholu a energydrinkov. Foto: SHUTTERSTOCK
plechovka, chlapec, tínedžer, nápoj, limonáda, kola Nebezpečná je kombinácia alkoholu a energydrinkov.

Do týchto limitov sa zarátava všetok kofeín prijatý z prirodzených zdrojov (stretávame sa s ním najmä v káve, čaji, kakau, kolových nápojoch). Preto musia nápoje s prídavkom kofeínu vyšším ako 150 mg/l mať upozornenie, že nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

V Českej republike pripravili poslanci zo zdravotníckeho výboru novelu zákona o regulácii predaja týchto nápojov, pričom jej schválenie by znamenalo, že si energetické nápoje budú môcť kúpiť iba osoby staršie ako 18 rokov. Na Slovensku prišiel podobný návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Tá by po schválení priniesla zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka deťom mladším ako 15 rokov.

Celý test energetických nápojov môžete nájsť TU.

---------------
Názov Obsah kofeínu v balení (mg) Obsah cukru v balení (g)
---------------    
Hell Energy Drink Classic 77 25
Billa/Clever Energy Drink 73 27
Bomba Classic Energy 71 25
Lidl/Kong Strong Cassis Flavour Energy Drink 68 24
Kaufland/Crazy Wolf Energy Drink Lime Taste 82 27
Red Bull Energy Drink 78 25
Shell V Power Classic Energy Drink 74 29
Carlito's Energy The Energy Drink 89 16
Black Energy Ultra Original 149 20
Rockstar Energy Drink 156 60
Verva Classic Energy Drink 156 52
Monster Energy 155 56
Semtex Original 161 57
Big Shock Original 143 66
Kamikaze Effetive Stimul Drink 140 31
Tiger Energy Drink Original 148 55
Prime Energy Drink 196 0

Náhradné sladidlá obsahujú: Carlito'ś Energy Drink, Black Energy Ultra, Monster Energy a Prime.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča deťom maximálne 25 gramov pridaného cukru denne.

(Zdroj: časopis dTest 6/2024)

Kauza nápoja Prime

Najmä v minulom roku sa v rôznych diskusiách a článkoch skloňovalo slovo Prime. Nápoje tejto značky sa stali hitom medzi mládežou najmä vďaka vplyvu influencerov. Niektoré produkty Prime však vôbec nie sú vhodné pre deti. Plechovkový Prime Energy Drink možno kúpiť aj u nás. Obsahuje veľmi vysokú dávku kofeínu. Jedno 355 ml balenie obsahuje 196 mg kofeínu, čo je takmer celá bezpečná jednorazová dávka pre dospelých. Naopak, hydratačný Prime (Prime Hydratation Drink, nie je v plechovke, ale v plastovej fľaške) nepatrí medzi energetické nápoje. Nenachádza sa v ňom kofeín ani taurín, ale analýzy zistili, že jedno balenie hydratačného nápoja obsahuje 695 mg draslíka. V energetickom nápoji Prime Energy Drink je draslíka 175 mg. „Obe hodnoty sú v porovnaní s ostatnými testovanými nápojmi výrazne vyššie, ale pri občasnej konzumácii by nemali vyvolávať obavy. Problémy by však mohli nastať u osôb trpiacich ochorením obličiek,“ upozorňuje dTest. Medzi príznaky nadbytku draslíka patrí spomalenie činnosti srdca, arytmie či ochabnutie svalov.

NAJ zistenia podľa dTestu:

- najvyšší obsah kofeínu : Prime Energy Drink a 196 mg kofeínu v balení. Nadbytok kofeínu vedie k nespavosti, zrýchlenému srdcovému tepu alebo nesústredenosti.

- najvyššia dávka cukru : Big Shock Original a 66 g cukru v balení. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča deťom maximálne 25 gramov pridaného cukru denne.

- najkyslejšie pH : Big Shock Original a 2,5 pH. Poškodenie skloviny nastáva pri hodnote pH nižšej ako 5,5. Big Shock je teda naozaj šokovou terapiou pre zuby. Po vypití takýchto nápojov sa odporúča vypláchnuť ústa čistou vodou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #energetické nápoje #sladené a energetické nápoje #energydrinky