Pri vdychovaní sa zvlhčujú sliznice a v dýchacích cestách sa znižuje tvorba hlienu. Ten sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sa čistia. Vďaka transportu liečivých látok priamo na miesto potreby sa zvyšuje obranyschopnosť. Inhalovanie má lokálny antiseptický účinok a pôsobí uvoľňujúco. A čo je najlepšie, človek sa zaobíde bez mnohých medikamentov, ktoré by inak musel použiť – ako pri každej nádche, chrípke či prechladnutí na uvoľnenie dutín. Do inhalátora často stačí naliať len malé množstvo liečivej minerálnej vody.
"Inhalačné prístroje sú dôležitou súčasťou efektívnej prevencie a liečby respiračných ochorení. Pomáhajú zvlhčovať sliznicu, umožňujú dokonca podávanie liekov priamo do pľúc. Niektoré majú zabudovanú aj nosovú odsávačku pre malé deti,“ vysvetľuje Mgr. Pavla Horáková z MojaLekáreň.sk, on-line lekárne, ktorá takisto predáva aj inhalátory.

Aj pacienti či klienti v kúpeľoch zameraných na respiračné ochorenia často inhalujú. V tatranských kúpeľoch Lučivná detskí klienti inhaláciami začínajú deň. Je to súčasť hygieny dýchacích ciest. Inhalujú minerálnu vodu, moravskú Vincentku – vždy sedem minút. Inhalácia spustí „soplíky“, takže nasleduje preplach nosa s pomocou nosovej sprchy (môže na to poslúžiť aj nosová kanvička neti, ktorú dostať kúpiť v lekárňach). Tento preplach sa robí roztokom, keď sa 9 gramov soli rozpustí v litri vody, a každý si ho veľmi ľahko vyrobí aj doma. Preplach je dôležité robiť v predklone, aby sa nestalo, že potenciálna infekcia sa z horných dýchacích ciest dostane nižšie alebo do ucha. Deti, ktoré potrebujú riediť hlieny a vykašliavať ich, inhalujú na odporúčanie lekára aj mukolytikum a expectorans Ambrobene. Zo slovenských minerálok možno inhalovať Sulinku.
Podľa vedúcej lekárky týchto tatranských kúpeľov MUDr. Márie Maximovej je najdôležitejšie mať čistý nos a správne ním dýchať. Vo chvíli, keď dieťa ide do infekcie, treba urobiť všetko preto, aby vstupná brána do dýchacích ciest, čiže nos, bola voľná. Dostatok tekutín, hygiena nosa, dýchacích ciest, inhalácie, v prípade potreby aj trikrát denne loptičková facilitácia (špeciálna akupresúrna tvárová masáž mäkkou molitanovou loptičkou, ktorú sa každý rodič dokáže naučiť a robiť svojmu dieťaťu doma). Dôležitá je aj dychová a špeciálna liečebná gymnastika. Ide o to, aby dieťa vedelo správne dýchať, ovládalo správny dychový vzor.
So slávnou Vincentkou a jej inhaláciami sú spojené najmä moravské Kúpele Luhačovice. Takisto sa tu liečia deti aj dospelí a priamo v kúpeľnom parku stojí budova s nápisom Inhalatorium. V dobe vzniku išlo pravdepodobne o jedno z najväčších inhalatórií v Európe, čo súviselo so zameraním kúpeľov na liečbu horných dýchacích ciest. „Vďaka použitiu minerálnych vôd sa počas inhalácie v dýchacích cestách rozpúšťa hlien a dochádza k vykašľaniu prachových častíc. Zloženie minerálnej vody priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť v zmysle prevencie nádchy, zápalov dutín a horných dýchacích ciest. Vhodné sú aj po operáciách nosa či prínosových dutín,“ hovorí MUDr. Jana Rydlová z Kúpeľov Luhačovice, ktorá sa venuje deťom. Detské liečebne v Luhačoviciach takisto využívajú reflexnú metódu loptičkovania s pomocou malej molitanovej loptičky. Hovoria tomu „míčkování“.
Deti často nevedia nielenže správne dýchať, ale ani správne smrkať nos. Mnohé smrkajú tak, že si upchajú obidve nosné dierky a vzápätí fúknu. Týmto spôsobom si možno uvoľňujeme uši v lietadle, ale ak má dieťa soplíky a v dýchacích cestách nebodaj infekciu, dostane sa mu všetko do Eustachovej trubice a začnú ho bolieť ešte aj uši. Iné deti zasa smrkajú tak, že vydychujú ústami von vzduch. Správna technika smrkania by mala byť – upchať jednu nosovú dierku, ale stlačiť ju trošku vyššie nad nosovým krídlom. Vysmrkať voľnú nosnú dierku a následne ich vymeniť.
Druhy inhalátorov
Kompresorový: Na domáce použitie najlepšie poslúži kompresorový inhalátor, ktorý s pomocou tlaku vzduchu premieňa liečebný roztok (najčastejšie minerálnu vodu) na jemný aerosól – hmlovinu izbovej teploty.
Ultrazvukový: V ultrazvukovom inhalátore sa roztok s obsahom liečivej látky rozprašuje do formy aerosólu ultrazvukom (prípadne ďalej cez nanometrickú mriežku). Ultrazvukové inhalátory sú veľmi tiché, sú však určené prevažne na inhaláciu liekových foriem (Ambrobene, Ventolin), a teda vhodné skôr na špeciálne medicínske použitie.