Naše deti stále hľadia do mobilu. Ich očiam vo vývoji hrozí rozvoj tejto očnej chyby, a ak ju získajú, môžu to ich potomkovia zdediť

Pre zdravý zrak by mali deti veľa času tráviť vonku, na čerstvom vzduchu, na jesennom a zimnom slnku a čo najviac hľadieť do diaľky. Samozrejme, ideálne je, ak je to niekde v prírode, v parku, kde dve-tri hodiny vyvíjajú nejaké aktivity. Vieme, aký životný štýl vedieme. Čo hrozí očiam našich detí?

08.11.2024 06:00
dieťa, okuliare, skúška, zrak, čítanie Foto:
Existujú špeciálne okuliarové šošovky s patentovanou technológiou pre deti, ktoré pri krátkozrakosti spomaľujú nárast dioptrií.
debata

Dieťa v maternici sa nachádza v zásade v tme a jeho oči sa do narodenia nejako zvlášť nevyvíjajú. Po narodení sa vývoj zrakových funkcií prudko naštartuje, a ak sa v tomto období niečo zanedbá, ľahko môže vzniknúť aj doživotný problém.

Všetky deti sú od narodenia ďalekozraké (znamená to, že nevidia dobre do blízka). Ich oči však ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Táto ďalekozrakosť sa obyčajne prirodzene upraví. Videnie je totiž naučená funkcia. Oči nielen rastú, ale časom sa učia aj navzájom spolupracovať.

oko, cievka v oku, krvavé oko, červené oko Čítajte aj Praskla vám v oku cievka? Musíte vždy k lekárovi? Poradíme, ako si zachrániť oko

„Rodičia by si mali všímať deti najmä v období, keď už vedia chodiť – či nenarážajú do nábytku, či vedia chytiť napríklad balón, či neodmietajú kresliť a prezerať si rozprávkové knižky,“ vysvetľuje Martin Slaný, optometrista zo známej siete optík, ktorá včera otvorila nové Detské zrakové centrum v Bratislave vo svojich priestoroch na Benediktiho ulici. „Podozrivé by malo byť aj to, ak si žmolia oči, pričasto žmurkajú, žmúria, alebo im oči slzia. Všímať si treba aj situácie, keď zle rozpoznávajú farby, veci im padajú z rúk alebo sa nedostatočne orientujú v priestore. Samozrejme, zistiť očnú chybu u malého dieťaťa je ťažké. Môj otec napríklad odhalil očnú chybu u mojej sestry tak, že pozerali z Bratislavského hradu cez Dunaj na Petržalku, niečo deťom ukazoval a ona povedala, že to nevidí. To je konkrétna skúsenosť z našej rodiny,“ dodáva.

Okuliare, resp. rám okuliarov vždy vyberajte... Foto: FOKUS
detské okuliare, okuliare, optika Okuliare, resp. rám okuliarov vždy vyberajte spoločne s dieťaťom, musí si ich skúšať.

Ak sme hovorili o tom, že detské oči sa učia navzájom spolupracovať, niekedy sa stáva, že u dieťaťa jedno oko vidí horšie. „Stačí, že na jednom očku je dioptria, mozog dieťaťa pôjde cestou menšieho odporu, bude sa riadiť iba zdravým okom a menej zdatné oko sa stane tupozrakým. Tupozraký človek nevie povedať, že pociťuje nejaký diskomfort, pretože on netuší, ako by vlastne mal vidieť správne. Aj preto často vidíme malé deti s prelepeným jedným okom. Odborník odporučí prelepovať zdravé oko, aby intenzívnejšie používali to slabšie očko, ale je potrebné dodržiavať inštrukcie lekára, aby nezoslablo aj to zdravé oko. Okrem toho existujú cvičenia, ktoré tento stav dokážu zvrátiť, ale ideálna je prevencia u očného lekára,“ zdôrazňuje optometrista.

Tupozrakosť však nie je všetko, čo hrozí očiam súčasných detí. Ak aj majú zdravý zrak a nenosia nijaké dioptrie, mnohým z nich v súčasnosti hrozí krátkozrakosť (fakt, že o niekoľko rokov nebudú dobre vidieť do diaľky). Prečo je to tak?

Dieťa v Detskom zrakovom centre (je to hneď... Foto: FOKUS
optika, Fokus, okuliare, detské okuliare Dieťa v Detskom zrakovom centre (je to hneď vedľa polikliniky Mýtna) môže priamo v očnej optike vyšetriť detský očný lekár v dohodnutom čase.

Očiam detí vo vývoji neprospieva súčasná digitálna éra, predovšetkým éra smartfónov či tabletov, do ktorých neustále hľadia a majú ich veľmi blízko očí (odporúčaná vzdialenosť na čítanie je 40 cm). Bohužiaľ, často už od veľmi nízkeho veku. „Naše oči sú evolučne prispôsobené na pohľad do diaľky. Dlhodobý pohľad na krátke vzdialenosti spôsobuje, že predovšetkým vyvíjajúce sa detské oko sa tejto extrémnej námahe prispôsobuje,“ tvrdí Martin Slaný. Laicky sa to dá vysvetliť takto: Oko, ktorého zaostrovacie svaly sú v neustálom napätí a enormne sa namáhajú, pretože sú nútené zaostrovať do blízka, začne neprirodzene rásť. A jeden milimeter zväčšenia ohniskovej vzdialenosti znamená mínus tri dioptrie. Rozvíja sa teda krátkozrakosť (tzv. myopia) a WHO predpokladá, že do roku 2050 práve z dôvodu súčasného životného štýlu tento problém zasiahne až polovicu svetovej populácie. Krátkozraký človek vidí obraz v diaľke rozmazane a potrebuje mínusky okuliarové sklá.

Vývoj oka prebieha až do 20. roku života. Ak dnes máte tínedžera so zdravými očami, ktorý je neustále prilepený k mobilu, je veľmi pravdepodobné, že niekedy po 25. roku života bude musieť pre krátkozrakosť nosiť okuliare. „A čo je najhoršie, aj potomkovia takéhoto dieťaťa budú krátkozrakí, pretože tento typ chyby je v 60 % dedičný,“ dodáva optometrista.

Ale: Ak už má dieťa krátkozdrakosť diagnostikovanú, dobrá správa je aspoň to, že existujú špeciálne okuliarové šošovky s patentovanou technológiou pre deti, ktoré pri krátkozrakosti spomaľujú neprirodzený rast očí a nárast dioptrií.

Detský kútik v Detskom zrakovom centre. Vstup z... Foto: FOKUS
okuliare, optika, detské okuliare, detský kútik Detský kútik v Detskom zrakovom centre. Vstup z Mýtnej ulice.

Detské oči nesmie v optike „odmerať“ výlučne optometrista, musí ich vyšetriť detský oftalmológ a ten musí „predpísať“ okuliarové sklá. Aj v Detskom zrakovom centre na bratislavskej Benediktiho ulici bude raz do týždňa k dispozícii detská oftalmologička a objednávať sa je možné digitálne.

Rodičia teda do očnej optiky prichádzajú s receptom na dioptrie od očného lekára alebo dieťa v Detskom zrakovom centre (je to hneď vedľa polikliniky Mýtna) môže priamo v očnej optike vyšetriť detský očný lekár v dohodnutom čase. Centrum je navrhnuté špeciálne pre deti, aby im poskytlo nielen komplexné zrakové poradenstvo so širokým sortimentom, ale aj príjemné prostredie spestrené detskými motívmi, kde sa budú cítiť pohodlne.

Zásady kúpy a starostlivosti o detské okuliare:

  • Okuliare, resp. rám okuliarov vždy vyberajte spoločne s dieťaťom, musí si ich skúšať.
  • Poraďte sa so skúseným optometristom, aký rám by bol najvhodnejší aj podľa záujmov dieťaťa: Je dieťa živšie? Športuje? Preferuje isté farby a chce sa v okuliaroch páčiť?
  • Existujú aj špeciálne magnetické slnečné klipy, pomocou ktorých možno k bežným dioptrickým okuliarom ľahko pripevniť „sklá slnečných okuliarov“.
  • K dispozícii sú nerozbitné sklá, rôzne povrchové úpravy proti poškriabaniu, filtre, proste všetko, čo optika ponúka aj dospelým.
  • Každé okuliare by mali mať svoje puzdro a handričku na čistenie skiel. Najlepšou ochranou proti poškriabaniu je pravidelné umývanie skiel pod vlažnou tečúcou vodou, alebo využiť ponuku optiky na kompletný servis.
  • Ak používate špeciálny sprej proti zahmlievaniu, treba vedieť, že ten vytvorí vrstvičku proti roseniu, ale treba ju nechať na sklách uschnúť a vždy po utretí okuliarov handričkou sprej naniesť opakovane.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #krátkozrakosť #detské oči #detský zrak