Fio bankaFio banka

Takmer polovici Slovákov za posledný rok stúpla hmotnosť. Viete, koľko sme pribrali?

Najnovší sociologický prieskum agentúry Ipsos pre spoločnosť Lilly, ktorý sa uskutočnil vo februári 2025 na vzorke 800 respondentov vo veku 18 až 65 rokov, priniesol pomerne šokujúce zistenia. Podľa neho sa až 59 % slovenskej populácie nachádza v pásme nadváhy alebo obezity. Inými slovami, viac ako polovica slovenských mužov i žien má kilá navyše. Zároveň je 51 % slovenskej populácie odhodlaných v roku 2025 schudnúť. O koľko?

13.03.2025 06:00
obezita, nadváha, chudnutie, diéta, sladkosti Foto:
Viac ako polovica slovenských mužov i žien má kilá navyše. Zároveň je 51 % slovenskej populácie odhodlaných v roku 2025 schudnúť.

Obezita je chronické, relapsujúce (vracajúce sa) ochorenie, ktoré odborníci považujú za celoživotné. Ak bol totiž niekto obézny a podarí sa mu úspešne schudnúť, nemusí to znamenať, že sa zhodené kilá nevrátia. Podľa prieskumu Ipsos už dve tretiny dospelej slovenskej populácie niekedy chudli, ale skúsenosť s jojo efektom má až 59 % ľudí, ktorí sa niekedy pokúšali zbaviť sa prebytočných kíl. Mimochodom, aj v tomto roku je podľa prieskumu viac ako polovica z nás odhodlaná schudnúť, a to priemerne až o 12 kg!

Obezita je ochorenie, ktoré je preventabilné. Znamená to, že dopracovať sa k nej nevyhnutne nemusíme. „A keby se venovali pozornosť preobezite, dokázali by sme predísť ďalším preventabilným ochoreniam,“ tvrdí doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., ktorá je prezidentkou Slovenskej obezitologickej asociácie. „Dnes vieme, že s obezitou súvisí ďalších 236 diagnóz a hoci verejnosť najčastejšie vníma tie srdcovo-cievne, patrí sem aj trinásť nádorových ochorení alebo hoci Parkinsonova či Alzheimerova choroba.“ Rovnako nízke povedomie panuje aj o súvislosti obezity s poruchami sexuálneho zdravia. Nehovoriac o metabolicky asociovanom stukovatení pečene, ktoré sa stáva epidémiou súčasnosti. Obezita je teda doslova bránou ku mnohým ochoreniam.

Najväčší nepriateľ je sukňa s gumičkou. Prečo a pre koho z nás?
Video
Vo videu odpovedajú doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, MUDr. Ivan Majerčák a Mgr. Jakub Hankovský. / Zdroj: TV Pravda

Už nie BMI, ale pomer obvodu pása a výšky

Jedným z kľúčových zistení prieskumu Ipsos je, že až 42 % Slovákov nesprávne odhaduje svoju telesnú hmotnosť – myslia si, že ich index telesnej hmotnosti (BMI = hmotnosť v kg delená výškou v metroch na druhú) je nižší, než v skutočnosti je. Muži sú v tomto ohľade dokonca mierne „optimistickejší“ ako ženy. „V súčasnosti však začíname venovať pozornosť nielen BMI, ale práve množstvu tukového tkaniva, ktoré sa v organizme nachádza. Niektoré práce poukazujú na dobrú väzbu medzi obvodom pása a množstvom viscerálneho, čiže vnútrobrušného tuku. Veľmi dôležitý parameter je teda práve obvod pása, ktorý by sme my ženy mali mať menej ako 80 cm a muži menej ako 94 cm. Ďalším parametrom na zmeranie viscerálnej obezity je pomer pás a výška a tento pomer by mal byť menej ako 0,5,“ vysvetľuje docentka Fábryová. A dodáva: „V tomto ohľade je pre nás ženy najväčším nepriateľom sukňa s gumičkou, ako povedala istá známa herečka. Pretože tú si kedykoľvek prispôsobíte. Ale pevný pás na gombík alebo zips nie je možné len tak ľahko zväčšiť a človek veľmi rýchlo vidí, koľko pribral, keď odrazu nezapne gombík alebo zips.“ „Povedzte mi svoj obvod pása a ja vám poviem, ako dlho budete žiť,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák, MPH.

42 % ľudí za posledný rok pribralo

Subšpecializácia ako obezitológia oficiálne na Slovensku neexistuje. „Nie je to však len v SR, ale v celej Európe,“ vysvetľuje docentka diabetológie. „Najbližšie k metabolickým ochoreniam má asi diabetológia, my študujeme poruchy látkovej premeny a výživy, kam nadhmotnosť a obezita jednoznačne patria. Okrem toho 90 % diabetikov 2. typu má nadhmotnosť a obezitu, takže v ambulanciách riešime tzv. diabezitu. Pomáhajú nám však aj mnohé ďalšie medicínske odbory, v tomto smere edukujeme najmä všeobecných lekárov, ktorí sú pre pacientov, aj tých s obezitou, lekármi prvého kontaktu.“

MUDr. Ivan Majerčák je napríklad internista a kardiológ: „Človek žijúci s obezitou často nevie, že je vlastne pacient s chorobou, ktorá sa dá liečiť. To vedie ku stigmatizácii ľudí žijúcich s obezitou. Predstavte si, že žijete v telesnej schránke, ktorú každý vidí a vy ju zároveň nemáte radi. Základným problémom je, že nepristupujeme k ľuďom žijúcim s obezitou ako k pacientom,“ tvrdí.

„Reprezentatívny sociologický prieskum ukázal, že obezita dnes na Slovensku nie je tabu,“ povedal riaditeľ Ipsosu Slovensko Mgr. Jakub Hankovský, PhD. Za hlavné príčiny obezity Slováci označujú nadmerný príjem kalórií (79 %) a nedostatok pohybu (76 %). Spomínané sú aj hormonálne poruchy, psychologické faktory, ale aj vplyv liekov a genetiky. Napriek tomu, že 59 % Slovákov už niekedy skúšalo schudnúť, iba štvrtina z nich konzultovala svoju hmotnosť s lekárom. Polovica populácie už niekedy držala nejakú diétu, iba pätina ľudí však kombinuje diétu s pohybovou aktivitou. Až 42 % ľudí priznalo, že za posledný rok pribralo, v priemere o 6 kg! Skúsenosť s jojo efektom má až 59 % tých, ktorí sa niekedy pokúšali schudnúť – priemerne pribrali až 11 kg naspäť. Nesprávny prístup k chudnutiu vedie k frustrácii a opakovanému, dokonca ešte vyššiemu nárastu hmotnosti.

Chronické ochorenie, ktoré sa dá liečiť

Dobrou správou je, že väčšina populácie si uvedomuje vážnosť situácie – takmer dve tretiny Slovákov súhlasia s tým, že obezita je choroba, ktorú by mal riešiť odborník. „Ak by v tejto oblasti vyhľadali lekársku pomoc, najčastejšie by to bol ich všeobecný lekár pre dospelých, teda lekár prvého kontaktu,“ povedal Jakub Hankovský. Bohužiaľ, stále pretrváva nízke povedomie o dostupných možnostiach liečby – len 13 % Slovákov dôveruje bezpečnosti farmakologickej liečby obezity, pričom iba 11 % by túto možnosť reálne zvažovalo.

„S riešením obezity je to trošku ako so ženskou módou, za posledných 25 rokov sa v tomto ohľade neustále striedajú trendy, diéty, varírujú zázračné metódy. V skutočnosti však v rámci liečby obezity nenastala žiadna dramatická zmena. Čo sa však výrazne zmenilo, je možnosť ponúknuť pacientovi s obezitou bezpečný a vhodný liek v rámci farmakoterapie. To je zásadný rozdiel v porovnaní s obdobím pred štvrťstoročím,“ dodáva MUDr. Ivan Majerčák.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #obezita #hmotnosť #váha #nárast hmotnosti #nadhmotnosť #pacient s obezitou