Osobne som túto situáciu zažila raz v lete na zájazde v horách, keď jeden člen zo staršieho manželského páru, obaja vášniví turisti, podcenil ochranu očí pri výstupe na španielsky vrch Pico de Veleta, ktorý má takmer 3400 metrov. Hoci bol horúci deň začínajúceho leta, pri vrchole hory boli ešte zvyšky snehu. Keď sa vrátili, on stratil dočasne zrak a manželka ho tri alebo štyri dni všade vodila za ruku. Bolo to veľmi nepríjemné, tým skôr, že sa to stalo na dovolenke v zahraničí a mali sme veľmi aktívny program. Trpel tzv. slnečnou, resp. snežnou slepotou.

Fotokeratitída je vo všeobecnosti bolestivý stav očí, ktorý vzniká po nadmernom vystavení sa ultrafialovému (UV) žiareniu, najmä v prostredí s odrazom slnečného svetla od snehu alebo od vody. Je to v podstate popálenie rohovky spôsobené UV žiarením, podobné ako spálenie kože slnkom, lenže postihuje oči. Príznaky sa často objavia niekoľko hodín po expozícii UV žiareniu.
Medzi príznaky patrí:
- silná bolesť očí alebo pocit „piesku v očiach“
- začervenanie a slzenie
- rozmazané videnie alebo precitlivenosť na svetlo
- opuch viečok
„Ak sa rohovka poškodí, človek môže pociťovať ostrú bolesť, pálenie a silné rezanie v očiach. Súčasťou reakcie môžu byť aj slzenie, zvýšená citlivosť na svetlo či dočasná strata zrakovej ostrosti. Niektorí ľudia opisujú, že majú pocit, akoby mali v očiach piesok. V prípade, že k expozícii silnému UV žiareniu dôjde opakovane a bez náležitej ochrany, môžu sa objaviť aj dlhodobejšie následky – napríklad poškodenie epitelu rohovky či dokonca zmeny na očnej šošovke,“ informuje refrakčná špecialistka Mgr. Lívia Šidlová, DiS.
Ku takejto slepote môže dôjsť aj následkom odrazu UV lúčov od vody. Voda funguje ako zrkadlo, ktoré intenzívne odráža slnečné lúče späť smerom k očiam. Zatiaľ kým pri bežnom pobyte na slnku väčšinu žiarenia pohltí či rozptýli atmosféra, pri vode sa jeho časť koncentruje, a tým sa zvyšuje miera rizikového UV žiarenia. „Najnebezpečnejšie bývajú letné dni s jasnou oblohou medzi 10. a 16. hodinou, keď je slnko najvyššie. Ľudia sa už naučili chrániť svoju pokožku opaľovacím krémom, ochranu očí však môžu podceniť. V lete pritom stačí pomerne krátky čas strávený pri vode, napr. na lodi, bez adekvátnej ochrany a akútne príznaky fotokeratitídy na seba nenechajú dlho čakať,“ uvádza Šidlová.

Na následky fotokeratitídy sú citlivé najmä deti. Ich očná šošovka ešte nie je plne vyvinutá a nezachytáva toľko UV žiarenia ako v prípade dospelých. To znamená, že žiarenie môže prenikať hlbšie do vnútorných štruktúr oka, kde môže spôsobiť vážne poškodenia. Navyše, deti trávia oveľa viac času vonku – pri vode, na ihriskách či na pláži. A napokon, ich schopnosť rozpoznať varovné príznaky podráždenia očí je slabšia. Ak ich oči začnú páliť, môžu si ich nevedome trieť mokrými rukami od vody, čím problém ešte zhoršia. Preto je dôležité, aby na ochranu ich očí, najmä na dovolenkách pri vode, mysleli rodičia.

Podľa Šidlovej sa prvé príznaky fotokeratitídy môžu objaviť už po niekoľkých hodinách od nadmernej expozície UV žiareniu: „Deti sa môžu sťažovať na ostrú, pulzujúcu bolesť v očiach alebo popisovať pocit, akoby mali v oku piesok. Často pozorujeme aj začervenanie očí, výrazné slzenie a precitlivenosť na svetlo. Dieťa môže žmúriť, vyhýbať sa jasnému svetlu a môže sa u neho dočasne zhoršiť ostrosť videnia.“ V takom prípade odborníčka odporúča minimalizovať expozíciu svetlu, presunúť dieťa do zatienenej miestnosti a aplikovať chladivé obklady na oči. Pomôcť môžu aj zvlhčujúce očné kvapky (umelé slzy).

„Ak príznaky do niekoľkých hodín neustúpia alebo sa zhoršujú, je nevyhnutné vyhľadať očného lekára, ktorý vylúči vážnejšie poškodenie rohovky,“ zdôrazňuje odborníčka z očnej optiky MANIA. Niekedy sú nevyhnutné aj očné kvapky s antibiotikami alebo kortikoidom, prípadne kombinácia oboch účinných látok. Antibiotická zložka zabráni infekcii, kortikoid zas potláča zápal. To je však už na rozhodnutí očného lekára, ktorý oko vyšetrí a skontroluje aj očné pozadie. Stav sa obyčajne zlepší do 24–48 hodín. Dnes už asi každý vie, že pre slnečné okuliare je nevyhnutný UV filter 400 a mali by mať dostatočne veľké zorníky zakrývajúce oči aj z bočných strán. Pre malé deti sú vhodné okuliare s prídavnými gumičkami, ktoré zabránia ich skĺznutiu. Pokrývky hlavy so šiltom alebo klobúky významne znižujú množstvo priamych slnečných lúčov dopadajúcich na tvár a oči. Rovnako dôležité je obmedziť pobyt na priamom slnku medzi 10.a 16.hodinou a zabezpečiť pravidelný oddych v tieni alebo v interiéri. Na dovolenke pri vode odborníci odporúčajú vyhľadávať lokality so slnečníkmi alebo prírodným tienením, napríklad pod stromami.
Liečba fotokeratitídy:
- Odpočinok v tmavej miestnosti.
- Chladivé obklady na oči.
- Umelé slzy.
- Niekedy sú potrebné antibiotické alebo kortikoidové kvapky na prevenciu infekcie a potlačenie zápalu.
- Dočasne by sa nemali používať kontaktné šošovky a vyhnúť sa treniu očí.
- Nasledujúce dni pri zvýšenej svetloplachosti čo najtmavšie okuliarové sklá.