Deti potrebujú vodu. Veľa vody. Viete koľko?

Konečne vystriedalo zamračenú oblohu teplé slnečné počasie. Horúčavy však tiež nie sú ideálne pre starých ľudí a malé deti. Veľmi rýchlo u nich totiž dochádza k dehydratácii.

02.07.2010 13:12
nápoj, voda, pitie, pitný režim, matka, dieťa Foto:
Základom pitného režimu dieťaťa v ktoromkoľvek veku by mala byť číra, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda.
debata

Preto ich nezabúdajte neustále núkať nápojmi. Inak sa dostavia bolesti hlavy, únava, malátnosť, podráždenosť, zápcha a problémy s obličkami.

Dieťa je na znížený prísun tekutín oveľa citlivejšie ako dospelý. Oveľa rýchlejšie u neho dôjde k dehydratácii. Dôvodom je podiel vody v jeho organizme – tá totiž tvorí až 80 percent celkovej hmotnosti novorodenca oproti 60 percentám hmotnosti dospelého človeka.

Potreba tekutín závisí od veku dieťaťa, zloženia jeho stravy, najmä obsahu bielkovín a solí, ako aj od funkcie obličiek. Koncentračná schopnosť v novorodeneckom a včasnom dojčenskom veku je nízka, na vylúčenie solí a odpadových látok dieťa potrebuje dostatok tekutín. Inak sa odpady môžu ukladať v tele.

Novorodenec

Plne dojčené dieťa nepotrebuje prísun iných tekutín vo forme vody alebo čajov. Toto však platí len v letných mesiacoch pri teplotách nižších ako 25 °C. V horúcich letných dňoch musíme dieťaťu podávať aj iné tekutiny – napríklad dojčenskú vodu alebo špeciálne čajové nápoje určené pre najmenšie dojčatá. U detí, ktoré z rôznych príčin mamy nedojčia, ale živia ich náhradnými formulami, je potrebné pridať minimálne 50 až 75 ml vody/kg hmotnosti/deň.

Staršie dojča

Pri zaraďovaní tuhej stravy do jedálneho lístka dieťaťa už treba myslieť aj na dostatočné množstvo tekutín, a to predovšetkým dojčenskej vody a čajov. Do čaju nepridávajte cukor a vzhľadom na alergie ani med alebo citrón. Dieťa by nemalo piť ani čierny čaj (odporúča sa v podstate len pri hnačkách), keďže pôsobí povzbudzujúco. Dieťa by mohlo mať problémy so spánkom.

Dieťa vo veku 1 až 3 roky

Keď matka prestane dojčiť a v jedálnom lístku dieťaťa už prevláda tuhá strava, príjem tekutín musí stúpnuť. Dieťa už okrem vody a mlieka pije aj ovocné džúsy či zeleninové šťavy. Mnohé deti si už v tomto veku zvykajú na sladké malinovky, ktoré sú úplne nevhodné. Zvyšujú riziko obezity a zubného kazu.

Ideálny príjem tekutín:
Vek Objem tekutiny v ml/24 h Objem tekutiny v ml/kg/24 h
3 dni 250 – 300 80 – 100
2 týždne 400 – 500 125 – 150
3 mesiace 750 – 850 140 – 150
6 mesiacov 950 – 1 100 130 – 145
9 mesiacov 1 000 – 1 250 130
1 rok 1 100 – 1 300 120 – 135
2 roky 1 350 – 1 500 100 – 125
4 roky 1 600 90 – 110
5 a 7 rokov 1 600 – 2 000 1 600 – 2 000
8 a viac 2 000 2 000

Základom pitného režimu dieťaťa v ktoromkoľvek veku by mala byť číra, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá voda. Pri výbere vôd u dojčiat preferujte vody s označením „dojčenská voda“. Ak uvažujete o používaní vody z vlastnej studne, radšej si nechajte preveriť jej zloženie. Zaujímať by vás mal predovšetkým obsah dusičnanov, ktoré v najmladšom dojčenskom veku môžu spôsobiť závažné ochorenie – methemoglobinémiu. Jej následkom je neokysličovanie krvi a nemožnosť naviazania kyslíka na hemoglobín.

Kedy zvýšiť príjem tekutín

Zvýšená potreba tekutín môže nastať pri chorobách, ktoré sprevádza zvýšená teplota, vracanie a hnačky, alebo pri zmenených vonkajších vplyvoch – v čase letných horúčav. Je potrebné si uvedomiť, že nedostatok vody môže viesť k celkovému vysileniu organizmu až k jeho kolapsu a smrti.

Základnými príznakmi dehydratácie sú únava, malátnosť, u väčších detí bolesť hlavy, závraty, nepokoj, nechutenstvo, v neskoršom štádiu sa zrýchľuje pulz, skracuje sa dych, čo súvisí so šokovým stavom. U najmenších detí vidno prvé príznaky dehydratácie veľmi rýchlo vo forme zvráskavenej kože a zníženého napätia kože. Treba si všímať suché sliznice, bielo alebo až dohneda povlečený jazyk, ktorý sa lepí na lyžičku. A navyše, na nedostatok tekutín v organizme vášho dieťaťa vás upozornia aj suché plienky.

Dehydratácia môže mať rôzne stupne – ľahký (strata 5 % hmotnosti), stredný (strata 5 – 10 % hmotnosti) a ťažký stupeň (strata 10 % hmotnosti). Prvá pomoc pri dehydratácii spočíva v tom, že do organizmu musíte dodať stratené tekutiny.

Základom je posúdiť stav dieťaťa podľa vyššie spomínaných príznakov. Začínajúcu ľahkú dahydratáciu možno vyliečiť aj doma. V lekárňach dostať kúpiť rehydratačné roztoky, ktoré stačí len rozmiešať vo vode a dať dieťaťu vypiť – zabezpečia rýchle dodanie iónov a vody. U starších detí alebo v prípade, že potrebujete zasiahnuť ihneď, je dobré podať dieťaťu minerálnu vodu s vyšším obsahom iónov. Pri dlhšie trvajúcej dehydratácii nesmiete podávať sladké beziónové tekutiny, ako napríklad presladený čaj. Keď sa nám nedarí stav zvládnuť a dieťa odmieta piť naďalej, je nutné vyhľadať lekársku pomoc na podanie tekutín pomocou infúznych roztokov.

Okrem toho, pri horúčkových stavoch alebo pri úpale je potrebné pridať tekutiny navyše. Pravidlo – každý stupeň Celzia navyše od normálnej telesnej teploty vyžaduje 50 až 100 ml tekutiny jednorazovo navyše.

Ako donútiť dieťa dostatočne piť

Potrebná je motivácia. Napríklad mu vodu nalejte do pekného pohárika s obľúbenou rozprávkovou postavičkou, alebo mu dovoľte piť ju so slamkou. Ak aj napriek tomu dieťa pije málo, skúste mu vodu dodať do organizmu aj inak, napríklad pomocou riedkych polievok a ovocia či zeleniny (u detí nad jeden rok). Keď je dieťa choré, má hnačku, vracia alebo má vysoké teploty, možno dodať tekutiny napríklad vstrekovaním striekačkou priamo do úst, alebo použiť u novorodencov kvapkadlo.

Z potravín u väčších detí napríklad uhorky obsahujú až 95 percent vody, rovnako aj šalát, a rajčiny majú len o 2 percentá vody menej. Z ovocia najviac vody obsahuje jednoznačne červený melón, ktorý jej má v sebe až 80 percent. Takže ak si vaše dieťa pochutná na štvrtke melóna, nečudujte sa, že už nechce piť.

Vhodné nápoje na uhasenie smädu

V lete nesmú byť príliš studené. Chladené až ľadové tekutiny sa v organizme chovajú ako voda na rozpálenej platni – zasyčia a vyparia sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho preto omnoho viac. Ľadové nápoje okrem toho zhoršujú trávenie a môžu vyvolať aj zápal sliznice žalúdka.

Úrad vrejného zdravotníctva odporúča deťom dávať najmä čistú stolovú vodu bez bubliniek s malým obsahom sodíka alebo čaj. Ten je zdrojom niektorých stopových prvkov – mangánu a fluóru, obsahuje aj malé množstvo riboflavínu a niacínu. Silný čaj vo väčšom množstve však narúša vstrebávanie železa. Napriek tomu pitie čaju nie je spájané so zvýšeným rizikom žiadneho chronického ochorenia.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

debata chyba