Medzi novoročné predsavzatia zaraďte zdravé raňajky. Schudnete

Medzi novoročné predsavzatia by ľudia mali zaradiť aj to, že začnú zdravo raňajkovať.

29.12.2010 06:52
raňajky - zdravá strava - chudnutie Foto:
Práve raňajky patria medzi najdôležitejšie jedlo dňa.
debata

Bez veľkého trápenia sa tak môžu zbaviť nadbytočných kilogramov, ktoré nabrali pri vianočnom hodovaní a povaľovaní sa pri televízii. Odborníčka na zdravú výživu Karolína Hlavatá povedala, že radikálne plány na rýchle chudnutie k úspechu nevedú. Naopak pravidelné a vyvážené raňajky často úbytok kilogramov prinesú.

Začiatok roka je podľa nej ideálnou dobou, keď človek môže pre seba objaviť menej kalorické potraviny, ktoré mu budú chutiť. Nemusí sa zbytočne obmedzovať, mal by sa riadiť zdravým rozumom.

„Šľahačková torta asi nebude to najzdravšie, celozrnná sušienka plná cereálií bude určite lepšia. Naučte sa jesť pravidelne a najmä pozor na to, aby ste počas dňa nemali hlad – hladovaním sa nechudne,“ upozornila Hlavatá.

Prísnym obmedzením jedla sa síce rýchlo zhodia nadbytočné kilogramy, ale akonáhle sa človek vráti k pôvodnému jedálničku, rýchlo naberú kilogramy späť. Navyše nevyváženou diétou sa oslabí organizmus a stratí svalovú hmotu, kým tukové zásoby si telo uchová.

„Pokiaľ teda chcete nastálo zhodiť nadbytočné kilogramy, musíte trvalo zmeniť jedálniček tak, aby to pre vás nebolo veľké trápenie. Ideálne je zaradiť veľa zeleniny, ovocia, celozrnných a mliečnych výrobkov, cereálií a tekutín,“ poradila odborníčka.

Ľudia sa podľa nej dopúšťajú pri chudnutí často chyby, že neraňajkujú. Pritom práve raňajky patria medzi najdôležitejšie jedlo dňa. Po celonočnom hladovaní doplia raňajky energiu. Kto neraňajkuje, je počas dopoludnia viac unavený a menej výkonný. „Lekárske štúdie preukazujú, že u ľudí, ktorí neraňajkujú. je väčšie riziko vzniku nadváhy alebo obezity,“ upozornila Hlavatá.

Správne raňajky by podľa nej mali tvoriť 20 až 25 percent denného energetického príjmu a mali by obsahovať obiloviny, napríklad cereálne sušienky, ďalej mliečny výrobok, napríklad jogurt a tiež ovocie alebo zeleninu a dostatok tekutín. Na pitie je vhodná ovocná šťava riedená vodou alebo čaj.

debata chyba