Aloe stimuluje liečebný proces a rast nových buniek, prečisťuje organizmus, pomáha vytvoriť biochemickú rovnováhu v celom tele, zvyšuje imunitu, pomáha odstraňovať bolesti hlavy, migrény, menštruačné bolesti, urýchľuje hojenie rán a podporujú revitalizáciu kože, čím spomaľujú jej starnutie, účinne pôsobí aj na pohybový systém. Pomáha aj pri civilizačných ochoreniach.
Je považovaná za najstaršiu liečivú rastlinu. Poznali ju už v starom Egypte, keď vraj Nefertite a Kleopatre pomáhala k zdraviu a kráse. Vysušené listy používali ako okrasný púder na tvár a dužinu pridávali do kúpeľa.
Aj dnes je vraj kráľovnou medzi liečivami. Pre jej výnimočné liečivé schopnosti je v rôznych kultúrach nazývaná mnohými prívlastkami ako rastlina nesmrteľnosti, rastlina života, zázrak púšte, prameň večnej mladosti, mlčiaca liečiteľka alebo zázračná aloa či doktor v kvetináči.
Botanici poznajú veľa druhov tejto rastliny, ale len dva majú preukázateľné liečivé účinky – Aloe vera linne a Aloe vera vulgaris lamarck.
Európa začala alou viac spoznávať asi pred 50 rokmi, keď sa využívala predovšetkým v liečbe žalúdočných ochorení. Dnes sa jej využitie rozšírilo na liečbu mnoho ďalších zdravotných neduhov. Látky aloy majú protizápalové, antivírusové, antibakteriálne a detoxikačné účinky.
Vitamíny v nej obsiahnuté:
A – dôležitý pre oči, pokožku, vlasy, nechty, zuby, kosti
B1 – pre zdravé nervové tkanivo, správnu funkciou srdcového aj zažívacieho systému, nedostatok spôsobuje nechutenstvo, stratu energie, podráždenosť
B2 – pomáha vytvárať zdravú pokožku a väzivové tkanivo
B6 – proti starnutiu
B12 – bežne sa vyskytuje len v mastných a mliečnych výrobkoch, výskyt v rastlinnej podobe je vzácny a jeho nedostatok môže viesť k málokrvnosti a poruchám rastu
C – proti nachladnutiu, chrípke, dôležitý pre tvorbu kolagénu, regeneráciu tkanív, cievnych stien, kostí a chrupavky
E – pomáha pri raste tkanív a zachováva zdravú pokožku, pôsobí proti infekciám a respiračným poruchám
Minerálne látky: vápnik, chróm, horčík, mangán, zinok, sodík a draslík