Tekutiny vyzbroja telo proti únave

, 22.04.2013 14:00
čaj, šípky, šípkový
Šípkový čaj je počas jarnej únavy skvelou voľbou. Autor:

Vďaka dostatočnému príjmu tekutín možno predísť bolestiam hlavy či únave. Preto je dodržiavanie pitného režimu počas jarného oslabenia organizmu veľmi dôležité. Ideálny nápoj pritom často tečie priamo z kohútika v kuchyni. Okrem vody sú vhodné aj čerstvé ovocné či zeleninové šťavy a čaje. Ktoré proti jarnej únave pomôžu najviac?

Mäta
Mäta prispieva k zvýšeniu telesnej kondície a posilňuje celú nervovú sústavu. Mätový čaj sa dá kúpiť sušený, ale ešte lepší je ten z čerstvých mätových lístkov. Odporúča sa piť dvakrát denne a dochutiť ho možno napríklad limetkou.

Medovka
Čaj z medovky pomáha pri psychickej vyčerpanosti a je vhodným nápojom aj pred spaním. Medovka rastie voľne v prírode, stačí nasekať približne lyžicu vňate, zaliať horúcou vodou a nechať 15 minút zapariť. Sušenú medovku môžete kúpiť aj v lekárni.

Šípky
Šípkový čaj je počas jarnej únavy skvelou voľbou. Dokáže telu dodať energiu a je tiež bohatý na vitamín C. Piť ho možno počas pocitov slabosti dva- až trikrát denne.

Zázvor
Zázvor je malý zázrak a uplatní sa aj v boji proti jarnej únave, keďže povzbudzuje metabolizmus a obranyschopnosť organizmu a dokáže aj prečistiť hlavu. Jeho príprava je jednoduchá – stačí očistiť koreň zázvoru, nastrúhať z neho približne jeden až dva centimetre a zaliať vodou. Doba lúhovania závisí najmä od želanej sily nápoja.

Guarana
Čaj z plodov tohto afrického kríka dodáva vitalitu a energiu a zároveň podporuje celý imunitný systém a regeneráciu organizmu. Jeho pitie prospieva všetkým, čo majú náročnú prácu a potrebujú povzbudiť mozgovú činnosť. Guarana odstraňuje únavu, ospalosť a problémy s koncentráciou.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku