Vzhľadom na kalórie je vhodnejšie siahnuť po nápojoch s nízkou alebo žiadnou kalorickou hodnotou – alebo v menšej dávke aj vášho obľúbeného kalorického nápoja. Ak sa budete držať bodov, ktoré vám poskytneme ďalej, ľahšie si uvedomíte, koľko kalórií vlastne prijímate.
- Majte nápoj vždy poruke, ku každému menšiemu či väčšiemu jedlu.
- Vyberajte si nápoje, ktoré si vychutnáte. Niektoré štúdie prinášajú informácie o tom, že aktívne deti vypijú viac tekutín práve vďaka tomu, že sú ochutené. Majte však na pamäti, že každá kalória sa počíta, vrátane tej, ktorá sa nachádza v kalorickom nápoji.
- Jedzte viac ovocia a zeleniny. Obsahujú veľké množstvo vody, čo z nich robí skvelý nástroj na dosiahnutie dennej dávky potrebnej hydratácie.
- Nespoliehajte sa na smäd. Nie je totiž spoľahlivým indikátorom nedostatočnej hydratácie (napríklad ak cvičíte, užívate lieky alebo v závislosti od zdravotného stavu, v ktorom sa nachádzate). Majte fľašu s nápojom vždy pri sebe – na pracovnom stole, v aute, v taške alebo kdekoľvek na očiach, aby vás stále upozorňovala na to, že sa máte napiť.
- Uchovávajte nápoje pri miernej teplote a rovnako ich tak aj podávajte. Najviac tekutín vypijeme práve vtedy, ak majú izbovú teplotu.
- Dlhšie cvičenie a pôsobenie tepla vedú k strate sodíka potením. Preto je dôležité prijímať sodík a ďalšie elektrolyty spolu s tekutinami, aby sa zabránilo hyponatriémii – je to nebezpečný stav, keď je hladina sodíka v krvi príliš nízka. V tomto prípade sú preto vhodné športové alebo iónové nápoje.