Vo vyššom veku prichádza dehydratácia ľahšie

Dostatočný pitný režim je dôležitý v každom veku. Starší ľudia, ktorí čelia značnému prirodzenému úbytku tekutín v organizme, sú na zmeny vodného hospodárenia v tele obzvlášť citliví, no predsa práve oni často piť zabúdajú. Dopĺňaniu vody je preto v tejto vekovej skupine potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

, 10.05.2014 06:00
nápoj, pitný režim, stará žena, staroba Foto:
Pokiaľ na pitný režim staršieho človeka nemá kto dohliadať a existuje predpoklad, že senior sám na príjem tekutín pozabudne, dobrým riešením je zostaviť mu denný pitný plán, ktorý by mal presne dodržať.

Starší ľudia mávajú dodržiavanie správneho pitného režimu z rôznych dôvodov sťažené. Reflex smädu je totiž u nich, podobne ako u detí, znížený. Čím je človek starší, tým je smäd nižší a riziko dehydratácie preto vyššie. Jej následky pritom môžu byť pre starobou oslabené telo vážne. „Seniori sa aj menej potia a ľahšie sa prehrejú. Srdce a celý krvný obeh však už nie sú také silné a vo vyššom veku môže nedostatočné zavodnenie tela zahustením krvi spôsobiť napríklad embóliu či trombózu,“ varuje MUDr. Eva Beňová.

Odborníci uvádzajú aj mnoho prípadov z praxe, keď lekári najmä u starších ľudí zasahujú pri poruchách vedomia, kolapsových stavoch, zmätenosti či podozreniach z cievnej príhody. Ukáže sa však, že na vine je obyčajná dehydratácia. Po zavodnení organizmu sú pacienti našťastie zväčša opäť v poriadku.

Príjem tekutín sledujte

Seniori veľmi často pijú menej, ako je potrebné. Môže za to spomenutý znížený pocit smädu a rokmi zakorenená predstava, že napiť sa stačí až vtedy, keď smäd pocítia. Vo vyššom veku sa navyše môžu pridružiť i problémy s pamäťou či znížená mobilita, ktoré staršiemu človeku bránia dôjsť si v pravidelných intervaloch po pohár vody. Výnimkou nie je ani vedomé znižovanie príjmu tekutín s cieľom obmedziť návštevu toalety. Je to však chyba, ktorá môže mať pre starší organizmus nepríjemné následky.

„Potreba tekutín pre telo seniora zodpovedá potrebe bežného dospelého človeka, teda asi 2,5 litra denne pre muža a 2 litre denne pre ženu. Asi pätinu z tohto množstva pritom pri správnej výžive prijmeme zo stravy, najmä polievok, šťavnatej zeleniny a ovocia,“ hovorí lekárka.

Ideálna je čistá voda

Ako v každom veku aj v starobe je najideálnejšou tekutinou pre telo čistá pramenitá voda bez bubliniek, na každodennú konzumáciu nižšie mineralizovaná. „Seniori okrem toho zvyčajne potrebujú dopĺňať niektoré minerály, najmä vápnik, zinok, železo či horčík. Popri doplnkoch výživy možno tieto prvky získavať aj z vhodne zvolenej pramenitej vody,“ hovorí Eva Durecová zo spoločnosti Vodax.

Pre citlivé telo seniora je rovnako ako pre dieťa najväčšou istotou dojčenská voda. Známa Lucka je napríklad s celkovým obsahom rozpustených látok 365 mg/l ohľaduplná k veku menej výkonným obličkám, no zároveň dodáva staršiemu organizmu dôležité minerály v ľahko spracovateľnej forme i množstve. Navyše má priamo na obale odmerku, ktorá umožní dostatočný príjem tekutín aj opticky sledovať.

Pokiaľ na pitný režim staršieho človeka nemá kto dohliadať a existuje predpoklad, že senior sám na príjem tekutín pozabudne, dobrým riešením je zostaviť mu denný pitný plán, ktorý by mal presne dodržať. Pomôcť môže napríklad krčah, na ktorý fixkou označíte presné časy a hladiny, ktoré treba vypiť.

„Optimálne je príjem tekutín počas dňa rovnomerne rozložiť, skôr do menších dávok a častejšie. Príjem veľkého množstva tekutín naraz – a to aj v prípade, ak takto chceme vykompenzovať predchádzajúci „výpadok“ – by mohol byť pre orgány staršieho človeka nebezpečne zaťažujúci. Odporúčam piť trochu viac ráno a v predpoludňajších hodinách, keď sa organizmus najviac očisťuje, na noc príjem tekutín zase mierne obmedziť,“ radí na záver MUDr. Beňová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #dehydratácia #príloha seniori