Stopercentné šťavy patria do zdravej výživy

, 27.08.2014 06:00
šťava, vitamín
Šťavy nesmú byť dosladené cukrom. Autor:

Stopercentné ovocné a zeleninové šťavy patria do zdravej výživy, aj keď sú (najmä tie ovocné) energeticky výdatné.

Odborník na výživu a gastroenterológ, MUDr. Peter Minárik radí uvádza zopár rád, ktoré treba pri ich príprave dodržať. „Ak si šťavu pripravujete doma na odšťavovači, vypite ju hneď alebo ju pokvapkajte citrónovou šťavou, prikryte a uchovávajte v chladničke najviac dva dni,“ odporúča. Ďalej radí piť ovocné a zeleninové šťavy pred jedlom. Ako súčasť raňajok sú podľa jeho slov rýchlym zdrojom energie po dlhom „prerušení jedenia“ počas noci. Citrusové šťavy však neodporúča piť nalačno ľuďom, ktorí trpia nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny alebo vredovou chorobou žalúdka či dvanástnika.

Aby ovocné a zeleninové šťavy podporovali naše zdravie, musia spĺňať nasledujúce základné kritériá:

Čerstvé
Musia byť pripravené z čerstvého ovocia a zeleniny.

Bez cukru
Nesmú byť dosladené cukrom, t.j. musia obsahovať výlučne prírodný cukor (prevažne fruktózu) z ovocia a zeleniny.

Čo najšetrnejšie
Priemyselne pripravené šťavy musia byť upravené čo najšetrnejšími technologickými postupmi (šetrná pasterizácia, optimalizácia teploty a doby pasterizácie), aby sa zachovalo čo najvaic pôvodných bioaktívnych látok.

Aditíva
Nemali by obsahovať mnoho aditívnych látok (v ideálnom prípade neobsahujú žiadne aditíva).

Vláknina
Výhodný je obsah vlákniny.

Slušný obsah energie
Musia sa konzumovať striedmo. Ovocné šťavy obsahujú pomerne veľké množstvo cukru (10–11 g/100 ml), čo znamená aj „slušný obsah energie“ (170–190 kJ/100 ml). Denne by sme teda mali vypiť najviac 200 ml ovocnej a 300–400 ml zeleninovej šťavy (tá nemá v sebe tak veľa prírodného cukru).

Riedené vodou
Aby sme podporili pitný režim, rieďme šťavy vodou – napríklad v pomere 1:1. Nezabúdajme ich však započítať do energetického denného príjmu.

Rôzne kombinácie
Kombinujme šťavy z rôznych druhov ovocia a neváhajme zaradiť ani zeleninové šťavy. Neexistuje pravidlo, ktoré by zakazovalo akékoľvek kombinácie štiav – je to len vec chuťovej preferencie, prípadne osobnej znášanlivosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zdravá výživa #zeleninové šťavy #ovocné šťavy #odšťavovač #žalúdočná kyselina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku