Chudne sa najmä dýchaním

Milióny ľudí hltajú najnovšie trendy v chudnutí, no ignorujú oveľa jednoduchšiu cestu k strate hmotnosti: dýchanie. Prebytočný tuk opúšťa telo predovšetkým v podobe vydychovaného oxidu uhličitého, ako vyplýva z výpočtu austrálskych vedcov. Má to však, pochopiteľne, ľahko predvídateľný háčik. Aby ste začali tuk v podobe oxidu uhličitého uvoľňovať, musíte menej jesť.

09.01.2015 06:00
cvičenie, obetzita, chudnutie, fitnes Foto:
Chudnúť znamená uvoľniť uhlík uložený v tukových bunkách, čo znamená onen stále omieľaný refrén: Menej jesť, viac sa hýbať.
debata (14)

K týmto záverom vedci dospeli, keď sa snažili odpovedať na niečo, čo vyzerá ako veľmi jednoduchá otázka: „Keď niekto chudne, kam mizne jeho tuk?“ Zistili, že dokonca ani lekári na túto otázku odpovedať nedokážu. Prieskum medzi stovkou všeobecných lekárov a odborníkov na chudnutie zistil, že veľká väčšina z nich predpokladá, že tuk z tela mizne v podobe tepla. To však podľa Rubena Meermana a Andrewa Browna z Univerzity Nového Južného Walesu odporuje zákonu o zachovaní hmoty.

„S ohľadom na rastúci počet ľudí trpiacich nadváhou a obezitou a na silný záujem o túto oblasť panuje prekvapujúca nevedomosť a zmätok v oblasti metabolického procesu úbytku váhy tak medzi verejnosťou, ako aj medzi odborníkmi,“ napísali vo svojej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise BMJ. Ďalší z tých, ktorých sa pýtali, kam mizne tuk, predpokladali, že z neho vzniknú svaly. Brown a Meerman však zistili, že jednoznačná odpoveď neexistuje a rozhodli sa uskutočniť vlastné výpočty a zistiť trasu miznúcich molekúl tuku z tela.

Ľudia, ktorí si želajú schudnúť a uchovať si pritom telesnú hmotu bez tuku, sa (biochemicky povedané) snažia metabolizovať obsah svojich tukových buniek, uviedli jednoducho vedci a cez zložitú chemickú rovnicu došli k záveru, že na stratu desiatich kilogramov tuku musí chudnúci človek vdýchnuť 29 kilogramov kyslíka, aby vzniklo 28 kilogramov CO2 a 11 kilogramov vody. Inými slovami, pri premene tuku vznikajú štyri molekuly oxidu uhličitého na každé dve molekuly vody.

„Tieto výsledky ukazujú, že pľúca sú primárnym vylučovacím orgánom pre stratu váhy,“ napísali. „Nič z týchto biochemických procesov nie je novinka – len sa zdá, že nikoho z neznámych dôvodov nenapadlo vykonať tieto kalkulácie skôr. Zistené množstvá dávajú zmysel, napriek tomu sme boli prekvapení, keď na nás vyskočili výsledky,“ dodali autori.

Táto biochémia tiež podčiarkuje pravdu, ktorú pozná každý chudnúci človek: Je oveľa ľahšie chudnúť znížením príjmu potravy ako zvýšením objemu cvičenia.

„Fyzickú aktivitu ako stratégiu chudnutia ľahko zmarí relatívne malé množstvo jedla navyše,“ uviedli autori štúdie, ktorí apelujú na školy, aby túto „chémiu chudnutia“ zaradili do osnov. Ich záver je pritom jednoduchý, hoci nepoteší. „Chudnúť znamená uvoľniť uhlík uložený v tukových bunkách, čo znamená onen stále omieľaný refrén: Menej jesť, viac sa hýbať.“

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #dýchanie