Cesnak zažehnáva choroby

Už v minulosti sa cesnak a jeho účinky vysoko cenili, napriek tomu, že pre jeho pach ho nazývali aj „smradľavou ružou“. Egyptskí otroci na stavbách pyramíd dostávali dennú dávku cesnaku, keďže sa všeobecne verilo, že zažehnáva choroby, zvyšuje silu a výdrž. Počas dvoch svetových vojen bol po cesnaku veľký dopyt ako po antiseptickom prostriedku. Na Slovensku sa ročne spotrebuje 1,2 kg cesnaku na obyvateľa.

13.11.2015 06:00
cesnak Foto:
Cesnak je odjakživa tradičnou zložkou slovenskej kuchyne.
debata

Cesnak vždy zastával zvláštne miesto v ľudových tradíciách. Od čias starovekých Egypťanov, keď cibuľu a cesnak uctievali pre ich tvar a vlastnosti, aj iné kultúry prispeli k mýtom súvisiacim s cesnakom. Podľa Plínia Egypťania pri prísahách vzývali cesnak a cibuľu ako božstvá. Hoci mnohé staroveké kultúry poznali prospešné účinky cesnaku pri liečení veľkého počtu chorôb, nevedeli pochopiť, prečo naozaj liečil. Často to pripisovali mágii alebo niečomu nadprirodzenému.

Rímski generáli napríklad verili, že cesnak poskytol ich armáde odvahu, vysádzali preto polia cesnaku v krajinách, ktoré dobyli, vo viere, že odvaha z vybojovanej bitky sa vráti do cesnaku. Rímsky lekár Galenos, žijúci v 2. storočí, používal cesnak ako látku účinnú proti jedom. Niektoré spoločnosti si mysleli, že cesnak má očistný účinok podobne ako striebro. Ľudia si ho vešali pred dvere, aby bránili zlým duchom vstupovať do ich domov. Cesnak rozdávali pri niektorých cirkevných ceremóniách, aby cirkevní hodnostári mali istotu, že nijaký zlý duch nevkročí do kostola.

V prvej svetovej britskí lekári riedili šťavu z cesnaku vodou a používali ju priamo na rany, aby zabránili infekciám. Po objavení penicilínu sa cesnak ako antiseptikum používal menej, ale keďže počas druhej svetovej vojny bol penicilínu akútny nedostatok, lekári Červenej armády sa spoliehali na cesnak v takej miere, že sa stal známym ako „ruský penicilín“.

Cesnak je odjakživa tradičnou zložkou slovenskej kuchyne. Cibuľová zelenina obsahuje chemické látky, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom v organizme. Cesnak slúžil ako protilátka pri otravách, ako diuretikum či stimulátor. Ľudia využívali cesnak pri liečbe astmy, kašľa, pľúcnych chorôb i omrzlín. Obsahuje množstvo sulfidov, ktoré znižujú hladinu tukov v krvi a krvný tlak. Zlepšuje cirkuláciu krvi, pretože obsahuje arginín. Ide o aminokyselinu, ktorá pomáha uvoľňovať krvné cesty. „Populárne rastliny ako cesnak a cibuľa obsahujú alylové sulfidy, ktoré nás podľa všetkého chránia pred rakovinou žalúdka, kože, pažeráka,“ tvrdí MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy v Bratislave v jednej zo svojich populárno-náučných publikácií. „Prebúdzajú bunkové enzýmy, ktoré rozkladajú a odstraňujú karcinogénne látky."

Účinky cesnaku proti zrážaniu krvi sú spojené s obsahom síry, ktorá bráni krvným doštičkám v zrážaní. „Cesnak môže riediť krv presne tak ako aspirín, takže ak máte ísť na operáciu alebo zákrok u zubára a radi jedávate cesnak, poraďte sa radšej s lekárom. Najmä ak máte nejaký problém so zrážavosťou krvi,“ radí Margaret Briggsová vo svojej knihe Cesnak a cibuľa.

Alicín, ktorý je v cesnaku obsiahnutý, vzniká premenou sírnych aminokyselín pri mechanickom poškodení strúčika cesnaku, potláča rast a bujnenie niektorých baktérií – poradí si napríklad so stafylokokmi alebo salmonelou. Alicín tiež blokuje enzýmy, ktoré infekčným organizmom a parazitom dodávajú schopnosť napádať a poškodzovať tkanivá. O protizápalových, antibakteriálnych a antivírusových účinkoch cesnaku by sa dalo písať veľmi veľa. Jeden z receptov na zastavenie začínajúceho prechladnutia odporúča rozrezať strúčik cesnaku na polovice a držať ich v ústach čo najdlhšie. Ďalší hovorí o zjedení celého strúčika v lyžici medu. Cesnak sa používa aj ako antibakteriálne ústne kloktadlo. Proti cesnakovému dychu sa dá bojovať žutím čerstvej petržlenovej vňate alebo rozhryzením zrnka kávy.

Sen, že je v dome cesnak, sa považuje za šťastný. Ak snívate, že jete cesnak, znamená to, že objavíte skryté tajomstvá. To, že cesnak, a najmä alicín v ňom obsiahnutý, je prameňom zdravia, však už dávno nijakým tajomstvom nie je.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cesnak #seriál Zdravá výživa