Platí rovnica: Správne sa naraňajkovať, ľahšie schudnúť

Časy, kedy sme jedli na raňajky obloženú žemľu, sú preč. Dnes sú "in" kaše, predovšetkým tá ovsená. Čítajte, čo okrem nej je na raňajky ideálne.

, 22.06.2016 06:00
Zdravá ovsená kaša, ktorá detoxikuje. Foto:
Zdravá ovsená kaša, ktorá detoxikuje.
debata

Bielkoviny zasýtia na dlho

Jesť dostatočné množstvo bielkovín je recept na úspešné (s)chudnutie. Platí to aj pre raňajky a zaručí, že do obeda nebude náš žalúdok „skuvíňať“ od hladu. Za dobré zdroje bielkovín sa považujú vajíčka, ovsené vločky, mliečne produkty, oriešky či kuracie mäso. Ideálne raňajky môžu vyzerať aj takto: Praženica s celozrnným chlebom. Nedodá len silu, ale vďaka celozrnnému pečivu aj komplexné sacharidy. Tie sú ráno zvlášť dôležité.

Ovsená kaša zahreje a dodá živiny

Časy, kedy sme raňajkovali obloženú žemľu alebo cereálie (s vysokým obsahom cukru), sú, chvalabohu, dávno preč. Namiesto toho sú „in“ rôzne (zdravé) kaše. Tá z ovsených vločiek, známa pod anglickým výrazom „porridge“ má pôvod v Škótsku – servírovala sa tam v rodinách ako prvé jedlo dňa. Teplá kaša z ovsených vločiek a mlieka obsahuje všetko, čo si naše telo ráno pýta. Sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu a minerálne látky. Jedna extra porcia ovocia (napríklad čučoriedok) dodá k tomu vitamíny a antioxidanty.

Polievka na raňajky? Napríklad japonské miso

Polievka na raňajky, to znie dosť netradične. Nie však pre Japoncov. Pre tých je začať deň s polievkou úplne normálne a určite nie zlé, keďže Aziati sa podľa štatistiky dožívajú najvyššieho veku a v priemere sú štíhlejší ako ostatné národy. Základ polievky tvorí rybací alebo zeleninový vývar a pasta miso. Ide o korenistú sójovú pastu, ktorá robí dobrú službu črevu a zároveň stimuluje látkovú výmenu. Ostatné polievkové prísady ako morské riasy, tofu či hydina dodávajú telu živiny a zasýtia. V zimných mesiacoch poskytuje táto polievka príjemný hrejivý pocit. Hodí sa k nej celozrnný chlieb.

Nebojte sa sacharidov

Keď chceme schudnúť, automaticky obmedzíme sacharidy. Správne. Ale raňajky by sme z tohto „konceptu“ mali vynechať, je to nezdravé. Strach z komplexných sacharidov mať vôbec netreba – obsahujú glukózu a dodávajú potrebnú energiu, napríklad na koncentráciu. Náš mozog potrebuje denne asi 140 gramov glukózy. Najvhodnejšie je, ak časť tejto dávky prijmeme vo forme celozrnných obilnín hneď ráno.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #raňajky #chudnutie #sacharidy #hlad #bielkoviny #ovsená kaša #kaša
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy