Užívate multivitamíny? Ak áno, vyhadzujete peniaze

19.02.2017 17:27
potraviny, jedlo, hlava, mozog, myslenie, hlad
Ilustračné foto. Autor:

Vitamíny sú užitočné pri liečbe konkrétnych stavov, keď telu niektorý z vitamínov chýba. Väčšina ľudí, ktorí užívajú multivitamíny, má ale vďaka nim len veľmi drahý moč, poznamenal prezident Austrálskeho lekárskeho zväzu (AMA) Michael Gannon.

Nejaký druh vitamínov či doplnkov užíva sedem z desiatich Austrálčanov, odborníci ale spochybňujú ich účinnosť aj priestor, ktorý okupujú v lekárňach.

Podľa docenta Kena Harveyho z katedry epidemiológie a preventívnej medicíny z Univerzity Monash v Melbourne existuje veľmi málo dôkazov, ktoré by naznačovali, že multivitamíny skutočne fungujú. Kupovať multivitamíny teda prospieva hlavne spoločnostiam, ktoré ich vyrábajú, pretože im zvyšujú zisky.

Pre priemerného Austrálčana ale ich konzumácia nepredstavuje žiadny prínos. „Potrebujete hlavne dobrú stravu. Peniaze za multivitamíny len doslova vymočíte do záchodovej misy,“ povedal Harvey.

Zástancovia multivitamínov a ďalších doplnkov tvrdia, že ich užívanie je potrebné na vyváženie zlej stravy Austrálčanov, poznamenala austrálska tlačová agentúra AAP. Prieskumy ukázali, že 52 percent obyvateľov Austrálie nekonzumuje denné odporúčané množstvo ovocia a takmer 92 percent z nich zanedbáva odporúčaný príjem zeleniny.

Zväz AMA sa však obáva, že mnohé produkty – ako sú napríklad Bachove bylinky či kvapky – dostávajú legitímny status lieku iba preto, že sa predávajú v lekárňach. Napriek tomu, že chýbajú dôkazy o ich účinnosti.

Je známe, že kyselina listová hrá dôležitú úlohu v tehotenstve, a železo sa predpisuje ľuďom trpiacim anémiou, ale multivitamíny pokladá väčšina lekárov za vyhadzovanie peňazí. „Veľa Austrálčanov z toho má len veľmi drahý moč,“ dodal Gannon.

Úrad pre terapeutický tovaru (TGA) presadzuje reformu, ktorá by vytvorila novú triedu doplnkových liečiv opierajúcu sa o testy. Pokiaľ by bol produkt zaradený do tejto skupiny, bolo by to pre kupujúceho znamením, že bola testovaná jeho bezpečnosť a účinnosť.

#výskum #multivitamíny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk