Alergici, s exotikou opatrne!

Potravinová alergia sa najčastejšie prejavuje ako orálny alergický syndróm, teda reakciou v ústnej dutine.

Ananás
Z exotického ovocia najviac pacientov alergicky reaguje na kivi a ananás.
Autor:

„Najčastejšie v prípade pacientov s alergiou na peľ brezy sa kríži potravinová alergia na čerstvé ovocie a zeleninu. Ide prevažne o jablká, hrušky, čerešne, slivky, broskyne, marhule a zo zeleniny je to zeler, mrkva, hrášok a surové zemiaky,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Salátová Kozlovská z Centra imunológie a alergológie v Bratislave. „Ďalšou skríženou reakciou je tzv. latex-fruit syndróm, keď sa kríži alergia na latex s alergiou na exotické plody ako figa, banán či mango.“

Podľa známej imunologičky je problémom najmä chemická konzervácia exotického ovocia. Pacient môže reagovať na tieto konzervanty, ktorých najviac sa nachádza v šupke či tesne pod ňou.  „Často sa to stáva pri mangu. Preto treba dodržať zásady umývania plodov, nedotýkať sa perami ich kôry či šupky, nekonzumovať kôru citrusov. Po olúpaní, hoci pomaranča, si umyť ruky,“ dodáva MUDr. Salátová.

Najviac alergických reakcií v ambulancii má, čo sa týka exotického ovocia, po kivi a ananáse. „Mali sme pacienta s anafylaktickou reakciou po konzumácii liči. Bol aj hospitalizovaný.“ Podľa doktorky sa razí trend konzumácie potravín, teda aj ovocia dopestovaného v našom pásme a v našej pôde, prirodzene dozretého v záhradách. Ľudia bez známok alergie si môžu dovoliť viac experimentovať.

„Alergici opatrne, na úvod malú porciu po prvý aj druhý raz. Nepodceniť príznaky po prvej konzumácii.  Treba mať poruke lieky na alergiu. Moji pacienti to poznajú, kážem to každému, kto  mal niekedy reakciu, aby nosil svoje dve tabletky v peňaženke. Tieto lieky však nezabránia veľkej reakcii, tzv anafylaktické­mu šoku.“

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Ukrajina, vojaci

Na východe Ukrajiny zahynul pozorovateľ OBSE

23.04.2017 13:31

Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prišiel o život na východe Ukrajiny.

trump

NYT: Trump sa spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.

bratislavsky hrad

Slovák žijúci v Paríži: Francúzsko ide dole vodou

23.04.2017 12:00

"Vo Francúzsku to ide dole vodou," hovorí Igor pôvodom z Bratislavy, ktorý pôsobí v Paríži niekoľko rokov ako architekt.