Proteínová bomba! Hrášku sa potešia vlasy aj pokožka

, 18.06.2018 06:00
zelený hrášok, strukoviny, bielkoviny
Hrášok obsahuje nielen veľa bielkovín, ale aj málo tuku. Autor:

Hrášok obohacuje náš jedálniček v podobe hráškovej omáčky, kaše, polievky, alebo vo forme pyré. Malé bobuľky sú plné proteínov a iných zdravých prísad.

Rastlinná proteínová bomba

Čerstvý zelený hrášok obsahuje až 70 percent vody, pričom obsah bielkovín tvorí cca. 7 percent. (V prípade suchého hovoríme až o 20 percentách). Tento podiel rastlinných bielkovín vyšvihol hrášok na popredné priečky v zozname strukovín a právom sa preto považuje za ideálny zdroj bielkovín, a to nielen pre vegetariánov a vegánov. Hráškový proteín je cenný pre svoju špeciálnu kombináciu z aminokyselín – pre budovanie svalov, stav pokožky a vlasov, ako aj pre zdravé spojivové tkanivá. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje hladiny lipidov v krvi, ktoré podporujú celkové zdravie a výkonnosť tela.

Hrášok obsahuje:

Nielen veľa bielkovín, ale aj málo tuku. Sto gramov čerstvého hrášku sa pýši 0,5 g tuku, 12,3 g sacharidov (z toho 5,5 g cukru) a 5 g balastných látok. Čerstvý hrášok obsahuje 82 kalórií, čím sa zaradil do zoznamu nízkokalorických zeleninových druhov. Pre porovnanie, suchý hrach má 287 kilokalórií a sto gramov obsahuje 1,7 g tuku, 42,4 g sacharidov (z toho 19,1 g cukru) a 18,1 g balastných látok.

Zdravé prísady

Hrášok obsahuje vitamín A a C a má značný obsah kyseliny listovej. Možno v ňom nájsť aj rôzne vitamíny skupiny B. Medzi cenné zložky patrí tiež železo, vápnik, draslík, horčík a zinok. Vonkajšia šupka chráni hrášok pred škodlivým vplyvom životného prostredia. Ale pozor, hrášok neobsahuje len zdravé prísady. Fytochemická látka tanín môže negatívne ovplyvniť trávenie a spôsobiť nadúvanie alebo zápchu. Pokusy na zvieratách ukázali, že rastlinný estrogén (fytoestrogén) obsiahnutý v hrášku môže znížiť plodnosť. Jesť ho preto treba s mierou.

Trvanlivosť hrášku

Zelené hrášky sa mimoriadne dobre hodia do mrazničky. V takom prípade je chutná zelenina k dispozícii po celý rok. Tradičné metódy trvanlivosti zahŕňajú aj sušenie, zaváranie a konzervovanie, ako aj spomínané spracovanie na pyré.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zápcha #plodnosť #bielkoviny #hrášok #kyselina listová #tanín
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku