Potraviny ako múka, cukor či čokoláda sú sacharidové bomby a teda pri nízkosacharidovej diéte absolútne tabu! Dobrou správou je, že niečo sa predsa len dá vyčarovať.
Čo máme k dispozícii?
Používate pri pečení bielu múku? Pozor, 100 gramov obsahuje až 83 gramov sacharidov! Dokonca aj celozrnné varianty ich obsahujú dosť, celozrnná múka 43 gramov sacharidov na 100 gramov. Za múky s nízkym podielom sacharidov sa považuje sójová múka (3,1 g na 100 g), ale aj mandľová (3,5 g) a kokosová (8,9 g).
Sójová múka
Chutí orieškovo a hodí na na akékoľvek pečenie. Sójovou múkou možno nahradiť napríklad aj vajcia, avšak nemožno ju použiť ako úplnú náhradu pšeničnej múky. Nízkosacharidové pečenie funguje so sójovou múkou len v zmiešanej forme.
Mandľová múka
Tiež má orieškovú príchuť a hodí sa predovšetkým na sladké pečivo. Je dosť suchá, preto by sa mala zmiešať s dostatočným množstvom tekutín – ak pridáte do receptu mandľovú múku, musíte zvýšiť aj množstvo tekutín, alebo napríklad pridať jedno vajíčko. Aj v prípade mandľovej múky platí: Nahradiť kompletné množstvo múky mandľovou je ťažké, pretože jej chýba glutén, ktorý zabezpečuje stabilnú konzistenciu cesta. Vo všeobecnosti možno v mnohých receptoch nahradiť 10 až 20 percent múky mandľovou.
Kokosová múka
Aj kokosová múka chutí orieškovo. Pšeničnú múku nahradí v pomere 1:5, znamená to, že 20 gramov kokosovej múky nahradí 100 gramov pšeničnej. Je bohatá na balastné látky a môžete si ju vyrobiť doma – mlieť kokosové vločky v mixéri tak dlho, kým sa z nich nevytvorí múčka. Avšak pre vysoké množstvo vlákniny nasaje v ceste extrémne veľa tekutín, cesto sa tým pádom môže rýchlo vysušiť.